Región na východe Slovenska je pod vodou. Intenzívne búrky bičujú krajinu, pozor na veľké krúpy

  • Výstraha pred búrkami platí do 21. hodiny
  • Niektoré cesty sú ťažko prejazdné
Počasie
Ilustračná fotografia Facebook/Lubomir Janostiak, Imeteo, Facebook/Danka Krescankova, Dopravný servis PO a okolie
  • Výstraha pred búrkami platí do 21. hodiny
  • Niektoré cesty sú ťažko prejazdné

Po niekoľkých dňoch miernejšieho počasia sa dnes na Slovensko vrátili búrky a hneď ukázali svoju silu. Kým včera trápili najmä našich susedov, dnes sa prejavili naplno aj u nás.

Ako informuje portál o počasí iMeteo.sk, popoludní nastali prvé problémy na Magure, kde vodič kamiónu musel pre šmýkajúcu sa cestu odstaviť svoje vozidlo. Po silnom krupobití sa cesty stali šmykľavými nielen na horských priechodoch, ale aj v Košiciach, druhom najväčšom meste Slovenska.

Košice zaplavila voda 

Ako ďalej vysvetľuje iMeteo.sk, aktuálne je veľa vody na ceste na Dobšinskom kopci, kde si treba dávať veľký pozor.

„Voda je mútna a steká z kopcov spolu s blatom. To môže viesť k veľmi nebezpečným situáciám.“

Intenzívna búrka dnes zasiahla aj metropolu východu – Košice. Podľa iMeteo.sk v meste východu spadlo niekoľko desiatok milimetrov zrážok, čo zaplavilo viaceré ulice a cesty v meste. Voda zaplavila napríklad Vodárenskú či Watsonovu ulicu. 

„Aktuálne máme intenzívne búrky takmer na celom Slovensku. Od západu je to severne od Nitry až po Prievidzu, okolie Banskej Bystrice, Brezna až po Liptovský Mikuláš a od Rožňavy na severovýchod až po Bardejov. Ďalšia bunka sa nachádza v okolí Košíc,“ informuje portál. 

Hovorí tiež, že všetky tieto búrky prinášajú silný lejak a môžu vyprodukovať až krúpy, ktoré dnes už padali na niekoľkých miestach. Intenzívne sú aj bleskovými výbojmi.

„Počas dnešného dňa už udrelo vyše 5 400 bleskov, čo je pre porovnanie 4-krát viac ako včera počas celého dňa.“

SHMÚ upozorňuje na búrky, vydal výstrahy 

Na búrky upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na väčšine Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja sa môžu v pondelok vyskytnúť búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha pred búrkami platí do 21.00 h. Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť, že by sa vyskytli búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Zároveň intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Zdroje: iMeteo.sk , TASR, SHMÚ 

Najnovšie videá

Trendové videá