Po vakcíne proti COVID-19 ostali dvaja ľudia v nemocnici, bojujú s vážnou alergickou reakciou

  • Vakcíny sa už vo svete testujú vo veľkom
  • Tak ako všetko, aj vakcíny však majú svoje riziká
  • Po prvom dni očkovacieho programu vo Veľkej Británii sa totiž aktuálne dvaja ľudia z vakcíny zotavujú
COVID-19 vakcína
TASR/AP, Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Vakcíny sa už vo svete testujú vo veľkom
  • Tak ako všetko, aj vakcíny však majú svoje riziká
  • Po prvom dni očkovacieho programu vo Veľkej Británii sa totiž aktuálne dvaja ľudia z vakcíny zotavujú

Ako informuje portál Daily Mail, dvaja zamestnanci britského NHS (National Health Service), ktorí včera dostali vakcínu od Pfizer/BioNTech, aktuálne bojujú s vážnou alergickou reakciou. 

Obaja trpeli vážnymi alergiami

Čo mali títo zamestnanci spoločné, je to, že obaja pravidelne používali EpiPens, čo sú injekčné adrenalínové perá. Tie slúžia na akútne zmiernenie alergických reakcií a používajú ich ľudia so závažnými alergiami na lieky, potraviny či vakcíny. 

Ich prípad prirodzene vyvolal mnohé otázky a vynorili sa obavy ohľadom bezpečnosti dlho očakávanej vakcíny. 

zdroj: TASR / AP Photo / Hans Pennink

Podľa portálu The Sun totiž u oboch pacientov prišlo k anafylaktickému šoku, pri ktorom dochádza k rozšíreniu ciev, zníženiu krvného tlaku a k zníženiu prekrvenia orgánov. V dôsledku toho môže prísť k odkysličovaniu jednotlivých tkanív a poruche bunkového metabolizmu.

Profesor Stephen Powis, národný medicínsky riaditeľ pre Anglicko v odbore National Health Service, sa vyjadril, že po prípade reakcie týchto dvoch zamestnancov neodporúča vakcináciu ľuďom, ktorí majú vo svojej zdravotnej anamnéze zaznamenané akékoľvek závažnejšie alergie. 

V rámci vakcinačného programu, ktorý vo Veľkej Británii odštartoval minulý rok, obdržali vakcínu už tisíce ľudí (prevažne nad 80 rokov) v 70 nemocniciach. Ďalších 800 000 dávok pre Britániu je na ceste, a Matt Hancock, minister zdravotníctva, ich do Vianoc prisľúbil ešte milióny. 

Zaznamenané už boli aj dve úmrtia

Svet znepokojila aj včerajšia správa ohľadom smrti dvoch participantov, na ktorých bola vakcína testovaná. Ako uvádza portál Jerusalem Post, o ich úmrtí informovala FDA (Správa potravín a liečiv) vo svojej včerajšej správe.

V tej sa nachádza aj informácia o tom, že v súčasnej dobe nedisponujeme dostatkom informácií na to, aby sme mohli povedať, či je vakcína bezpečná aj pre tehotné ženy, deti a pre ľudí s oslabenou imunitou. 

Zamestnávateľ roka: Zo 74 zamestnancov spravil multimilionárov

Izraelská zdravotnícka asociácia Midaat sa vyjadrila tak, že počas vakcinácie samozrejme „môžu nastať aj nešťastné prípady. Nemali by sme na základe toho spochybňovať bezpečnosť vakcíny, oceňme radšej transparentnosť farmaceutických spoločností.“

Asociácia tiež poznamenala, že pri takomto obrovskom testovaní, ktorého súčasťou sú desiatky tisíc ľudí je prirodzené, že sa vyskytne nejaké úmrtie – to však môže, ale aj nemusí súvisieť s prebiehajúcim procesom. Farmaceutické spoločnosti, ako napr. aj Pfizer, sú však povinné tieto úmrtia hlásiť

Zdroje: thesun.com, dailymail.co.uk, jpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech