Rektor STU zahodil oficiality. Čo odkázal maturantom?

Snímka obrazovky 2020-04-30 o 7.12.10

Bez obalu, bez kravaty, bez štábu, len tak z ruky na telefón. Rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar zahodil oficiality a natočil video pre stredoškolákov, na aké nie sme u akademických hodnostárov veľmi zvyknutí.

Som ochotný urobiť takmer čokoľvek, aby sme študentom odovzdali informáciu, že STU je kvalitná škola, s ktorou sa vo svete ešte nikto nestratil, vysvetlil svoju motiváciu a s úsmevom dodáva, že ako rektor univerzity nemá ambíciu presedlať k influencerom.

Priznávam, je to moje vôbec prvé home video. Inšpiroval som sa štýlom komunikácie premiérky Nového Zélandu,“ a upresnil, že svoj odkaz venuje špeciálne pre tých, ktorí sú kvôli koronakríze v neistote, či sa im podarí dostať na vysnívané zahraničné vysoké školy.

Nemusíme si nič nahovárať

Viac než 20% slovenských vysokoškolákov študuje v zahraničí a nejako podobne to bude aj tento rok. Každý piaty uchádzač o vysokoškolské štúdium na Slovensku v týchto dňoch zvažuje odísť do Brna, do Prahy, alebo ešte ďalej do Európy, či USA.

A je to tak dobre, lebo vždy je dobré vydať sa v mladom veku na skusy, spoznať svet. O to viac keď máme slobodu a príležitosti. Sám som takto v zahraničí strávil päť rokov,“ hovorí rektor Fikar.

No zároveň je to aj trochu smutné, lebo ten pocit, že hlavne treba odtiaľto odísť súvisí aj so zlou vizitkou slovenských vysokých škôl. Nie, netreba si robiť ilúzie o kvalite niektorých, no zároveň je dobré aj rozlišovať,“ hovorí Fikar a vo videu argumentuje, že: „Predsa existujú univerzity, ktoré sú v tom nevinne.

A Slovenská technická univerzita je určite jedna z nich. Medzi nami „STUúčkarmi“ zvykneme hovoriť: ‚stará dobrá STU‘.

A ako jej rektor pozývam každého, kto od vzdelania požaduje dobré uplatnenie a dobrý plat, aby prišiel medzi nás. Sme najstaršia a najlepšia technická univerzita na Slovensku – diplom z STU má cveng a preto ambícia byť súčasťou tejto tradície nesmie byť hanba,“ hovorí.  

zdroj: STU
 

Na STU sa dá naučiť budúcnosť

Hoci je budúcnosť neistá a nepoznáme ju, vieme ju naučiť,“ hovorí rektor Fikar a argumentuje, že: „My už dnes vieme povedať, ktorým odborom patrí budúcnosť: aplikovaná informatika, dátová analytika, počítačová bezpečnosť, robotika, progresívne materiály, biotechnológie, či automatizácia.

Všetko toto učíme na úrovni, s ktorou sa vo svete nestratíte, odkazuje a argumentuje aj tým, že: „Keby to tak nebolo, nemali by sme už dnes tisíce našich absolventov na univerzitách a vo firmách po celom svete.

Na záver rektor Fikar zagratuloval študentom k maturitám:Máte to za sebou, život pred sebou a toto je moja ponuka pre vás: Poďte medzi nás a prihláste sa na STU. Hoci aj na poslednú chvíľu – prihlášky máme otvorené už len dnes – do 30. apríla.

K prihláške na STU teraz navyše nepotrebujete zháňať žiadne pečiatky a zbytočné papiere, všetko vybavíte za pár desiatok minút jednoducho online z domu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech