PRIESKUM: Remišová s kotlebovcami by za voľby nedostali ani cent. Suverénne by ich vyhrala Pellegriniho strana

  • Takto by vyzerali výsledky volieb, ak by sa konali nasledujúci víkend
  • Niekoľko Slovákov by sa ich nezúčastnilo
Snímka obrazovky 2022-01-21 o 9.38.01
SIU na základe dát AKO
  • Takto by vyzerali výsledky volieb, ak by sa konali nasledujúci víkend
  • Niekoľko Slovákov by sa ich nezúčastnilo

Ak by sa voľby konali v súčasnosti, do parlamentu by sa dostalo 8 politických subjektov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ.

Mnohí by voliť nešli

Výberovú vzorku tvorilo 1 000 respondentov a zber dát prebiehal telefonicky v období 10. 1. – 17. 1. 2022. Z prieskumu tiež vychádza, že až 16,9 % respondentov by voliť nešlo, až 1,8 % nechcelo odpovedať a 16,7 % nevedelo koho by išli voliť.

Najviac osôb, ktoré by sa k voľbám dostavili, by volilo stranu HLAS – sociálna demokracia. Tí by voľby vyhrali s 18 percentami. Na druhom mieste by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita, s 14,2 percentami. Za nimi sa podľa prieskumy nachádza SMER – Slovenská sociálna demokracia, ktorý by získal 13,8 % hlasov.

Ako štvrté by skončilo OĽaNO s 9,3 percentami, za nimi by nasledovalo mimoparlamentné Progresívne Slovensko, ktoré by získalo 8,5%. Strane Sme rodina dôveruje 6,5 % opýtaných, Republika by zas získala 6,2 percenta hlasov. Nutnú päťpercentnú hranicu by dosiahlo KDH, ktoré by získalo 6 %.

Dnešné parlamentné strany, Za ľudí a Kotlebovci – ĽSNS, by sa nielenže ocitli pred bránami parlamentu, ale strany by po voľbách nedostali ani príspevok za volebný zisk. Naň totiž majú nárok len strany s volebným ziskom aspoň 3 %.

Ako by to vyzeralo?

Z prieskumu vyplýva, že najvyšší počet poslancov by mal Hlas s počtom 33. SaS by mala 26 mandátov a Smer by ich mal 25.

OĽaNO by do parlamentu poslalo 17 poslancov. Progresívne Slovensko by obsadilo 15 kresiel a strana Sme rodina by ich zaplnila 12.

Zdroj: ako.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá