Remišová: Toto je pre nás červená čiara a signál na odchod Za ľudí z vlády

  • Ak by v parlamente prešiel návrh Sme rodina na zmenu kolúznej väzby v súčasnom znení, strana Za ľudí odchádza z vlády
  • Ladislav Kamenický zo Smeru si myslí, že kolúzna väzba sa zneužíva
Remišová Veronika
TASR/Pavel Neubauer
  • Ak by v parlamente prešiel návrh Sme rodina na zmenu kolúznej väzby v súčasnom znení, strana Za ľudí odchádza z vlády
  • Ladislav Kamenický zo Smeru si myslí, že kolúzna väzba sa zneužíva

Tzv. červenú čiaru a signál na odchod z vlády by pre stranu Za ľudí predstavovalo to, ak by v parlamente prešiel návrh Sme rodina na zmenu kolúznej väzby v súčasnom znení. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedla predsedníčka strany, vicepremiérka Veronika Remišová.

Chceme, aby prešiel vládny návrh a aby bola na znení úpravy dohoda v koalícii,“ povedala. Avizovala, že v pondelok sa témou kolúznej väzby a legislatívnej úpravy bude zaoberať koaličná rada.

V súvislosti s oponentom v diskusii, podpredsedom Smeru-SD Ladislavom Kamenickým, skonštatovala, že Smer-SD vyvíja obrovský tlak na to, aby sa z väzby dostali jeho nominanti, ktorí sú obvinení.

Kamenický v reakcii upozornil, že zmena podmienok kolúznej väzby neznamená oslobodenie obvinených. „Je to klamstvo, ktoré sa tu šíri,“ poznamenal smerom k vyjadreniam koalície. Je presvedčený, že inštitút kolúznej väzby sa v súčasnosti zneužíva, nátlak na obvinených, ktorý predstavuje, prirovnal k stredoveku.

Remišovej sa rozpadáva strana

Remišová sa v relácii vyjadrila aj k ďalšiemu odchodu zo strany. „Ak niekto chce odísť, musí si vždy nájsť dôvod,“ povedala v súvislosti s odchodom Andrey Letanovskej. Na otázku, či cíti podporu v strane, zdôraznila, že politici by sa nemali zaoberať svojimi problémami alebo problémami v strane, ale tým, čo trápi ľudí.

Neodpovedala priamo, či sa uskutoční snem a voľba nového predsedu, respektíve či to sama bude iniciovať. „Ak k tomu diskusia v strane príde, budeme sa tým zaoberať, ale opakujem, že by sme sa mali zamerať na tvrdú prácu pre ľudí,“ zdôraznila.

Cigániková: Rodí sa kompromis

K návrhu o kolúznej väzbe sa rodí kompromis. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková (SaS). Detaily kompromisu podľa nej ešte nie sú známe.

Poslanec NR SR György Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že klub bude v pondelok (17. 5.) diskutovať o kolúznej väzbe. Poznamenal, že sa musia zjednotiť. Nevylúčil v diskusnej relácii ani to, že by sa v klube dohodli na voľnom hlasovaní. „Je to spor medzi Máriou Kolíkovou a Sme rodina. My by sme sa chceli od toho držať bokom,“ povedal Gyimesi.

Osobne si myslí, že ak by sa posunul návrh poslankyne Sme rodina Petry Hajšelovej do druhého čítania, bol by dostatok času, aby sa návrh upravil a prišlo k dohode.

Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok poznamenal, že ho vyrušuje, že sa ministerka spravodlivosti nedrží faktov a rozumie návrhu od Sme rodina. Ako tvrdí, kolúzna väzba sa podľa neho stala nástrojom „na týranie“. Potvrdil, že si ctí prezumpciu neviny.

Rokovania o dôveryhodnosti Kolíkovej (Za ľudí) nepovažujú v OĽANO za uzavreté, povedal Gyimesi. Avšak nepredpokladá, že by prišiel z klubu OĽANO návrh na ďalšie odolávanie šéfky rezortu spravodlivosti.

Zdroje: TASR, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech