Reportáž: Z 500 € sa za 3 mesiace stalo 1 400 €. Na kryptomenách máme výnos 198 %, ale nie je to také jednoduché

  • Tesla ohlásila nákup Bitcoinu za 1 miliardu dolárov a trh s kryptomenami zase poskočil. Digitálne meny zažívajú zlatú éru
  • Investovať do kryptomien sa zdá byť ako zlatá baňa – počúvame však len o tých šťastných prípadoch. Straty sú ale rovnako bežné ako výnosy
  • Investíciu do kryptomien sme si vyskúšali cez slovenský startup Fumbi. Výnos bol masívny, no volatilita podobne veľká
fumbi
Startitup/Fumbi
  • Tesla ohlásila nákup Bitcoinu za 1 miliardu dolárov a trh s kryptomenami zase poskočil. Digitálne meny zažívajú zlatú éru
  • Investovať do kryptomien sa zdá byť ako zlatá baňa – počúvame však len o tých šťastných prípadoch. Straty sú ale rovnako bežné ako výnosy
  • Investíciu do kryptomien sme si vyskúšali cez slovenský startup Fumbi. Výnos bol masívny, no volatilita podobne veľká

Kryptomeny začali rok 2021 vo veľkom štýle. Bitcoin už v decembri prekonával všetky rekordy a na svoju aktuálnu rekordnú hodnotu (44 000 € k 22.2.) ho dostali aj internetové aktivity vizionára Elona Muska.

Celkový záujem o investície prakticky do čohokoľvek podporili aj členovia subredditu r/WallStreetBets, ktorí hodnotu akcií krachujúcej siete herných obchodov GameStop nafúkli na 26-násobnú hodnotu. Jasný dôkaz toho, že trh dokážu ovplyvňovať nielen finančné inštitúcie či iné korporácie, no prakticky aj bežní ľudia na internete.

Sú to síce lákavé, no mimoriadne riskantné investície, ktoré sa ani zďaleka nemusia vyplatiť. Ak je cieľom investícií zabezpečiť si budúcnosť, investovať by sme mali v dlhodobom hľadisku, nie špekulovať s akciami, ktoré o týždeň predáme za dvojnásobok – pretože zatiaľ čo dlhodobé investície prichádzajú s nižšou volatilitou, tie krátkodobé sa mnohokrát špecializujú na momentálne výkyvy, ktorý sa automaticky spájajú s vysokým rizikom.

Investovať do kryptomien bez rizika sa nedá, dá sa však šikovne minimalizovať

Aj s kryptomenami sa však dá pracovať inak, než sa z nich snažiť vytlačiť čo najväčší výnos za čo najkratší čas. Víziu dlhodobého investovania má napríklad úspešný slovenský startup Fumbi, ktorý vyvinul šikovný konzervatívny algoritmus, ktorý akýkoľvek vklad inteligentne prerozdelí medzi 27 kryptomien.

Nákup však nie je statický – vo Fumbi pravidelne rebalansujú pomer jednotlivých kryptomien tak, aby čo najpresnejšie sledovali pohyb celého trhu. Výsledkom je takzvaný Fumbi index, diverzifikované portfólio kryptomien, ktoré algoritmus na dennej báze prepočítava. Takýto produkt na Slovensku nemá obdobu a ľudia v ňom preinvestovali už milióny eur.

Fumbi kryptomeny, ktoré do svojho portfólia zaraďuje, dôsledne vyberá – spĺňať musia nekompromisné podmienky, v portfóliu sa tak nevyskytujú žiadne pochybné krypto projekty alebo nelikviditné aktíva. Inými slovami, každú menu vo Fumbi indexe je možné nakúpiť či predať za flat peniaze (eurá).

Viacero kryptomien v portfóliu navyše znamená diverzifikáciu – nie každá kryptomena predsa rastie a padá rovnako a veľký počet kryptomien, aj v malom množstve, je omnoho stabilnejšou voľbou, ktorá lepšie reflektuje trh, než všetko staviť na jednu kartu.

Startitup so značkou Fumbi pravidelne spolupracuje už vyše roka a ide o jeden z mála startupov, ktorým v kryptosvete dôverujeme. Vo Fumbi má menšie i väčšie sumy investovaných viacero členov Startitup tímu, poďme sa preto pozrieť na to, ako výkonné bolo za posledné turbulentné mesiace aj konzervatívnejšie portfólio Fumbi.

Z 500 € takmer trojnásobok

Do Fumbi sme v polovici novembra investovali rovných 500 €, a to cez PayPal. Tu nás služba prakticky jediný raz sklamala – spracovanie trvalo aj 3 pracovné dni. Fumbi síce nie je určené ani stavané na to, aby používatelia rýchlymi nákupmi a predajmi „porazili trh“, no aktuálny stav trhu sa za 3 dni predsa len môže zmeniť a reálnu hodnotu vkladu výrazne znížiť. Treba sa na to pripraviť.

PayPal si z našich 500 € však odkusol nemalý poplatok, odporúčame tak investovať predovšetkým bankovým prevodom (investovať cez PayPal už ani nie je možné). Zostávajúcich 482,65 € sa po pripísaní do Fumbi peňaženky začalo okamžite zhodnocovať. Algoritmus ich totiž hneď po pripísaní rozdelil medzi 27 kryptomien – a trh začínal rásť ešte rýchlejšie.

Samozrejme, absurdný rast Bitcoinu, ktorý nahor potiahol aj zvyšné digitálne meny, sa prejavil aj na našich účtoch. Z pôvodného vkladu 500 € (z ktorého po poplatkoch ostalo 482,65 €), sa za tri a pol mesiaca stalo na maxime až 1469 € (1442,54 € k 22.2.) – výnos je teda 198 %, prakticky za pár mesiacov.

Ak jedno krypto padne, ďalšie môžu stále rásť

Je dôležité povedať, že kryptomeny sa vo Fumbi Indexe neustále obmieňajú a zostávajú len tie, ktoré spĺňajú podmienky. Keď napríklad americká SEC podala žalobu na Ripple ohľadom neregistrovaného predaja cenných papierov, vo Fumbi kryptomenu okamžite odstránili – a pár hodín na to nasledoval prepad ceny Ripple v desiatkach percent. Vďaka rýchlej reakcii tímu Fumbi sa však na investorských účtoch neprejavil takmer žiadny pokles.

Pády, aké zažil Ripple, sú však v kryptomenovom svete bežné. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že akákoľvek investícia do kryptomien je spojená s násobne väčším rizikom než napríklad s dlhopisovým fondom (tie však častokrát výnosom ani len neprekonajú infláciu). Fumbi však toto riziko s diverzifikáciou efektívne znižuje a pád Ripple používatelia takmer nepocítili.

Toto je 27 aktuálnych kryptomien, ktoré algoritmus prerozdeľuje do peňaženiek používateľov, s reálnymi číslami v jednej z ukázaných peňaženiek:

Čo s peniazmi?

Keďže Fumbi je služba, ktorá ráta s dlhodobým výnosmi a snaží sa minimalizovať riziko najviac, ako je možné, zostáva položiť si otázku: Aká veľká je šanca, že kryptomeny budú čoraz využívanejšie a trh s nimi bude rásť? Ak bude využívanie kryptomien rásť, rásť bude aj ich hodnota – preto investujú najmä ľudia, ktorí veria, že kryptomeny sa stanú každodennou realitou a trh s nimi porastie.

Treba však byť veľmi opatrný – síce posledné mesiace vidíme, ako kryptomeny nakupujú veľké banky či Tesla Elona Muska, to stále neznamená, že je všetko bezpečné a kryptomeny nikdy nepadnú. Z informácií, ktoré sú dostupné, sa napríklad nedá vylúčiť ani fakt, že Musk nalial do Bitcoinu 1 miliardu dolárov len preto, aby to spravili aj jeho fanúšikovia, ktorí by nafúkli cenu (čo sa aj stalo), a následne by digitálnu menu mohol predať s nemalým ziskom.

Samozrejme, ide len o nepodloženú konšpiráciu, no pochybné praktiky sú v kryptomenovom svete pomerne bežné. Preto je veľmi dôležité nakupovať len také digitálne meny, ktorým sa všeobecne dôveruje – ako napríklad tie vo Fumbi Indexe.

V digitálnom svete existuje minimum garancií, na reguláciách sa stále pracuje, a preto by sme mali vždy investovať len vtedy, keď problematike rozumieme, a to len toľko peňazí, ktoré si môžeme dovoliť stratiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech