Reštaurácia ako drevená stavebnica, taká vyrástla v Tatrách pod rukami slovenských Architektov

  • Demänová Village má okrem jednotného architektonického konceptu obytných domov aj reštauráciu
  • Volá sa PINUS a je vyrobená z modulov
PINUS_DSC4042
PINUS Restaurant
  • Demänová Village má okrem jednotného architektonického konceptu obytných domov aj reštauráciu
  • Volá sa PINUS a je vyrobená z modulov

Stoja za ňou architekti zo štúdia Architekti.sk. Ten síce zakladali ľudia z celého Slovenska, no za sídlo si zvolili Bratislavu. Pinus Restaurant v Demänová village je v podstate priamym architektonickým pokračovaním výstavby.

Viac čítaj TU>> V Nízkych Tatrách postavia úplne novú dedinu s jedinečnými apartmánmi a bytmi

Pavlačové apartmánove domy navrhol český architekt Jakub Loučka. Odvtedy sa urbanizmus areálu mení podľa vízií investora.

Nás oslovil investor na objekt reštaurácie a SPA, už sme spolupracovali na inom projekte predtým. Modulovou výstavbou sa zaoberáme viac ako štyri roky, a toto bola príležitosť využiť moduly na väčšiu stavbu,“ vysvetľuje pre Startitup Matúš Polák z Architektov s tým, že pri koncepte sa kládol dôraz hlavne na rýchlosť výstavby.

zdroj: PINUS/Tomáš Manina

 

Pre rezort je reštaurácia je kľúčovým objektom, spolu s jazierkom a mini námestím tvorí srdce rezortu. Kombinácia všetkých funkčných zariadení prináša pre hostí pohodlie, nikam sa z Demänovej nemusí presúvať. Okrem Pinus Restaurant sa tu nachádza aj spomínané wellness, detské ihrisko, konkresová sála, fitnescentrum a neďaleko je lyžiarskej centrum ale aj veľmi pekná cyklistická trasa.

Veľká drevená stavebnica

Moduly sú drevené objekty a ich tvar a veľkosť záleží od konkrétneho výrobcu. Ich vzájomné spájanie je potom stavebnica, len o niečo zložitejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Architekti vysvetľujú, že takéto moduly pozostávajú z nosného rámu a dajú sa využívať rôzne: otvorené, s priečkami alebo obvodovými stenami.

Pri Pinuse sme v centrálnej časti jedálne navrhli moduly postavené na seba, čím sa dosiahol krásny otvorený a presvetlený priestor,“ vysvetľuje ich skladbu Matúš Polák a dodáva, že obmedzenie nastalo len v rozmere a to vzhľadom na prepravu.

Keď už stavebnica – dajú sa robiť zmeny v priestore? Môžu si v Pinuse meniť interiér podľa nálady? Podľa Matúša Poláka z Architektov to nie je vôbec vylúčené.

V drevostavbe sa dajú robiť zmeny, no nemôže sa narušiť nosný statický rám. Tiež sa dá k modulom pristavovať, ak to situácia a dispozičný koncept umožňujú,“ prezrádza.

S modulmi sa pracuje o niečo ľahšie, ako s iným materiálom. Jedná sa o suchý proces  výstavby a montáže, takže v tom je výhoda. Matúš Polák ďalej pripomína, že moduly sú montované v hale, už to je určitým benefitom.

Navyše je takáto stavba aj veľmi ekologická, vetrá a tým je aj pre ľudský organizmus vhodnejšia.

Stavby v danom štandarde sa však podľa Architektov pohybujú v rozmedzí od 1 200 do  1 500 eur za štvorcový meter.

Z 350 štvorcov na 1000

Modulový systém umožňuje mať stavbu pomerne rýchlo uzatvorenú na fasáde a tiež v strešnej rovine, hlavne ak ide o menšie stavby. Preto realizácia v mnohých prípadoch nemusí trvať vôbec dlho.

Tentokrát sa stavba dispozične menila.

Reštaurácia prešla viacerými podobami a rozmerovo mala najskôr 350 štvorcových metrov a nakoniec 1 000. No rozhodnutie, že ju navrhneme z modulového systému bolo od začiatku jasné, boli sme presvedčení, že to je dobré riešenie, pre takýto typ stavby,“ hovorí pre Startitup Matúš Polák.

Samotná realizácia netrvala dlho. V centrálnom priestore tvoria interiér už samotné rámy, tie cely interiér definujú. Zvyšok sa dokončil na mieste.

Systém sa snažíme stále zlepšovať a z výroby dodávať čo najviac dokončené moduly aj vrátane zasklení, kabeláže, interiérov alebo samotnej prípravy na ne,“ hovorí Polák.

Vyzerá to, že takéto modulové budovanie môže byť budúcnosťou staviteľstva.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech