Reštaurácia ako drevená stavebnica, taká vyrástla v Tatrách pod rukami slovenských Architektov

  • Demänová Village má okrem jednotného architektonického konceptu obytných domov aj reštauráciu
  • Volá sa PINUS a je vyrobená z modulov
 srcset
PINUS Restaurant
  • Demänová Village má okrem jednotného architektonického konceptu obytných domov aj reštauráciu
  • Volá sa PINUS a je vyrobená z modulov

Stoja za ňou architekti zo štúdia Architekti.sk. Ten síce zakladali ľudia z celého Slovenska, no za sídlo si zvolili Bratislavu. Pinus Restaurant v Demänová village je v podstate priamym architektonickým pokračovaním výstavby.

Viac čítaj TU>> V Nízkych Tatrách postavia úplne novú dedinu s jedinečnými apartmánmi a bytmi

Pavlačové apartmánove domy navrhol český architekt Jakub Loučka. Odvtedy sa urbanizmus areálu mení podľa vízií investora.

Nás oslovil investor na objekt reštaurácie a SPA, už sme spolupracovali na inom projekte predtým. Modulovou výstavbou sa zaoberáme viac ako štyri roky, a toto bola príležitosť využiť moduly na väčšiu stavbu,“ vysvetľuje pre Startitup Matúš Polák z Architektov s tým, že pri koncepte sa kládol dôraz hlavne na rýchlosť výstavby.

zdroj: PINUS/Tomáš Manina

 

Pre rezort je reštaurácia je kľúčovým objektom, spolu s jazierkom a mini námestím tvorí srdce rezortu. Kombinácia všetkých funkčných zariadení prináša pre hostí pohodlie, nikam sa z Demänovej nemusí presúvať. Okrem Pinus Restaurant sa tu nachádza aj spomínané wellness, detské ihrisko, konkresová sála, fitnescentrum a neďaleko je lyžiarskej centrum ale aj veľmi pekná cyklistická trasa.

Veľká drevená stavebnica

Moduly sú drevené objekty a ich tvar a veľkosť záleží od konkrétneho výrobcu. Ich vzájomné spájanie je potom stavebnica, len o niečo zložitejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Architekti vysvetľujú, že takéto moduly pozostávajú z nosného rámu a dajú sa využívať rôzne: otvorené, s priečkami alebo obvodovými stenami.

Pri Pinuse sme v centrálnej časti jedálne navrhli moduly postavené na seba, čím sa dosiahol krásny otvorený a presvetlený priestor,“ vysvetľuje ich skladbu Matúš Polák a dodáva, že obmedzenie nastalo len v rozmere a to vzhľadom na prepravu.

Keď už stavebnica – dajú sa robiť zmeny v priestore? Môžu si v Pinuse meniť interiér podľa nálady? Podľa Matúša Poláka z Architektov to nie je vôbec vylúčené.

V drevostavbe sa dajú robiť zmeny, no nemôže sa narušiť nosný statický rám. Tiež sa dá k modulom pristavovať, ak to situácia a dispozičný koncept umožňujú,“ prezrádza.

S modulmi sa pracuje o niečo ľahšie, ako s iným materiálom. Jedná sa o suchý proces  výstavby a montáže, takže v tom je výhoda. Matúš Polák ďalej pripomína, že moduly sú montované v hale, už to je určitým benefitom.

Navyše je takáto stavba aj veľmi ekologická, vetrá a tým je aj pre ľudský organizmus vhodnejšia.

Stavby v danom štandarde sa však podľa Architektov pohybujú v rozmedzí od 1 200 do  1 500 eur za štvorcový meter.

Z 350 štvorcov na 1000

Modulový systém umožňuje mať stavbu pomerne rýchlo uzatvorenú na fasáde a tiež v strešnej rovine, hlavne ak ide o menšie stavby. Preto realizácia v mnohých prípadoch nemusí trvať vôbec dlho.

Tentokrát sa stavba dispozične menila.

Reštaurácia prešla viacerými podobami a rozmerovo mala najskôr 350 štvorcových metrov a nakoniec 1 000. No rozhodnutie, že ju navrhneme z modulového systému bolo od začiatku jasné, boli sme presvedčení, že to je dobré riešenie, pre takýto typ stavby,“ hovorí pre Startitup Matúš Polák.

Samotná realizácia netrvala dlho. V centrálnom priestore tvoria interiér už samotné rámy, tie cely interiér definujú. Zvyšok sa dokončil na mieste.

Systém sa snažíme stále zlepšovať a z výroby dodávať čo najviac dokončené moduly aj vrátane zasklení, kabeláže, interiérov alebo samotnej prípravy na ne,“ hovorí Polák.

Vyzerá to, že takéto modulové budovanie môže byť budúcnosťou staviteľstva.

 


Najnovšie video