Reštaurácie budú musieť uvádzať pôvod mäsa, za porušenie im hrozí pokuta

  • Novela zákona o potravinách má podľa ministerky pôdohospodárstva zvýšiť podiel slovenského mäsa v reštauráciách
Ilustračné foto Unsplash.com
  • Novela zákona o potravinách má podľa ministerky pôdohospodárstva zvýšiť podiel slovenského mäsa v reštauráciách

Od 14. decembra 2019 už budeš vždy vedieť od kadiaľ prišlo mäso, ktoré ješ v reštaurácii. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Túto povinnosť budú mať reštaurácie a ďalšie stravovacie zariadenia, ktoré majú vo svojich jedálničkoch mäsové výrobky.

Pozmenený návrh presadila poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová. „Keď idete do obchodu, máte akú-takú šancu dozvedieť sa, odkiaľ pochádza mäso, ktoré kupujete. No v reštauráciách a jedálňach sa môžete spoľahnúť iba na ústnu informáciu čašníka, ktorá nemusí byť pravdivá. Práve preto bolo tento zákon dôležité prijať čím skôr,“ povedala Antošová.

⚠️ AKTUALITA: KONIEC UTAJOVANIA PÔVODU MÄSA V REŠTAURÁCIÁCH ⚠️Reštaurácie a stravovacie zariadenia budú musieť po…

Gepostet von Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR am Donnerstag, 12. September 2019

Novelu zákona parlament schválil

Čo to pre stravovacie zariadenia znamená? Lepšiu informovanosť spotrebiteľa, ktorý bude mať údaje o pôvode mäsa v písomnej forme na dobre viditeľnom mieste.

Údaj o krajine pôvodu mäsa je zariadenie spoločného stravovania povinné získať od subjektu, od ktorého mäso kúpi, a v rovnakom rozsahu tento údaj poskytnúť spotrebiteľovi. Povinnosť sa vzťahuje na bravčové, hovädzie, ovčie, kozie a hydinové mäso. Povinnosť nevzniká pri polotovaroch,“ doplnila E. Antošová.

Ako počas tlačovej konferencie povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, motiváciou boli spotrebitelia. „Čoraz viac vnímajú pôvod potravín, najmä po škandáloch, ktoré sme zažili,“ hovorí. Novela zákona o potravinách má podľa nej aj zvýšiť podiel slovenského mäsa v reštauráciách.

Za porušenie povinnosti hrozí pokuta

Porušenie povinnosti označiť hotové pokrmy a jedlá obsahujúce mäso údajom o krajine pôvodu bude prevádzkovateľovi reštaurácie udelená pokuta. Tá sa môže vyšplhať od 100 až do výšky 100 tisíc eur.

zdroj: Unsplash

Novela prináša aj zmeny v oblasti dovozu potravín z tretích krajín

Schválená novela zákona okrem toho odstraňuje aj niektoré z doterajších nedostatkov v zákone, ktoré vyplynuli z praxe orgánov pre kontrolu potravín.

Nedostatky sa týkali najmä oznamovania príchodu zásielok, ktoré dovážali potravinárske podniky z tretích krajín a spôsobu poverovania úradných laboratórií určených na analýzu vzoriek odobratých pri úradnej kontrole potravín.

zdroj: Unsplash

Zároveň odstraňuje aj nedostatky vydávania certifikátov orgánmi úradnej kontroly potravín prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí vyrábajú potraviny v Slovenskej republike a ktorí umiestňujú potraviny na trh tretej krajiny.

Zdroj: SITA, MPRV

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK