Revízori v Bratislave vyberú ročne milión eur, zarábajú však len 600 eur

  • Začiatočný plat revízora je 600 eur
  • Výška platu závisí na tom, koľko chytia pasažierov bez lístka
  • Ročne vyzbierajú na pokutách v Bratislave až jeden milión eur
MHD autobus revizor
SIU / Petra Stanová, JTRE
  • Začiatočný plat revízora je 600 eur
  • Výška platu závisí na tom, koľko chytia pasažierov bez lístka
  • Ročne vyzbierajú na pokutách v Bratislave až jeden milión eur

Na inzertnej stránke Profesia.sk je momentálne zavesená otvorená pozícia na revízora mestskej hromadnej dopravy. Ponúkaná mzda je dosť nízka na to, že práca sa vykonáva v hlavnom meste a je fulltime. Začiatočný plat je 600 eur. 

Podmienky na to, aby ťa pozvali na pohovor, nie sú až tak vysoké. Nepotrebuješ mať pred a za menom tri tituly stačí ti „bezúhonnosť preukázaná výpisom z registra trestov, psychická spôsobilosť, ktorá bude preverená prostredníctvom psychologického vyšetrenia na referáte psychológie DPB a zdravotná spôsobilosť na výkon práce vystavená zmluvným lekárom DPB.“

MHD autobus revizor
zdroj: Screenshot Profesia.sk

Všetko záleží od toho, koľko pokút vypíšeš

Plat sa u revízorov odvíja od „podielovej prémie vo výške 0 % – 100 %, ktorá je vypočítaná na základe a v závislosti na úspešnom vymožení platby úhrady za nezaplatenie cestovného.“

Ak si teda stretol niekedy revízora, nemal cestovný lístok a dohodli ste sa na tom, že ti nevypíše pokutu váž si to, pretože je dosť možné, že si ho tak pripravil o prémie.

Cestovanie bez lístka nie je akceptovateľné. Výška vybraných pokút je dlhodobo na úrovni niečo vyše jedného milióna eur ročne a mesiace apríl a máj zatiaľ nie sú vo výskyte cestujúcich bez cestovného lístka výnimkou napriek tomu, že celkový počet cestujúcich je nižší,“ uviedol pre TASR vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB Matej Michlík.

MHD autobus revizor
zdroj: Screenshot Profesia.sk

Základné benefity

Dopravný podnik Bratislava sľubuje „stabilnú a perspektívnu práca v modernej dopravnej spoločnosti.“ Zamestnanec bude mať zľavu z 365-dňového predplatného cestovného lístka na MHD pre seba a po uplynutí 3-mesačnej skúšobnej doby aj pre svojich rodinných príslušníkov.

Medzi ďalšie benefity patrí napríklad príspevok na stravovanie, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie, sociálne výpomoci zamestnancom zo Sociálneho fondu, príspevok na detskú rekreáciu či voľný vstup do fitnescentra.

Klasická pokuta za cestovanie bez lístka je za 50,7 eur

Kontrolu tarifného vybavenia na linkách MHD Dopravného podniku Bratislava vykonáva revízor dopravného podniku, ktorý sa musí preukázať revízorským odznakom. Z priebehu kontroly je automaticky zhotovovaný zvukový záznam,“ informuje IMHD svojich stránkach

MHD DPB autobus
zdroj: SIU / Petra Stanová

Výška pokuty ak nemáš lístok je 50,7 eur pri zaplatení vo vozidle MHD, pokuta sa zvyšuje na 70,7 eur, pokiaľ ju nestihneš vyplatiť do 10 pracovných dní. Do pokuty je vždy zahrnutá aj cena základného cestovného lístka. Udelená ti taktiež môže byť pokuta 5 eur pri zabudnutej električenke a ďalších 5 eur pri nezaplatení dovozného za zviera, batožinu alebo bicykel.

Koľko percent dostane revízor z ceny pokuty na svoje prémie je otázne.

Cez koronavírus revízori nechodia

DPB vyvracia hoaxy o tom, že počas pandémie nového koronavírusu sa zrušili kontroly cestovných lístkov v bratislavskej MHD revízormi alebo že je cestovanie MHD bezplatné.

DPB dopravuje cestujúcich s platným cestovným lístkom. Je preto prirodzené, že cestujúci, ktorí cestujú bez platného cestovného lístka, môžu byť pokutovaní. DPB nikdy nekomunikoval žiadne začatie, výkon a ani prerušenie výkonu prepravnej kontroly,“ spresnil Michlík. Tento hoax zaznamenal dopravca iba sprostredkovane. Na jeho informačné kanály sa obrátilo pár cestujúcich, ktorí si situáciu overovali. DPB ich však informoval, že ide o nezmysel.

 

Zdroje: TASR, Profesia.sk, IMHD

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech