Revolúcia v energetike – Ako blockchain technológia pretvára energeticky trh

  • Mnohí z vás ste už zrejme o blockchain počuli v spojení s kryptomenou Bitcoin, ktorá mnohým bankám dodnes spôsobuje vrásky na čele. Blockchain je však čoraz častejšie spomínaný v spojitosti s energetikou a predpokladá sa, že potenciál tejto inovatívnej technológie narušiť zastaralú hierarchiu energetického trhu nemá obdoby.
collagezt
Hojcková
  • Mnohí z vás ste už zrejme o blockchain počuli v spojení s kryptomenou Bitcoin, ktorá mnohým bankám dodnes spôsobuje vrásky na čele. Blockchain je však čoraz častejšie spomínaný v spojitosti s energetikou a predpokladá sa, že potenciál tejto inovatívnej technológie narušiť zastaralú hierarchiu energetického trhu nemá obdoby.

Nedávno som sa vo Viedni zúčastnila prvého globálneho samitu o blockchain technológií v energetickom sektore, na ktorom sa zišlo zhruba 150 startupov z celého sveta s potenciálnymi investormi, energetickými spoločnosťami ako aj zastupiteľmi organizácií, ako Európsky Parlament alebo Rocky Mountain Institute. Ja som patrila k ďalšej frakcii účastníkov označených ako akademici. Samit sa konal v lukratívnom Hofburgu, kde sa vo futuristickom štýle pod svetlom reflektorov diskutovalo o revolúcii v energetike. Keďže si robím doktorát v tejto oblasti, samit bol perfektnou príležitosťou nazbierať nové kontakty, ale aj informácie doposiaľ nedostupné pre širšiu verejnosť.

foto: Hojcková

Mnohí ste už zrejme o blockchain počuli v spojení s kryptomenou Bitcoin, ktorá pred pár rokmi zapríčinila ruch vo finančnom sektore. Blockchain je však čoraz častejšie spomínaný v spojitosti s energetikou a predpokladá sa, že potenciál tejto inovatívnej technológie narušiť zastaralú hierarchiu energetického trhu nemá obdoby. Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda? Pre mladého výskumníka to predovšetkým znie ako príležitosť ušitá na mieru.

foto: Hojcková

Čo presne teda blockchain je a aké možnosti prináša? Zástancovia blockchain tvrdia, že dokáže úplne nahradiť autoritatívnu rolu energetických spoločností v systéme ako sprostredkovateľov energetických transakcií medzi jednotlivými spotrebiteľmi. To znamená, že v budúcnosti by sme mohli predávať a kupovať elektrickú energiu priamo ’peer-to-peer‘ (rovný s rovným) rýchlejšie, flexibilnejšie a za nižšie ceny, pričom by sme mali možnosť si sami zvoliť, z akých zdrojov a od koho energiu kúpime. Jediné čo k tomu potrebujeme je inteligentné meracie zariadenie a pripojenie k internetu. Všetky transakcie elektrónov sa totiž realizujú vo verejne dostupnej databáze blockchain, ktorá je stopercentne transparentná. Ide vlastne o Uber v energetike, avšak rozdiel je v tom, že blockchain databáza je naprogramovaná tak, aby fungovala bez zamestnancov, ktorí ju spravujú.

foto: Hojcková

Najzaujímavejšou časťou konferencie boli prezentácie startupov, ktoré v súčasnosti experimentujú s blockchain technológiou v demonštračných projektoch, z ktorých najznámejším je TransActive Grid v New Yorku (LO3 Energy). Práve vo veľkom jablku sa v apríli 2016 uskutočnila prvá transakcia elektrickej energie priamo medzi susednými domami s vlastným zdrojom energie zo solárnych panelov. Odvtedy počet podobných demonštrácií rýchlo narastá a dnes nájdeme experimenty napríklad aj v Holandsku (OneUp) alebo Austrálii (PowerLedger). Hlavným cieľom týchto inovatívnych projektov je posilniť rolu nezávislých producentov a spotrebiteľov elektrickej energie na energetickom trhu. Informácie o týchto projektoch však len tak ľahko nenájdete, všetko je totižto udržiavané pod rúškom tajomstva.

foto: Hojcková

Zdá sa, že blockchain spôsobí ozajstný hype v energetike, najmä ak vezmem do úvahy, že len v priebehu niekoľkých mesiacov zaznamenala táto technológia neobyčajne rýchly progres. Naďalej však ostáva otázne či sú transakcie cez blockchain naozaj bezpečné a či je možné blockchain využívať mimo izolovaných komunít v rozsiahlejších geografických oblastiach. Napriek týmto neistotám sa však nebojím konštatovať, že vývoj spojený s blockchain technológiou je revolučný a je krôčikom vpred k čistejšiemu a efektívnejšiemu využívaniu energie v budúcnosti.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá