Revolúcia, nová studená vojna či pád Facebooku. 10 varovaní na rok 2022 od známych bankárov

 • Otázkou už nie je, či revolúcia príde, to je dnes jasné, tvrdia
 • Saxo Bank upozorňuje investorov, že budúci rok sa môžu veci meniť
Revolúcia
Unsplash/Colin Lloyd
 • Otázkou už nie je, či revolúcia príde, to je dnes jasné, tvrdia
 • Saxo Bank upozorňuje investorov, že budúci rok sa môžu veci meniť

Saxo Bank, dánska investičná firma, zverejnila 10 Poburujúcich predpovedí na rok 2022. Nejde o ich oficiálne prognózy trhu, Saxo Bank takto dvíha varovný prst.

Predpovede, ktoré nedávno vydali, sa môžu zdať nepravdepodobné, no v skutočnosti ide o udalosti, ktoré podľa nich podceňujeme. Ak by k nim skutočne došlo, finančným trhom by výrazne otriaslo, upozorňuje UK Investor Magazine.

Prichystaj sa na revolúciu, príde

„Hlavnou témou tohtoročných predpovedí je revolúcia. V ekonomike aj v našej spoločnosti sa hromadí energia a súčasný systém problémy nerieši. Teraz už nejde o to, či príde revolúcia, otázka skôr znie kedy a ako,“ hovorí investičný riaditeľ Saxo Bank Steen Jakobsen.

V každej revolúcii niekto vyhráva a niekto, naopak, prehráva,“ konštatuje.

O dnešnej situácii vo svete hovorí ako o kultúrnej vojne, píše portál Hubbis. Kedysi bola priepasť len medzi bohatými a chudobnými, hovorí Jakobsen. Dnes je priepasť takmer medzi všetkými, medzi mladými a starými, vzdelanými a menej vzdelanými, pravicou a ľavicou, ženami a mužmi, tým, čo sa dočítame na sociálnych sieťach, a tým, čo sa skutočne stalo.

„Svet sa neprestal vyvíjať nikdy, zatiaľ čo ekonomické a politické cykly majú svoj koniec vždy,“ tvrdí Jakobsen.

Desať poburujúcich predpovedí

Saxo Bank uvádza 10 predpovedí od svojich odborníkov, ktorými chcú varovať investorov pred nesprávnym rozložením rizík.

 1. Odložíme plán skoncovať s fosílnymi palivami
 2. Z Facebooku úplne odídu mladí ľudia
 3. Ďalšie americké voľby prinesú ústavnú krízu
 4. Americká inflácia sa vyšplhá nad 15 %
 5. Superfond EÚ pre klímu sa bude financovať zo súkromných dôchodkov
 6. Armáda žien z Redditu zaútočí na patriarchálne korporácie
 7. India bude nehlasujúcim členom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive
 8. Platforma digitálnych práv založená na NFT naruší fungovanie Spotify
 9. Nová hypersonická technológia popoženie vesmírne preteky a prinesie novú studenú vojnu
 10. Príde medicínsky objav, ktorý predĺži priemerný život o 25 rokov

Udržateľnú budúcnosť odložíme na neskôr

Predpovedajú, že sa svet vykašle na plán skoncovať s fosílnymi palivami. Myslia si, že politici v boji za nízkouhlíkovú budúcnosť výrazne poľavia a všetky plány odložia na neskôr. Predpovedajú tiež, že budú, naopak, do fosílnych palív investovať. Má sa tak stať s cieľom poraziť infláciu a znížiť sociálne nepokoje.

Existuje riziko ekonomickej katastrofy, konštatuje Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie. Časový plán, ktorý sme si stanovili na prechod na zelenú energiu, je podľa jeho slov nerealistický. Navyše, ceny komodít prudko rastú, čo znamená hrozbu inflácie.

Tieto riziká sa budú politici snažiť zastaviť a v klimatickom boji preto poľavia. Hansen tvrdí, že uvoľnia investičné stopky pri ťažbe ropy na päť rokov a pri ťažbe zemného plynu na desať rokov.

V tomto čase budú mať výrobcovia zabezpečiť adekvátne a cenovo dostupné energie, ktoré umožnia plynulý prechod zo súčasnosti do zelenej budúcnosti.

Súčasný vývoj totiž nie je jednoduchý. Ceny stúpajú v prípade energií, ale aj v oblasti priemyselných kovov, ktoré sú na zelenú transformáciu nevyhnutné. Zvýšili sa aj ceny nafty či hnojív.

Takýto je predpokladaný dopad tohto kroku na trh: Index iShares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF poskočí o 50 percent, keďže energetický sektor dostane nový dych.

Facebook je sieť pre online „seniorov“

Z Facebooku vymiznú mladí ľudia, obáva sa vedúci oddelenia stratégie v Saxo Bank Peter Garnry. V roku 2012 prieskumy naznačovali, že účet na Facebooku má približne 94 % tínedžerov. Prieskumy, ktoré sú robené dnes, odrážajú úplne inú realitu. Ide len o 27 %.

Sociálna sieť kedysi skutočne bola online priestorom, kde sa stretávali všetci mladí, uznáva ekonóm. Tí však už vyrástli a dnes je v očiach mladých Facebook sieťou „pre starých“.

Mladým ľuďom sa dnes páči TikTok. Ten dokonca používajú viac než Instagram, ktorý rovnako ako Facebook spadá pod spoločnosť Meta, hovorí ich vlastný prieskum. Garnry predpokladá, že sa Meta v zúfalstve pokúsi odkúpiť práve TikTok alebo Snapchat.

Mladých ľudí od Facebooku odrádzajú algoritmy, ktoré človeku predhadzujú vždy veľmi podobný obsah. Je preto jednoduché zamotať sa do pavučiny konšpirácií a dezinformácií.

V roku 2022 si investori uvedomia, že Meta rapídne stráca záujem mladej generácie, predpovedá Garnry. Zároveň tak stráca aj budúci potenciál, konštatuje.

Takýto je predpokladaný dopad tejto udalosti na trh: Spoločnosti Meta sa nebude dariť, v porovnaní so širším trhom stratí viac o 30 %. Bude sa tak rozhodovať, či svoje produkty opäť rozdelí na samostatné jednotky.

Zdroje: Saxo Bank, Saxo Bank, Saxo Bank, UK Investore Magazine, Hubbis

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie