Revolúcia v Bielorusku: Ľudia protestujú kvôli sfalšovaným voľbám, Lukašenko hádže vinu na zahraničných agentov

  • Situácia v Bielorusku sa zhoršuje od volieb, ktoré boli ešte 9. augusta
  • Ľudia sú presvedčení, že výsledky volieb sú zmanipulované a vyšli protestovať do ulíc
  • Prezident Lukašenko je prezývaný aj posledný európsky diktátor
demonštrácie v Bielorusku
TASR/AP Photo/Sergei Grits
  • Situácia v Bielorusku sa zhoršuje od volieb, ktoré boli ešte 9. augusta
  • Ľudia sú presvedčení, že výsledky volieb sú zmanipulované a vyšli protestovať do ulíc
  • Prezident Lukašenko je prezývaný aj posledný európsky diktátor

Sú dni Alexandra Lukašenka zrátané? 26 rokov stál Lukašenko na čele Bieloruska ako prezident. Najnovšie oficiálne výsledky volieb potvrdili, že to tak bude aj naďalej. Lukašenko v nich získal až 80 percent hlasov.

Sfalšované voľby

Z Bieloruska sa však ozývajú hlasy, že výsledky majú veľmi ďaleko k pravde. Podľa nezávislých exit pollov (prieskumov, ktoré sa robia priamo pri volebných miestnostiach) vyhrala voľby Lukašenkova súperka, opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská. Ani samotní Bielorusi výsledkom volieb neveria, preto vyšli hromadne do ulíc. 

Po prezidentských voľbách z 9. augusta sa v Bielorusku konajú protestné akcie, na ktorých dochádza k potýčkam medzi ich účastníkmi a bezpečnostnými zložkami. Polícia počas násilných zásahov voči protestujúcim zatkla vyše 6700 ľudí. Stovky osôb utrpeli zranenia a predstavitelia Bieloruska potvrdili dve úmrtia počas nepokojov.

Cichanovská po voľbách odišla do Litvy, keďže sa v Bielorusku necítila bezpečne. Samotný Lukašenko mal ujsť aj s rodinou do Turecka, táto informácia sa však nepotvrdila.

Vyhrala Cichanovská

Prezidentskú kandidátku Cichanovskú pokladá bieloruská opozícia za zvolenú líderku krajiny na prechodné obdobie, vyhlásil v sobotu opozičný politik Valeryj Capkala, ktorého bieloruská ústredná volebná komisia nezaregistrovala ako prezidentského kandidáta.

Lukašenko nebude vo vedení krajiny nasledujúcich šesť mesiacov, o tom nebudeme diskutovať. Prezidentkou v prechodnom období je Sviatlana Cichanovská, zákonne zvolená prezidentka Bieloruskej republiky,“ napísal Capkala na sociálnej sieti Telegram. Citovala ho aj ruská tlačová agentúra TASS.

Opozícia chce nové voľby, Lukašenko pomoc od Putina

Po piatkovom zverejnení oficiálnych výsledkov nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku Cichanovskej volebný tím oznámil, že neuznáva Lukašenkovo víťazstvo. Cichanovská informovala, že zriaďuje koordinačný výbor, ktorý zaistí prechod moci. Jej tím predtým oznámil, že podporuje usporiadanie nových volieb do šiestich mesiacov, pričom pozvaní budú pozorovatelia zo zahraničných organizácií.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoril v sobotu telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii vo svojej krajine a protestoch, ktoré v nej prebiehajú. Informovala o tom štátna tlačová agentúra BelTA, ktorej správu sprostredkovali agentúry AFP a TASS.

V sobotu opäť pribudli desiatky nových prípadov koronavírusu

Prezidenti diskutovali o situácii, ktorá sa odvíja vnútri a v okolí Bieloruska,“ uviedla BelTA s odvolaním sa na tlačovú službu bieloruského lídra. Kremeľ následne oznámil, že Putin a Lukašenko sa v telefonáte zhodli v názore, že problémy v Bielorusku budú „rýchlo vyriešené“. 

Lukašenko je totiž presvedčený, že protesty riadi niekto zo zahraničia, konkrétne Česka, Poľska a UK. Demonštranti sú podľa neho platení a chcú spraviť ďalší „majdan“. Podpora protestujúcich je však čoraz väčšia. K demonštrantom sa pridávajú aj príslušníci milícií, ktorí ich predtým zatýkali.

Revolúciu podporuje aj veľvyslanec

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa konajú v Bielorusku od nedávnych prezidentských volieb.

Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť. Ako rodák z mesta Žodzina som s vami – pracovníkmi BelAZ-u a kováčskeho závodu…“ uviedol Leščeňa vo videu zverejnenom cez víkend na sociálnych médiách.

Vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu, ktorý podporil účastníkov protestov vo svojej krajine, potvrdzuje vážnosť situácie v Bielorusku po nedávnych prezidentských voľbách. Pre TASR to v nedeľu uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

Slovenská diplomacia zaznamenala zásadné vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku. To, čo hovorí, potvrdzuje aj naše hodnotenie súčasnej situácie v Bielorusku, ktorá je taká vážna, že sa k nej verejne a kriticky vyjadruje aj predstaviteľ bieloruskej diplomacie. Je to signál od seniorného bieloruského diplomata, ktorý takýmto odvážnym a jasným postojom prejavuje podporu svojim spoluobčanom,“ povedal Korčok.

Posledný diktátor

Alexander Lukašenko bol prezidentom Bieloruska už od roku 1994. Jeho režim mal od demokracie ďaleko, napriek tomu, že pravidelne organizoval voľby. Krajina má stále zavedený trest smrti. Novinárov, ktorí si dovolia režim kritizovať, zatvárajú do väzenia. 

V posledných rokoch však Lukašenko začal strácať dôveru Bielorusov. Naopak, opozícia sa tešila veľkej popularite.

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech