Revolúcia v oblasti liečby rakoviny – nové krvné testy dokážu ročne zachrániť tisícky životov

  • Národná zdravotná služba UK začne testovať krvný test, ktorý by mal odhaliť viac ako 50 druhov rakoviny
  • Krvný test Galleri vyhľadáva molekulárne zmeny v DNA. Testy môžu tiež určiť, kde sa v tele vyvíja rakovina
  • Test by mohol diagnostikovať rakovinu v ranom štádiu, čo by dokázalo zachrániť tisícky životov, hlavne pri ťažko odhaliteľných typoch
  • Jeho úspešnosť by mohol byť takzvaný „gamechanger“, teda niečo, čo dokáže zmeniť doterajšie výsledky v boji s rakovinou
testy
Unsplash/National Cancer Institute | Unsplash/Drew Hays
  • Národná zdravotná služba UK začne testovať krvný test, ktorý by mal odhaliť viac ako 50 druhov rakoviny
  • Krvný test Galleri vyhľadáva molekulárne zmeny v DNA. Testy môžu tiež určiť, kde sa v tele vyvíja rakovina
  • Test by mohol diagnostikovať rakovinu v ranom štádiu, čo by dokázalo zachrániť tisícky životov, hlavne pri ťažko odhaliteľných typoch
  • Jeho úspešnosť by mohol byť takzvaný „gamechanger“, teda niečo, čo dokáže zmeniť doterajšie výsledky v boji s rakovinou

Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS) začne testovať  krvný test, ktorý by mal vedieť odhaliť viac ako 50 druhov rakoviny.

Test s názvom Galleri, ktorý dostal prezývku „svätý grál“ pre rakovinu, by malo dostať v budúcom roku 165 000 pacientov vo Veľkej Británii.

Ak by sa jeho testovanie ukázalo ako úspešné, v priebehu nasledujúcich piatich rokov by sa jeho používanie rozšírilo na viac ako milión ľudí, a bežne by mohol byť už v priebehu tohto desaťročia dostupný na celom svete.

Jeho úspešnosť by mohol byť takzvaný „gamechanger“ teda niečo, čo dokáže zmeniť doterajšie výsledky v boji s rakovinou.

zdroj: Unsplash/NCI

Neskorá diagnostika zmenšuje šancu na prekonanie choroby 

Najväčším problém v boji s rakovinou je neskorá diagnostika choroby. Ak by to krvný test dokázal zmeniť, skorá liečba by dokázala zachrániť tisícky životov.

NHS England dúfa, že sa Galleri môže ukázať ako obzvlášť užitočný pri detekcii rakoviny v začiatočnom štádiu, ktorú je ťažké odhaliť, a ktorá je na základe toho ťažko liečiteľná – predovšetkým pri druhoch ako rakovina vaječníkov, obličiek a pankreasu.

„Včasné odhalenie, najmä pri ťažko liečiteľných druhoch, akými sú rakovina vaječníkov či pankreasu, má potenciál zachrániť mnoho životov. Tento sľubný krvný test by preto mohol byť priekopníkom v liečby rakoviny, a mohol by pomôcť ďalším tisícom ľudí získať úspešnú liečbu,“ uviedol Sir Simon Stevens, výkonný riaditeľ NHS England pre The Guardian.

Ľudia budú testovaní po dobu troch rokov 

Medzi 165 000 ľuďmi, ktorí budú Galleri testovať, budú účastníci vo veku od 50 do 79 rokov, z čoho 140 000 bude bez príznakov. NHS im ponúkne účasť na testovaní na základe ich zdravotných záznamov, vybraní budú náhodne.

Ľudia zapojení do testovania každý rok po dobu troch rokov absolvujú krvný test na kontrolu prítomnosti malígnych výrastkov.

Objav, ktorý môže zachrániť milióny životov. Včelí jed dokáže zabíjať rakovinové bunky

Ďalších 25 000 ľudí budú tí, ktorých praktický lekár vytipuje na základe potenciálnych príznakov rakoviny, ako napríklad hrčka alebo výtok. Na urýchlenie diagnostiky budú musieť odovzdať vzorku krvi, a tiež absolvovať bežné testy, ako je CT alebo MRI.

NHS uviedlo, že testy by mohli diagnostikovať rakovinu, ktorú by za normálnych okolností odhalili až za niekoľko rokov. Galleri tiež môže určiť, kde sa v tele vyvíja.

Test vyhľadáva molekulárne zmeny

Krvný test Galleri, ktorý vyhľadáva molekulárne zmeny v DNA, vyvinula kalifornská spoločnosť Grail, ktorá využíva vedu a technológiu na nájdenie spôsobov identifikácie rakoviny v počiatočných štádiách.

Výskum spoločnosti na 1 200 pacientoch bol publikovaný začiatkom tohto roka a zistil, že testy úspešne odhalili, v ktorej časti tela sa nachádzala rakovina, s presnosťou na 96 percent.

Nie každý ale zdieľa rovnaké nadšenie, niektorí odborníci, medzi nimi aj Lawrence Young, profesor molekulárnej onkológie na Warwick University, si myslí, že test je prijatý predčasne, keď ešte nestihol podať presvedčivé výsledky.

Organizácie bojujúce proti rakovine tento krok vítajú 

Podľa NHS by testy mohli zväčšiť podiel pacientov trpiacich rakovinou, ktorých choroba sa zachytí už v prvom štádiu, z 50 % na 75 %.

Ľudia, ktorých rakovina sa zistí v tomto štádiu, majú päť až desaťkrát väčšiu šancu na prežitie ako tí, ktorí sú identifikovaní až vo štvrtom štádiu.

Organizácie, ktoré bojujú proti rakovine, správu o testovaní vítajú. „V súčasnosti sú dve tretiny žien s rakovinou vaječníkov diagnostikované neskoro, kedy sa už rakovina lieči oveľa ťažšie. Ak sa tento test osvedčí ako účinný, môže to byť kľúčový moment v diagnostike rakoviny vaječníkov, ktorý každý rok zachráni tisíce životov,“ uviedla  Annwen Jones, výkonná riaditeľka Target Ovcer Cancer pre The Guardian.

Zdroje: The Guardian, Business Wire

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech