Revolučný krok EÚ: V lietadle sa zruší neobľúbená povinnosť. Týka sa tvojho telefónu

  • Prídeš do lietadla, dopíšeš posledné správu a telefón hodíš do tašky
  • Toto pravidlo však patrí minulosti
lietadlo, mobil
Unsplash/@gitfo, Unsplash/@bhaguz
  • Prídeš do lietadla, dopíšeš posledné správu a telefón hodíš do tašky
  • Toto pravidlo však patrí minulosti

EÚ spustila doslova revolúciu v leteckom cestovaní. Už nebudeš musieť svoj telefón pred vzletom lietadla hodiť do tašky. Letecké spoločnosti dostali zelenú, do svojich strojov môžu namontovať zariadenie, ktoré ti otravné pravidlo raz a navždy zo života odstráni.

Spoločnosti budú môcť v rámci Európskej únie inštalovať do svojich lietadiel najnovšiu technológiu 5G, ktorá umožní cestujúcim používať smartfóny a iné pripojené zariadenia rovnako ako na zemi. Informoval o tom v piatok denník The Brussels Times.

Európska komisia prispôsobila právne predpisy o mobilnej komunikácii najmodernejším normám. Vďaka tomu môže byť pokrytie 5G dostupné aj v lietadlách.

„Pokiaľ ide o vysokorýchlostné a vysokokapacitné pripojenie, nebo už nie je limitom. 5G umožní inovatívne služby pre ľudí a príležitosti na rast pre európske spoločnosti,“ povedal komisár EÚ pre vnútorný trh Thierry Breton.

Pokrytie 5G bude možné vďaka inštalácii tzv. „pikobunky“ v lietadlách. Prostredníctvom tejto sieťovej stanice sa môžu telefonické hovory, textové správy a dátová prevádzka posielať cez satelitnú sieť do mobilnej siete na zemi.

V ďalšom rozhodnutí chce EK sprístupniť frekvencie 5GHz aj pre wifi v autách, autobusoch a iných dopravných prostriedkoch. Členské štáty EÚ majú lehotu na sprístupnenie 5GHz pásiem pre cestnú dopravu do 30. júna 2023.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá