REVOLUČNÝ OBJAV: Českí vedci predstavili svetový unikát, ich vynález ničí nový koronavírus

  • Českí experti vyvinuli papier, ktorý likviduje vírusy, baktérie a kvasinky
  • Výrazný účinok vykazuje aj proti vírusu SARS-CoV-2, aj preto nesie oficiálny názov anticovid papier
  • Vo svete zatiaľ nemá konkurenciu
Michal Broda/Ústav chemických procesů AV ČR, SPM–Security Paper Mill
  • Českí experti vyvinuli papier, ktorý likviduje vírusy, baktérie a kvasinky
  • Výrazný účinok vykazuje aj proti vírusu SARS-CoV-2, aj preto nesie oficiálny názov anticovid papier
  • Vo svete zatiaľ nemá konkurenciu

Túto novinku majú na svedomí vedci Ústavu chemických procesov AV ČR a odborníci zo spoločnosti SPM-Security Paper Mill. Unikátny papier umožní ľuďom napríklad prácu s bankovkami či dokumentmi bez rizika prenosu nákazy.

Využiť ho však bude možné aj v zdravotníctve a na všetkých rizikových pracoviskách. Hygienicky bezpečný papier, aký vo svete zatiaľ nemá konkurenciu, dokáže zlikvidovať koronavírus SARS-CoV-2 za 30 minút.

Vakcína na koronavírus je za rohom, EÚ ju schváli skôr, ako mala v pláne

„V papieri sú zafixované nano komplexy zinku a striebra. Tie vírus, baktérie a kvasinky zneškodnia a zachytia a to po celú dobu životnosti papiera. Zároveň sa z neho neuvoľňujú a sú úplne bezpečné pri styku s ľudskou pokožkou,“ vysvetľuje v oficiálnej správe princíp unikátnej technológie Jiří Sobek z Ústavu chemických procesov AV ČR.

Výhodou týchto nano komplexov je aj to, že ich možno fixovať aj na iné materiály, napríklad látky. Možno tak hovoriť o ich využití aj pri výrobe ochranných rúšok. Anticovid papier možno vyrábať vo veľkom, a teda v stovkách kíl až tonách.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„Pri vývoji novej technológie to bol jeden z našich hlavných cieľov. Je to príklad efektívnej spolupráce vedeckej a priemyselnej sféry. Dôležitým poslaním našich výskumných pracovísk je umožniť priemyselným podnikom aplikovať naša pokročilé materiály a metódy tak, aby bola ich produkcia konkurencieschopná v globálnom meradle,“ zdôrazňuje Jiří Sobek.

zdroj: Ústav chemických procesů AV ČR, SPM–Security Paper Mill

Medzinárodné štúdie dokazujú, že stabilita vírusu SARS-CoV-2 je podobná pôvodnému vírusu SARS. Štúdie National Institutes of Health, CDC, UCLA a Princeton University, publikované v časopise The New England Journal of Medicine preukázali, že nový koronavírus je niekoľko hodín až dní stabilný v aerosóloch, ale aj na povrchoch rôznych materiálov.

SARS-CoV-2 bol zistiteľný v aerosóloch po dobu až troch hodín, na medi ho bolo možné detekovať až štyri hodiny, na kartóne 24 hodín. Na plastových povrchoch zotrvá vírus dva až tri dni. Výsledky štúdie o stabilite vírusu tak jasne preukazujú, že ľudia sa môžu infikovať nielen vzduchom kvôli kvapôčkam, ale aj dotykom prostredníctvom kontaminovaných predmetov.

zdroj: Ústav chemických procesů AV ČR, SPM–Security Paper Mill

„Máme testami potvrdené, že po 30 minútach je vírus eliminovaný na 100 %. Papier taktiež chráni aj pred širokým spektrom baktérií, ako je MRSA alebo stafylokok zlatý,“ informuje Michael Broda, riaditeľ spoločnosti SPM-Security Paper Mill, ktorá sa na vývoji podieľala.

Technológia, ktorá predbieha dobu

Špeciálny papier sa testoval v laboratóriách Ústavu organickej chémie a biochémie, kde sa jeho účinnosť pri likvidácii vírusu potvrdila. Antibakteriálny účinok papiera proti širokému spektru baktérií a kvasiniek preukázali zase testy vykonané na Technickej univerzite v Liberci. 

„Inovácia produktu spočíva v špeciálne vyvinutom plnive, ktoré je pri výrobe papiera homogénne a pevne zabudované do papierovej hmoty,“ vysvetľuje Michael Broda. 

Vakcína na koronavírus je za rohom, EÚ ju schváli skôr, ako mala v pláne

Doteraz známe a klasické metódy, napríklad pri výrobe hygienického papiera spočívajú v tom, že sa papierové vlákna alebo už hotový papier ošetrovali postrekom.

Vedci spolu s papierenskou spoločnosťou začali vývoj papierov s antibakteriálnym účinkom už v roku 2015. Zámerom bolo dodať na trh hygienický papier, ktorý by trvale bránil množeniu baktérií a prenášaniu infekčných ochorení prostredníctvom papierových bankoviek. V priebehu minulých piatich rokov pokračoval výskum ďalej a bol podporený investíciou vo výške takmer 1 milión eur. 

Anticovid papier je možné použiť aj na bežné kancelárske práce či pre veľkoformátovú tlač. Povrch papiera neoslňuje, a preto je vhodný pre čítanie a písanie. Možno tak hovoriť o jeho využití aj na školách.

Zdroje: Ústav chemických procesů AV ČR, SPM–Security Paper Mill, anticovidpaper.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK