Rezešovci v 90. rokoch zarobili stovky miliónov korún. Toto je kontroverzný príbeh “najznámejšej“ slovenskej rodiny

  • Členovia rodiny Rezešovcov žili dlhé roky v luxuse
  • S pribúdajúcim majetkom sa v rodine začali objavovať milenky, luxusné plesy a dovolenky, no aj problémy
  • Členovia rodiny Rezešovcov žili dlhé roky v luxuse
  • S pribúdajúcim majetkom sa v rodine začali objavovať milenky, luxusné plesy a dovolenky, no aj problémy

Exminister dopravy a košický oceliarsky magnát Alexander Rezeš začal svoj majetok nadobúdať vysokou rýchlosťou. Popri tom však budoval rodinné impérium, o ktorom sa hovorí, že ho prenasleduje kliatba. Nie je tajomstvom, že na rodinu sa lepili škandály, tragické nehody a ťažké choroby. 

Zlomovým bodom rodiny boli personálne zmeny, ktoré postihli košické železiarne v roku 1993, pretože do kresla člena predstavenstva i viceprezidenta pre riadenie zasadol Alexander Rezeš. Do povedomia verejnosti sa dostal až o rok neskôr, keď mu jeho blízky priateľ Vladimír Mečiar umožnil získať akcie košického podniku.

Alexander Rezeš
zdroj: TASR

Cieľavedomý podnikateľ

Alexander Rezeš sa narodil 9. júla 1948 v Oboríne neďaleko Trebišova. Navštevoval Strednú priemyselnú školu technickú v Košiciach, ktorú úspešne ukončil popri práci v roku 1973, a následne pôsobil ako normovač v strojárskej výrobe. Svoje zamestnanie zmenil až počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave – začal pracovať ako referent ekonomiky práce na podnikovom riaditeľstve. Svoje štúdium ukončil v roku 1980 a začal sa venovať náročnejším profesiám, pretože disponoval  hlbokými vedomosťami z oblasti spotreby a motivácie práce. 

Rezeš sa aktívne zapájal do spoločenského diania – ako prezident futbalového klubu 1. FC Košice prispel k jeho postupu do najvyššej súťaže. Dá sa teda povedať, že sa podieľal na obohatení kultúrneho života v Košiciach. Za ministra dopravy, spojov a verejných prác SR, neskôr ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vymenovali v roku 1994 na návrh strany HZDS, ktorá bola na politickej scéne od roku 1991. Na tomto poste pôsobil do 14. apríla 1996. Pre voľbami v roku 1998 pôsobil Rezeš ako vedúci volebného tímu strany. 

Úpadok železiarní a privatizácia

Ako sme už spomínali vyššie, do vedenia železiarní sa Rezeš dostal v roku 1993. Krátko po jeho nástupe na čelo fabriky sa vo firme začali objavovať prvé problémy, v dôsledku ktorých oceliarne upadli do hlbokej krízy. Oceliarne boli v tom čase dôležitým hráčom v slovenskej ekonomike a kvôli kríze jej hrozil kolaps a bankrot. Už v roku 1993 podnik dlhoval viac ako 13 miliárd korún.

USS Košice
zdroj: TASR

Koncom roka 1996 už Rezešovci ovládali takmer polovicu VSŽ. Po Alexandrovom odchode do politiky riadil železiarne jeho syn Július, z ktorého sa neskôr stal viceprezident pre financovanie a neskôr pre obchod. Od konca februára 1998 bol zároveň prezidentom kindermanažmentu. Vďaka príležitostiam, ktoré Alexander dostal od kamaráta Mečiara, sa do rodinnej kasy nahrnulo nie málo peňazí. Hodnota jeho majetku sa v tom čase odhadovala na niekoľko miliárd korún. Rezeš starší vždy tvrdil, že k peniazom sa dostal ešte pred nástupom do funkcie. 

Peniaze mu život nezachránili

Srdce Alexandra Rezeša začalo službu vypovedať v júni 2002 počas dovolenky v Španielsku. Po niekoľkých vyšetreniach sa uňho potvrdila vzácna choroba –  mal rozšírené srdce s obmedzenou činnosťou. Aj napriek tomu, že mu lekári kázali šetriť sa, neposlúchal ich. Svoj život si užíval naplno so všetkým, čo k nemu patrilo.

Ochorenie malo veľmi rýchly priebeh, pretože v priebehu niekoľkých dní Rezešovi zlyhal kardiostimulátor. Rezešovi sa snažili pomôcť aj najlepší lekári z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, no jeho zdravotný stav výrazne ovplyvnil aj zápal pľúc. 28. júna 2002, len 4 dni po operácii vo Viedni, Rezeš zomrel. 

Alexander Rezeš
zdroj: TASR

Milenky a nemanželské deti

Alexander mal so svojou manželkou dve deti – syna Júliusa a dcéru Evu. Manželka Eva sa na verejnosti ukazovala veľmi málo, pretože s pribúdajúcim majetkom začali pribúdať aj milenky. Asi najznámejšou milenkou podnikateľa bola Gabriela Haršányová, ktorá bola známa z obrazoviek STV. Spoločné fotky milencov z luxusných dovoleniek sa pravidelne objavovali na titulných stránkach a Alexander sa túto aféru ani nesnažil utajiť.

Situácia sa vyostrila až v čase, kedy Haršányová porodila Rezešovi dcéru Chiaru. Po Alexandrovej smrti sa exmoderátorka rozhodla zabojovať o dedičstvo a dať svojej dcére to, čo jej patrí. Kvôli súdnemu procesu musela Chiara podstúpiť DNA testy, ktoré ukázali, že podnikateľovou dcérou skutočne je. Haršányovej sa nakoniec podarilo vysúdiť pre dcéru výživné, ktoré predstavovalo 497 eur. 

zdroj: TASR

Šedá myška Eva

O Rezešovej dcére sa v médiách veľa nehovorilo. V dávnej minulosti sa jej meno objavovalo v médiách v spojení s otcovou milenkou, ktorej niekoľkokrát venovala nie veľmi pekné prívlastky. Keď mala 22 rokov, vydala sa za hokejistu Jána Varholíka, s ktorým má dcéru Alexandru. Manželstvo však stroskotalo a v roku 2006 sa Eva začala stretávať s podnikateľom Erikom Fischerom, ktorého si nikdy nevzala. Vzťah podnikateľa a Evy skončil kvôli jej problémom s alkoholom. Tie ju však dostali až do väzenia.

21. augusta 2012 spôsobila Eva dopravnú nehodu, pri ktorej prišli o život štyria ľudia. Traja z nich zhoreli v aute a štvrtá podľahla zraneniam v nemocnici po niekoľkých dňoch. Počas nehody bola Košičanka pod vplyvom alkoholu. V jej krvi bolo nameraných 1,5 promile. V decembri 2012 zaplatila Rezešová pozostalým približne 17 000 eur, no tí sa dožadovali vyššej sumy. Aj napriek tomu, že Eva chcela za svoje činy zaplatiť peniazmi, väzeniu sa nevyhla.

zdroj: TASR

Eva Varholíková Rezešová bola z väzenia prepustená 28. augusta 2018. Vo väznici na Ulici Ignáca Nagya v Budapešti strávila 6 rokov. Počas odpykávania trestu Eva trpela viacerými zdravotnými ťažkosťami- mala psychické problémy, žalúdočné ochorenia a niektoré média informovali aj o epileptických záchvatoch. 

Ďalšie nehody

Dopravná nehoda dcéry podnikateľa však nebola jediná, ktorá sa v rodine udiala. V roku 2007 sa z ťažkej havárie zotavoval jej expartner Erik Fischer, s ktorým má dcéru Ellu. Ten sa v protismere zrazil s dodávkou a bol hospitalizovaný so zlomenou nohou. O ďalšiu nehodu sa postarala druhá manželka Júliusa Rezeša Linda. Tá v roku 2005 neďaleko Zvolena narazila do Opela Corsa, v ktorom sedel pár dôchodcov. Tí zomreli ešte na mieste nehody. Bývalú missku vyšetrovatelia neobvinili, keďže nehode zabrániť nemohla. Úsek krátko po nehode zahradili, čím autám znemožnili otáčanie sa. „Už tri dni po nehode bol voľný priestor medzi zvodidlami zahradený. Na úseku cesty Šašovské Podhradie ‑ Budča pri Zvolene je viacero takýchto priechodov a diaľničná spoločnosť ich plánuje v najbližšom čase takisto zatarasiť,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Poslednú smrteľnú nehodu spôsobila už spomínaná milenka Alexandra Rezeša v roku 1997. Gabriela Haršányová zrazila motorkára, ktorý svojim zraneniam podľahol. Vyšetrovanie tejto tragédie prebiehalo v tichosti a na verejnosť sa veľa informácii nedostalo. Prípad uzavreli s tým, že zosnulému motorkárovi namerali v krvi alkohol. 

zdroj: TASR

Milenky

Život búrliváka po otcovi Alexandrovi zdedil aj syn Július. Krátko po smrti otca sa dostal do vedenia VSŽ. S prvou manželkou Editou má syna Alexandra a dcéru Editu. Krátko pred narodením druhého dieťaťa sa Július dal dokopy s Lindou, ktorá sa preslávila v súťaži krásy. Už v roku 2000 mali svadbu v New Jersey. Linda je matkou Júliusovho tretieho dieťaťa – dcéry Viktórie.

Manželstvo skrachovalo po šiestich rokoch. Lindine miesto po boku Júliusa prebrala druhá miss Eva Džodlová. Pár má spolu syna Richarda. V roku 2018 sa Július stal dedkom. Jeho syn Alexander, ktorého má Július z prvého manželstva, sa o rok neskôr oženil s Nitrankou Dagmar. Práve spoločný potomok bol dôvodom sobáša. Za spomenutie stojí aj meno Júliusovho vnúčika – Rocky.

zdroj: TASR - František Iván

Dom za veľa peňazí

Vila, v ktorej býval Alexander Rezeš s rodinou, sa v roku 2019 objavilo na realitných portáloch. Celý pozemok, na ktorom je dom postavený, má výmeru 1 580 m² a jeho cena sa vyšplhala na viac ako pol milióna eur. Veľký dom je zariadený v barokovom štýle a kompletnou rekonštrukciou prešiel v roku 2014. Do roku 2019 v dome žila vdova Eva s dcérou, ktorú v roku 2018 prepustili z väzenia.

Po takmer dvoch rokoch sa vilu podarilo predať. Len pred niekoľkými dňami sa jej novým majiteľom stal 22-ročný mladík. Cena vily, ktorá dýchala luxusom sa vyšplhala na takmer 900-tisíc eur. Dom sa predával zariadený a nový majiteľ sa tak môže tešiť z prepychového nábytku a kachiel z 24-karátového zlata, kobercov značky Versace a krbu z talianskeho mramoru.

Zdroje: Úrad vlády Slovenskej republiky, SME, Wikipedia, TASR, Korzár, Diaľnice Info, Čas.sk, Košice dnes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech