Rezort obrany má poľnú nemocnicu pre pacientov s COVIDom, aj s kontajnerom na mŕtvoly. Nemôže ju však otvoriť

  • Situácia v nemocniciach je katastrofálna
  • Odborníci sa zhodujú, že okrem tvrdého lockdownu je nutné požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc
nemocnica, koronavirus, polná
Ilustračná/@Armada ČR
  • Situácia v nemocniciach je katastrofálna
  • Odborníci sa zhodujú, že okrem tvrdého lockdownu je nutné požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc

Práve o výstavbe poľných nemocníc sa na Slovensku rozpráva čoraz častejšie. Ozbrojené sily Slovenskej republiky preto považujú za nevyhnutné trochu bližšie priblížiť, na čo je takáto nemocnica prioritne určená:

„Poľná nemocnica ROLE 2E, ktorou disponujú OS SR, je poľnou nemocnicou chirurgického typu špecializovanou prioritne na poskytnutie pomoci pri bojových zraneniach. Je určená na poskytovanie prvej lekárskej, odbornej lekárskej a špecializovanej lekárskej pomoci stredne ťažko až ťažko raneným vojakom a zabezpečuje ich odsun,“ objasňujú OS SR na sociálnej sieti.

Rezort obrany má potrebné vybavenie, dodáva však, že problémom je personál. Vojenskí zdravotníci už sú aj tak dosť vyťažení, keďže pomáhajú v nemocniciach. Momentálne tak nie je možné otvoriť poľnú nemocnicu, keďže chýbajú ľudia.

Na Národnom futbalovom štadióne môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID-19

V poľnej nemocnici sa poskytuje najvyššia úroveň zdravotníckej starostlivosti v poli, a teda v neštandardných podmienkach. Vzhľadom na jej zameranie aktuálne disponuje 4 ks pľúcnych ventilátorov. Časť poľnej nemocnice je už teraz využívaná v priestoroch Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok.

„Zdravotný personál, ktorým disponujú OS SR je v súčasnosti nasadený v miestach výkonu štátnej služby, ale rovnako aj v civilných nemocniciach po Slovensku. Samozrejme, v prípade potreby je možné poľnú nemocnicu využiť aj v rámci inej operácie na asistenciu verejnosti, najväčšou otázkou však ostáva potrebný personál, keďže vojenskí lekári už teraz pomáhajú v nemocniciach,“ objasňujú.

Posted by Ozbrojené Sily SR on Tuesday, January 5, 2021

Z pohľadu OS SR sa javí racionálnejšie riešenie rozširovanie nemocníc pre covid pacientov reprofilizáciou lôžok, využívanie vhodných objektov v blízkosti nemocníc na vytváranie nových lôžok a posilnenie vyťažených nemocníc zdravotníckym personálom.

„Navyše sme vycvičili krízových sanitárov, ktorí aj dnes pomáhajú zdravotnému personálu v preťažených nemocniciach a plánujeme vycvičiť ďalších. Sme pripravení pomáhať všade, kde nás budú potrebovať.“

VOJENSKÁ POĽNÁ NEMOCNICA 🩺Čoraz častejšie sa dnes rozpráva o poľnej nemocnici, preto považujeme za nevyhnutné trochu…

Posted by Ozbrojené Sily SR on Tuesday, January 5, 2021

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď už v októbri informoval, že Ozbrojené sily SR disponujú približne 450 zdravotníckymi pracovníkmi, kapacitami v rámci Centra výcviku Lešť a tiež jednou poľnou chirurgickou nemocnicou, ktorá je primárne určená na liečenie bojových zranení, polytráum a ďalších chirurgických výkonov.

Jej kapacita predstavuje 30 lôžok s krátkodobou možnosťou navýšenia na 40 lôžok. V prípade potreby by bola komplexne rozložená v priestoroch Centra výcviku Lešť.

V rámci Centra výcviku Lešť by sme poskytli izoláciu a zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí by mali určitý priebeh ochorenia a samozrejme, tie najťažšie prípady by zostávali v nemocniciach. Do takýchto alternatívnych riešení by išli primárne stredne ťažké prípady,“ dodal Naď.

Zdroj: OS SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech