Rezorty sú minulosťou, zaži noc na historickej stanici či v najstaršom hoteli. Európa ponúka nový druh luxusu bez davov

  • Vymeň hlučné rezorty za ticho hôr a jazier
  • Objav miesta, kde je hlavným programom príroda
  • Zaži noc na starej stanici či v divočine bez elektriny
hotel, žena
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Žiadne obrovské rezorty, preplnené bazény ani animátori, ktorí sú na každom rohu. Toto je výber výnimočných miest v európskych horách, pri jazerách a uprostred lesov, kde je hlavným programom samotná príroda. Niektoré pritom vyzerajú, akoby vypadli z filmu.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Predstav si, že ráno otvoríš dvere a namiesto parkoviska vidíš hory. Alebo sa zobudíš na hausbóte uprostred švédskeho jazera, odviažeš ho od móla a počas dňa si nájdeš vlastnú malú zátoku.

Do jedného z nich sa musíš najskôr dostať

Na severe Talianska stojí horské útočisko Rifugio Val di Togno vo výške 1 317 metrov. Prístup k nemu rozhodne nie je pre každého, pretože cesta má 27 serpentín a najlepšie je vyraziť s autom, ktoré má pohon všetkých kolies. Druhou možnosťou je približne dvojhodinová túra.

Odmenou však nie je obyčajná horská chata. Izby ponúkajú výhľady do údolia a hostia dostávajú prakticky celý deň jedlo vrátane vegetariánskej večere z lokálnych domácich surovín.

Izby sa začínajú prenajímať od 200 eur za noc. Jediný háčik je však v tom, že v hoteli musíš zostať minimálne tri noci.

V Rakúsku môžeš prespať na železničnej stanici

Jeden z najzaujímavejších nápadov vznikol v Lermoose. Cenu starej železničnej stanice z roku 1910 manželia Johann Ehmann a Cleo Weber roky sledovali, až sa im ju podarilo kúpiť a premeniť na dizajnový penzión. Cenu za jednu noc nastavili majitelia na 125 eur za noc.

Najlepšie na tom je, že železnica nezmizla. Vlak stále zastavuje priamo pred budovou. Z postele tak môžeš vyraziť rovno na turistické chodníky smerujúce k alpským jazerám Seebensee a Drachensee.

Hotel, ktorý je starší ako väčšina rezortov

V Nórsku na teba čaká úplne iný typ zážitku. Røisheim funguje už od roku 1858 a dodnes si zachoval atmosféru horského hostinca z minulosti.

Drevené steny, vyrezávané postele alebo starobylé vane pôsobia skôr ako kulisy historického filmu ako hotel, ktorý je v prevádzke v 21. storočí. Cena jednej izby sa začína na 247 eurách za noc.

Nachádza sa pri národnom parku Jotunheimen a ponuka okolia zahŕňa ľadovcové túry, horské jazerá aj najvyšší vrch Nórska Galdhøpiggen.

Vo Švédsku budeš bez elektriny

Ak chceš skutočne vypnúť, tak vo Švédsku existuje komplex Naturbyn. Jeho chatky sú mimo všetkého moderného. Nemajú Wi-Fi ani elektrinu. O teplo sa starajú drevené pece a večer celý priestor osvetľujú petrolejové lampy.

Namiesto notifikácií tak môžeš počúvať les, ísť na kanoe, pozorovať losy alebo si chytiť rybu na večeru. Niektoré chatky dokonca plávajú na vode alebo sú v korunách stromov.

Ceny sa začínajú na 205 eurách, jedinou nevýhodou je však to, že ak sa tu chceš ubytovať, tak musíš mať na 18.

Luxus nemusí znamenať päť hviezdičiek

Ďalšie zaujímavé ubytovanie sa nachádza pri nemeckých jazerách. Projekt Raus začal niekoľkými ekologickými chatkami pri mestách, ale tento rok už rozšíril ponuku na stovku objektov.

Lodge am See ponúka 17 chatiek pri jazere v biosférickej rezervácii Elbe River Landscape a ceny sa začínajú od 109 eur za noc.

K dispozícii sú paddleboardy, kanoe aj kilometre tichých cyklotrás. Nad vodou navyše môžeš pozorovať orly, bociany alebo iné vtáky.

Fínsko má na život pri jazere vlastné slovo

Vo Fínsku je pobyt v drevenej chatke pri vode takou súčasťou miestnej kultúry, že naň existuje aj vlastný pojem mökki. Sahanlahti Resort pri jazere Saimaa túto tradíciu posúva do modernejšej podoby.

Čakajú ťa klasické červené drevené chatky, moderné vily a pri niektorých je aj vlastná sauna. A ak budete mať šťastie, tak v okolí môžete zazrieť mimoriadne vzácneho tuleňa fúzatého zo Saimaa.

Ceny sa začínajú od 202 eur na noc a mohlo by ísť o zaujímavý predĺžený víkend.

Ľudia si nekupujú hotel, ale pokoj

Od talianskych hôr cez švédske lesy až po fínske jazerá sa všetky tieto miesta líšia dizajnom aj cenou. Spoločný však majú jeden zásadný prvok, ktorým je to, že predávajú možnosť na chvíľu zmiznúť.

Bez ruchu mesta, bez nekonečných upozornení a bez potreby stihnúť desať atrakcií za deň. Niekde je najväčším zážitkom výstup na horu, inde ranné kúpanie v jazere. A niekde jednoducho sedíš na terase, pozeráš do lesa a nerobíš vôbec nič.

Možno práve toto bude nový luxus cestovania. Nie množstvo služieb, ale menej vecí, ktoré ťa rušia.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Čítaj viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Refugio Val di Togno, Lermooser, Røisheim, Naturbyn

Najnovšie videá

Trendové videá