Riaditeľ to zatajuje roky, tvrdia rodičia chlapca, ktorý skočil zo strechy školy. Založili petíciu

  • Podľa rodičov nebohého bol Roman obeťou šikany
  • Tú mal riaditeľ školy dlhodobo prehliadať
útok nožom v Bratislave
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák
  • Podľa rodičov nebohého bol Roman obeťou šikany
  • Tú mal riaditeľ školy dlhodobo prehliadať

20. novembra došlo v Parchovanoch k tragédii. Len 15-ročný chlapec skočil zo strechy základnej školy, v dôsledku čoho utrpel zranenia, ktorým neskôr v nemocnici podľahol. 

Podľa rodičov nebohého bol Roman obeťou šikany. Jeho otec sa niekoľkokrát vyjadril, že od riaditeľa školy žiada, aby odstúpil. Šikanu mladého Romana mal totiž dlhodobo prehliadať.

Vzhľadom na to, že riaditeľ doposiaľ neodstúpil, rodičia obete vytvorili petíciu za odvolanie riaditeľa základnej školy v Parchovanoch.

„My ako rodičia tragicky zosnulého Romanka Michalika apelujeme, prosíme, vyzývame občanov Parchovian, ale aj občanov Slovenskej republiky, aby podporili odvolanie a zrušenie akreditácie riaditeľa ZŠ v Parchovanoch,“ píše sa v petícii. Upozornil na ňu portál Noviny.sk.

Rodičia ďalej v petícii píšu, že škola má deti chrániť pred akýmikoľvek útokmi nielen zo strany spolužiakov, ale aj pedagógov. „Riaditeľ školy odmieta prijať zodpovednosť za šikanu, ktorú systematicky zatajuje už roky.“

Už to nezvládal

Ani predstavitelia zákona, ani škola sa k tejto tragédii nechcú veľmi vyjadrovať. Na druhej strane, spolužiaci a susedia boli otvorenejší a pre portál Nový Čas uviedli, že Roman trpel depresiami.

„Ako zriaďovateľ školy a štatutárny orgán obce mám informácie o tom, čo sa dnes v škole stalo, no tieto nie sú komplexné a dovtedy, kým nebudú, sa k tomuto prípadu vyjadrovať nebudem,“ uviedol prvý muž z obce.

Rovnako reagoval aj riaditeľ školy Ivan Račkovský. „Aktuálne prebieha vyšetrovanie toho, čo sa udialo, a až do jeho ukončenia sa k prípadu vyjadrovať nebudem,“ poznamenal stručne. 

Sanitka previezla zraneného tínedžera do nemocnice, kde sa lekári snažili o jeho záchranu, ale neúspešne.

„Pacient, žiaľ, napriek enormnej snahe zdravotníkov, zraneniam, ktoré utrpel, podľahol,“ uviedla Bianka Krejčiová, komunikačná špecialistka siete nemocníc Penta Hospitals s tým, že pacient bol hospitalizovaný v nemocnici v Trebišove.

Škola sa bráni

Základná škola (ZŠ) Parchovany v okrese Trebišov neevidovala podnet na prešetrenie podozrenia zo šikanovania v jej priestoroch. Uviedla to vo svojom stanovisku v súvislosti s minulotýždňovou tragickou udalosťou, pri ktorej zomrel jej 15-ročný žiak.

Škola tvrdí, že denne rieši, tak ako aj na iných školách, konflikty v správaní sa žiakov v triedach, ktoré sa stupňujú. Zatiaľ však podľa nej väčšina zo sporov nesie znaky konfliktov a nie šikany medzi spolužiakmi. Deklaruje aj preventívne programy. „V zmysle ochrany osobných údajov nemôžeme zverejniť informáciu, či existujú alebo neexistujú zápisy, ktoré sa dotýkajú aj tohto prípadu. Zdôrazňujeme, že je to predmetom vyšetrovania,“ uviedla.

Poukázala na školský poriadok, podľa ktorého zákonný zástupca je povinný informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, o jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

„Žiaľ, v tomto prípade zákonný zástupca neinformoval školu o tom, že závažná bola zmena zdravotného a emocionálneho stavu jeho dieťaťa (ktorá trvala už rok) a ďalšie závažné skutočnosti si vyžadujú individuálny prístup pedagógov k nemu. Takže škola nemala podklady na špecifický prístup pedagógov k jeho výchove a vzdelávaniu, čo nás veľmi mrzí,“ skonštatovala.

V prípade je podľa školy potrebné počkať si na závery nezávislého vyšetrovania a až následne riešiť ďalší postup. „Nepovažujeme za správne krivo obviniť jednotlivcov či inštitúciu a šíriť názory a domnienky bez toho, aby boli podložené dôkazmi. Pevne dúfame, že tento tragický prípad poslúži na zamyslenie sa všetkých, ako má ďalej ktorákoľvek škola postupovať v týchto prípadoch,“ vyhlásila v stanovisku s tým, že chce obnoviť bezpečné výchovno-vzdelávacie prostredie. Na škole sa pre učiteľov a žiakov realizovala krízová intervencia.

Zároveň upozornila, že v dôsledku „zverejňovania jednostranných, neoverených a zavádzajúcich informácií“ sa jej zamestnanci stali terčom ohovárania, sú im adresované osočujúce a ubližujúce komentáre, niektoré z nich hovoria aj o ich fyzickej likvidácii. Škola preto podala trestné oznámenie na políciu.

Zdroje: Noviny.sk, TASR, Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá