Richard Rozbora prerazil v couture móde. Namiesto trendov propaguje slow fashion

  • Už odmalička v ňom rezonoval zmysel pre módu, keď vlastnej mame s obľubou radil, čo má nosiť. Slovák Richard Rozbora vyrástol v luxuse diplomatickej rodiny, vďaka čomu mal príležitosť precestovať svet. Aj to mu dalo nesmiernu rozhľadenosť, ktorá ruka v ruke s vyladeným citom pre štýl stojí za jeho úspechom. Značka Rozbora Couture dnes valcuje prehliadkové móla a našla si svoje miesto v šatníkoch mnohých úspešných žien.
collageeqweq
Filip Kartous, Bratislavské módne dni, Rozbora Couture
  • Už odmalička v ňom rezonoval zmysel pre módu, keď vlastnej mame s obľubou radil, čo má nosiť. Slovák Richard Rozbora vyrástol v luxuse diplomatickej rodiny, vďaka čomu mal príležitosť precestovať svet. Aj to mu dalo nesmiernu rozhľadenosť, ktorá ruka v ruke s vyladeným citom pre štýl stojí za jeho úspechom. Značka Rozbora Couture dnes valcuje prehliadkové móla a našla si svoje miesto v šatníkoch mnohých úspešných žien.

Rodinná značka

Narodil sa vo Fínsku a napriek tomu, že tam žil len krátko, dodnes čerpá inšpiráciu zo severskej filozofie a zmyslu pre módu a dizajn. Veľkú časť svojho detstva strávil v Mongolsku, kde si vďaka mrazivému počasiu začal budovať vzťah k hrejivému kašmíru, s ktorým dnes s obľubou pracuje. Svoj zmysel pre detail Richard rozvíjal v Prahe, kde sa učil odevnú kresbu, na Fakulte architektúry v Bratislave, ktorej dnes vďačí za iný pohľad na módu či na Cypre, kde študoval módne návrhárstvo. Napokon si splnil sen, keď začal ako prvý Slovák študovať módu na prestížnej londýnskej škole – University of the Arts London Central St. Martin´s, ktorú v roku 2001 úspešne absolvoval.

Počas svojho pobytu v zahraničí mal Richard možnosť stretnúť sa s vplyvnými svetovými menami módy, ako sú napríklad Stella McCartney, Alexander McQueen, ktorí vyštudovali rovnakú školu ako on, či Viviene Westwood. Postupne si budoval vlastný štýl a po spolupráci s viacerými poprednými značkami sa spolu s bratom Robertom rozhodli založiť rodinnú značku Rozbora Couture. Na jej fungovaní sa podieľa aj ich otec – diplomat Dušan Rozbora, a mama – dlhoročná novinárka a PR špecialistka Lucia Rozborová. Robert pôsobí ako CEO a stará sa o fashion fotografie, Richard je zas kreatívny riaditeľ a návrhár. Každý svojím dielom prispel k tomu, že značka je dnes etablovaná na domácom aj zahraničnom trhu. Svoju tvorbu prezentuje v ateliéri vo Viedni a na významných módnych podujatiach doma aj vo svete.

Móda pre modernú biznis ženu

O Richardovom módnom talente svedčí množstvo úspechov a ocenení, medzi nimi napríklad cenu Bratislavských módnych dní za výnimočný prínos pre slovenskú módu. Svoje haute couture kúsky pravidelne predvádza nielen na tomto podujatí, ale napríklad na Vienna Fashion Week. Jeho práca je medzinárodne známa a sám je zaradený v svetovej databáze módnych návrhárov. Len nedávno značka Rozbora Couture odprezentovala svoju najnovšiu kolekciu na rok 2018 a mala úžasnú odozvu. Má stelesňovať ženskosť, jemnosť a sofistikovanú zmyselnosť. Ako všetka doterajšia práca tejto módnej značky cieli na moderné a rozhľadené ženy či biznismenky, ktoré hľadajú možnosť, ako zvýrazniť svoju ženskú eleganciu a podtrhnúť svoju cieľavedomosť.

Rozbora Couture sa od začiatku snaží vytvárať výhradne nositeľnú módu, ktorá nevynikne len na prehliadkových mólach, ale najmä v uliciach mesta a v biznis prostredí. Richard pracuje s kvalitnými až luxusnými látkami od prestížnych svetových výrobcov, pričom blízke sú mu najmä vlna, bavlna či hodváb. Najnovšej kolekcii dominuje leštená vlna, merino, žakard, hodváb, ale aj moderné metalické materiály, výšivky či čipky. Kolekcia sa nesie v jemných farbách, ktoré sú doplnené hravými potlačami s motívom bicyklov či rúžov. Je o niečo viac farebnejšia ako predošlá kolekcia, ktorá však bola vhodnejšia pre biznis prostredie. Kúsky od tejto značky sú vždy skvelo kombinovateľné, pohodlné a strihy sú jednoducho čarovné.

Ekológia a slow fashion

Nie je tajomstvom, že módny priemysel je považovaný za jeden z najväčších skáz životného prostredia, čo sa dnes mnohé rešpektované značky snažia meniť. Rozbora Couture nie je výnimkou a môže sa pýšiť etickosťou a ohľaduplným prístupom k prírode. Pracuje totiž najmä s prírodnými materiálmi, ktoré nezanechávajú ekologickú stopu, sú biologicky rozložiteľné a vďaka kvalitnému vypracovaniu tiež dlhotrvácne. Šetrné sú aj k zdraviu nositeľa, pretože sú hypoalergénne a ľahko sa udržujú. Zároveň nejde o žiadnu masovú produkciu, ale všetko oblečenie šijú kvalifikovaní ľudia za férových podmienok, nie deti niekde v ázijskej fabrike.

Pre Rozbora Couture je tiež dôležité produkovať nadčasové kúsky, ktoré prežijú v šatníkoch žien dlhé roky až desaťročia bez toho, aby „vyšli z módy“. Richard preto propaguje filozofiu slow fashion a odrádza ľudí od slepého nasledovania horúcich módnych trendov. Ženám namiesto pravidelného nakupovania trendy kúskov v módnych reťazcoch radí investovať do kvalitnejších, drahších, no o to dlhotrvácnejších modelov, ktoré poskytnú priestor pre originalitu a vlastný štýl. Richard sa tiež roky snaží bojovať proti anorexii propagovanej módnym priemyslom. Na jeho mólach nenájdeš na kosť vychudnuté modelky a v jeho kolekciách absentujú modely vo veľkostiach XS či XXS.

Filozofia tejto značky je jednoznačne inšpiratívna a hodná potlesku. Jednoznačne podporujeme a držíme palce aj v ďalšej tvorbe! :)

Zdroj: miaumagazin.sk, myamirell.eu, slovacivosvete.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech