Riešiť predaj nehnuteľnosti samostatne a neplatiť provízie? Päť dôvodov prečo áno.

  • Máme tu 21. storočie a čoraz viac papierovačiek a poplatkov, ktoré boli kedysi neodmysliteľné, vďaka rozšírenému použitiu smartphonov a internetu pomaly ale isto odchádzajú do úzadia. Takouto digitalizáciou prechádza aj realitný trh.
collage
pexels.com/hideoconcert.com
  • Máme tu 21. storočie a čoraz viac papierovačiek a poplatkov, ktoré boli kedysi neodmysliteľné, vďaka rozšírenému použitiu smartphonov a internetu pomaly ale isto odchádzajú do úzadia. Takouto digitalizáciou prechádza aj realitný trh.

Pri kúpe bytu nepotrebujeme lustrovať hrubé papierové katalógy, stačí si poscrollovať on-line stránky inzertných portálov alebo priamo realitiek. Dokonca ak nehnuteľnosť ponúkame alebo hľadáme, nemusíme sa vždy spájať s klasickou realitnou kanceláriou. Koncept “For sale by owner” k nám prišiel z USA, kde je celkom bežný dobrých 10 rokov – buď ideš na vlastnú päsť, alebo za symbolický fixný poplatok využívaš skôr služby poradcov na diaľku ako realitných agentov. Na Slovensku je takouto platformou web www.jaRealitka.sk

Zdroj: jaRealitka.sk

Na portáli sa zaregistruješ pridaním prvého inzerátu. Vyplníš jednoduchý formulár, nastavíš si podľa seba termíny obhliadok a už len čakáš na záujemcov. Tí ťa hneď uvidia, pretože jaRealitka automaticky tvoj inzerát zverejní na tie naj weby. Rovnako ti poskytne užitočné tipy a príručky o predaji, pomôže správne nastaviť inzerát a cenu. Takisto je ti tím ľudí, ktorí v realitnom biznise strávili nejeden rok, k dispozícii počas celého procesu, a v prípade vážneho záujmu ti poskytnutú doklady, pri ktorých pomoc odborníkov predsa len potrebuješ – rezervačná a kúpna zmluva, návrh na vklad a nakoniec odovzdávací protokol.

Prečo by si teda mal zvážiť aj túto pomerne novú možnosť “obchádzky” realitnej kancelárie:

1. Čas

Keďže žijeme v rýchlej dobe, kedy chceme všetko a čo najrýchlejšie a najlepšie na dlani – v mobile, dôležitým je značné ušetrenie času. Nemusíš ísť fyzicky do kancelárie, čakať kým sa ťa niekto ujme a potom zívať pri nacvičenom monológu pána agenta. Menežovať svoj inzerát a obhliadky môžeš online v posteli či počas obeda. A časy obhliadok nemusíš zosúlaďovať s kalendárom realitného agenta – jednoducho ich zadáš tam, kde máš voľno ty.

 

Zdroj: pexels.com

2. Financie

Samozrejme, najlepšie financie sú rozumne ušetrené financie. To sa pri pohľade na výšku provízií mnohých realitných maklérov povedať nedá. Často požadujú vysoké percentá a pritom kde je záruka kvalitných služieb? Spoločnosti jaRealitka.sk patrí relatívne nízky, jednotný a fixný poplatok 189 Eur, ktorý zaplatíš až po tom, čo svoju nehnuteľnosť úspešne predáš.

 

Zdroj: pexels.com

3. Odborník v smartphone

Keby som nejakú nehnuteľnosť vlastnila a predávala, ocenila by som najmä tento bod. Som zvyknutá všetko riešiť cez mail alebo whatsapp, minimálne volať a ešte menej sa stretávať naživo. V škole nás, žiaľ, nikoho nenaučili, aký je rozdiel medzi rezervačnou a kúpnou zmluvou, ako nenaletieť podvodníkom ani čo je to návrh na vklad. So svojim buddy odborníkom z jaRealitky, ktorý ti všetko trpezlivo vysvetlí, sa môžeš kedykoľvek spojiť prostredníctvom chatu, mailu alebo callcentra. A odborná pomoc je pri tak rozhodujúcom životnom kroku, akým je predaj nehnuteľnosti, predsa len nevyhnutná.

4. Pohodlie

Tri vyššie spomenuté body nesú jeden spoločný znak – celý proces je veľmi pohodlný. Čoraz viac ľudí si nevolá taxík, ale použije mobilnú aplikáciu, namiesto volania do pizzerie si pár klikmi objednáme večeru z online donáškovej služby. Máme prehľad o všetkých našich transakciách vďaka appke internet bankingu. Prečo by rovnako pohodlne a hladko nemohol prebiehať predaj nehnuteľnosti? Dostaneš všetko, čo ti bude treba, ľudia z jaRealitky sú tu pre teba.

Zdroj: pixabay.com

5. Ako vlastník

Dôležité je aj to, že v priamom kontakte s potenciálnymi záujemcami si ty. Ako majiteľ predsa svoju nehnuteľnosť poznáš najlepšie. Záujemcom poskytneš reálny obraz nehnuteľnosti, neodradíš ich naučenými frázami a celý proces môže byť veľmi príjemný. Navyše nebudeš v strese, že musíš utekať z roboty, lebo časy obhliadok si predsa nastavuješ na vtedy, kedy máš stopercentné voľno.Z

Zdroj: jaRealitka.sk

K novým veciam na trhu je dobré pristupovať opatrne, no trendy odskúšané v zahraničí majú našliapnuté k úspechu viac než úplné novinky. Má takýto koncept šancu u slovenského spotrebiteľa, alebo ostaneme pri tradičných províziách a face-to-face kontakte s realitným maklérom? Je to na tebe.

+ Pridaj inzerát

 

Článok vznikol v spolupráci s JaRealitka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK