Ristretto či pikolko: Vyznajú sa Slováci v káve? Urob si kvíz a zisti, či si skutočný kávový labužník

 • Slováci si bez kávy nevedia predstaviť začiatok dňa
 • Kávová kultúra na Slovensku je na vyššej úrovni ako kedysi
 • Výskumy ukázali, že pravidelné pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie
káva
Freepik.com
 • Slováci si bez kávy nevedia predstaviť začiatok dňa
 • Kávová kultúra na Slovensku je na vyššej úrovni ako kedysi
 • Výskumy ukázali, že pravidelné pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie

Káva je jeden z najpopulárnejších nápojov na svete – mnohí Slováci si ráno bez voňavej šálky ani nevedia predstaviť. Rovnako je to aj počas šoférovania, napríklad na dovolenky: káva je neodmysliteľnou súčasťou ciest.

Podľa odborníkov môže mať pravidelná konzumácia kávy vplyv na mnohé aspekty zdravia – okrem toho, že má povzbudzujúce účinky, je bohatá na antioxidanty a priaznivo pôsobí aj na srdcovú činnosť. 

Slováci pijú kávu často a podľa ankety na Startitup najviac vnímajú jej chuť. Mnohí sa pri nej stretávajú so svojimi priateľmi alebo si z jej pitia urobili každodenný rituál. 

Ako sa správne nazýva časť espresso kávy, ktorej sa ľudovo hovorí pena?

kav Unsplash
Správne! Nesprávne!

Taliani kedysi výrazom caffè crema označovali espresso. Ich slovo crema v preklade znamená smotana, krém či pena a je teda zrejmé, že by malo ísť o kávu s vrstvou peny. Podľa možnosti hustou, stabilnou a kompaktnou.

Za espressom s kvalitnou cremou nemusíš ísť len do kaviarne. Vychutnať si ho vieš aj počas cesty na čerpacích staniciach OMV.

Pozri si kávové špeciality →

Ktorá krajina je najväčším producentom kávy na svete?

Správne! Nesprávne!

Dlhé roky kraľuje rebríčku práve Brazília, v roku 2020 to bol 39 % podiel na trhu. Ďalší významní producenti sú Vietnam, Kolumbia a Indonézia.

Výberovú kávu z Brazílie a Indie si môžeš vychutnať aj na čerpacích staniciach OMV.

Dva najznámejšie druhy kávy sú arabica a robusta. Ktorá z nich má viac kofeínu?

mokka Unsplash
Správne! Nesprávne!

Odrody robusta majú v sebe až o 40 % až 50 % viac kofeínu v porovnaní s arabicou.

Prvá európska kaviareň bola otvorená v Taliansku. V ktorom meste?

Správne! Nesprávne!

Benátky boli miestom, odkiaľ sa káva dostala do ďalších miest Európy. Prvá európska kaviareň bola otvorená v Benátkach v roku 1647 – v 17. storočí.

Je vhodné dať si kávu pred tréningom?

kviv Unsplash
Správne! Nesprávne!

Určite áno, ide o jeden z najprírodnejších boosterov a dávka kofeínu pred tréningom môže pomôcť aj vašim lepším športovým výkonom. Pozri si kávové špeciality →

Kvalitná káva už nie je len výsadou kaviarní
O káve toho veľa nevieš

Tvoje vedomosti o káve nie sú veľké, ale niečo si trafil. Na to, aby si si vychutnal dobrú šálku kávy, však nemusíš byť odborníkom. Vyskúšaj napríklad novú VIVA Classic Selection na OMV. Ide o zmes 80 % arabiky a 20 % robusty.

Na OMV navyše prešli na Direct Trade – priamy obchod medzi farmármi a pražiarmi.

Čerpacia stanica tak presne vie, odkiaľ zrná pochádzajú, kto ich pestoval, aj ako boli spracované.

Výborne!

Vidno, že káve skutočne rozumieš a vychutnávaš si ju. Určite si zaregistroval aj novú VIVA Classic Selection na OMV. Ide o zmes 80 % arabiky a 20 % robusty.

Na OMV navyše prešli na Direct Trade – priamy obchod medzi farmármi a pražiarmi.

Čerpacia stanica tak presne vie, odkiaľ zrná pochádzajú, kto ich pestoval, aj ako boli spracované.

Káva priamo od farmárov

OMV sa dlhodobo snaží zvyšovať kvalitu kávy – ich najnovším počinom je VIVA Classic Selection, ktorá je zmesou 80 % arabiky a 20 % robusty. Kvalitné zrnká pochádzajú z Brazílie a Indie z troch konkrétnych fariem.

Vyznačuje sa výnimočnou chuťou – vďaka svetlejšiemu praženiu je menej horká, cítiť v nej tóny mliečnej čokolády, orieškov i sušeného ovocia. O prípravu sa postarala jedna z najlepších svetových pražiarní Gimoka, ktorá pre VIVA Classic Selection vyberá len tie najkvalitnejšie kávové zrná.

Získavajú sa na princípe Direct Trade, čo znamená, že ide o priamy obchod medzi farmármi a pražiarňami. 

Káva je produkovaná etickým spôsobom s ohľadom aj na spravodlivé mzdy farmárov. „Pre nás je to záruka kvality a toho, že zákazníkom vieme presne povedať, odkiaľ zrná pre vašu kávu pochádzajú, kto ich pestoval, aké metódy boli použité pri spracovaní a prečo chutí tak výnimočne,“ hovorí zástupca OMV. 

Od Brazílie po Indiu

V brazílskom štáte Minas Gerais sa v nadmorskej výške takmer 1 300 metrov nachádza rodinná farma Peixotovcov Fazenda Nossa Senhora das Gracas.

Špecializuje sa na výnimočnú kávu: na osemnástich políčkach rastú odrody, ktoré najviac ťažia zo špecifickej mikroklímy. Z Brazílie pochádza aj ďalšia zložka zmesi: až 10 percent tvoria najkvalitnejšie zrná z regiónu Cerrado.

Fajnšmekri vedia, že káva Cerrado je niečo ako víno z Bordeaux či syr Parmeggiano – je taká výnimočná, že má chránené označenie pôvodu.

Súčasťou VIVA Classic Selection je aj káva z indického regiónu Coorg. Tamojší farmári sa zameriavajú na udržateľné pestovanie kávovníka v tieni stromov.

adblue
zdroj: OMV – Ľudia si čoraz častejšie kupujú kávu na čerpacích staniciach.

Pozri si kávové špeciality →

 

Slováci majú o káve lepšie vedomosti ako kedysi: napríklad vedia, že „pikolko“ neexistuje a že káva je ovocie. Startitup sa o tom, čo všetko vedia ľudia o káve, presvedčil aj priamo v ankete.

Slováci pijú kávu z benzínky častejšie

Hoci v minulosti bola káva na benzíkach vnímaná skôr ako núdzové riešenie, dnes je to inak. K moderným benzínovým pumpám už automaticky patrí občerstvenie, a to nielen bagety, ale aj dobrá káva. 

Kávu na benzínkach čoraz častejšie pijú aj Slováci – mnohí to už majú ako rituál po ceste do práce a ranná zastávka na benzínke sa pre nich stala súčasťou denného programu.

Startitup sa prostredníctvom ankety pýtal ľudí, či si kupujú kávu na čerpacej stanici. Až 36 % hlasujúcich odpovedalo kladne, pričom najčastejšie opakujúcou sa odpoveďou bolo, že Slovákom káva z benzínky chutí. 

Podľa ankety si Slováci kupujú kávu na benzínke aj preto, že si z toho spravili rituál a niektorí sa pravidelne raz do týždňa na benzínke stretávajú so svojimi kamarátmi. 

kava
zdroj: Startitup – Mnohí Slováci si z pitia kávy na čerpacích staniciach spravili rituál. Okrem toho, káva im chutí.

Káva má množstvo pozitívnych účinkov

V rozhovore pre Gentleman’s Journal o pozitívnych účinkoch kávy hovorila aj londýnska odborníčka na stravovanie a výživu Jo Traversová. Pripomenula, že káva má mnoho pozitív, vďaka ktorým by mala byť súčasťou denného harmonogramu človeka:

 • zlepšuje pamäť,
 • znižuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení,
 • zlepšuje reakčný čas,
 • pomáha s chudnutím,
 • pomáha s bojom proti depresii,
 • znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Okrem spomínaných pozitívnych účinkov, kofeín, ktorý káva obsahuje, znižuje vnímanie bolesti. Často je aj súčasťou rôznych analgetík. Rovnako môže pomôcť aj so zvýšením telesného výkonu a patrí medzi jediné dva legálne doplnky, ktoré pomáhajú zvýšiť výkon. Chcem si dať kvalitnú kávu →

Koľko kávy je veľa kávy?

Hoci má káva množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie človeka, ani s ňou to netreba preháňať. Podľa FDA (Food and Drug Administration) je ideálne maximálne množstvo kofeínu pre zdravého dospelého človeka 400 mg denne. 

Všeobecne sa ako odporúčaná denná dávka kofeínu pre jednotlivca uvádza 300 až 400 mg. Ten limit vychádza z výpočtu množstva kofeínu na priemernú telesnú hmotnosť človeka.

Obsah kofeínu v káve je rôzny, pohybuje sa od 50 mg do 400 mg na šálku. Malá šálka kávy, ktorú si človek pripraví doma, môže obsahovať približne 50 mg kofeínu. 

Avšak pri výpočte denného príjmu kofeínu by človek nemal počítať len šálky kávy – existuje mnoho ďalších zdrojov kofeínu. Nachádza sa napríklad v čaji, energetických nápojoch, ale aj v čokoláde a niektorých liekoch. Chcem si dať dobrú kávu →

new VIVA – staff giving coffee to go hands only
zdroj: OMV – OMV sa dlhodobo snaží zvyšovať kvalitu kávy – ich najnovším počinom je VIVA Classic Selection, ktorá je zmesou 80 % arabiky a 20 % robusty.

Najnovšie videá

Trendové videá