Riziko sa opakuje každých 400 miliónov rokov. Výbuchy supernov v blízkosti Zeme spôsobili masové vymierania
- Explózie supernov vysielajú do okolia ohromné množstvo energie
- Keby hviezdy explodovali blízko našej planéty, výbuchy by zničili ozónovú vrstvu

- Explózie supernov vysielajú do okolia ohromné množstvo energie
- Keby hviezdy explodovali blízko našej planéty, výbuchy by zničili ozónovú vrstvu
Vesmírne explózie supernov v blízkosti našej Slnečnej sústavy vysielajú do okolia ohromné množstvo energie. Tieto fascinujúce kozmické udalosti prinášajú nielen úchvatné svetelné predstavenie, ale môžu zásadne ohroziť život na našej planéte. Nedávna analýza odhalila, že práve takéto výbuchy hviezd pravdepodobne spôsobili najmenej dve masové vymierania v histórii Zeme.
Vedci pod vedením astrofyzika Alexisa Quintanu z Univerzity v Alicante v Španielsku skúmali frekvenciu výbuchov supernov v našej galaxii Mliečna dráha.
Ich výsledky ukázali jasnú časovú súvislosť s dvoma najväčšími masovými vymieraniami v dejinách Zeme – s vymieraním v neskorom ordoviku a v neskorom devóne (geologické obdobia v histórii Zeme). Tieto katastrofické udalosti zničili väčšinu vtedajšieho života na Zemi.
Informuje o tom web sciencealert a štúdia uverejnená na portáli arxiv.
Supernovy – najsilnejšie explózie vo vesmíre
„Výbuchy supernov patria medzi najenergetickejšie explózie vo vesmíre. Masívna hviezda vybuchujúca ako supernova blízko Zeme by priniesla ničivé následky pre všetok život. Náš výskum naznačuje, že sa to už mohlo stať,“ vysvetľuje astrofyzik Nick Wright z Keele University vo Veľkej Británii.
„Vypočítali sme výskyt supernov v blízkosti Zeme a zistili sme, že zodpovedá frekvencii masových vymieraní na našej planéte. Tieto vymierania súviseli s vonkajšími silami, najmä so supernovami,“ dodáva Wright.
Supernovy vytvárajú prirodzenú súčasť životného cyklu hviezd, ktoré majú aspoň osemnásobok hmotnosti nášho Slnka. Tieto obrovské hviezdy žijú relatívne krátko – len milióny rokov, oproti miliardám rokov života nášho Slnka.
Keď veľké hviezdy vyčerpajú všetko palivo na jadrovú fúziu vo svojom jadre, stanú sa nestabilnými a explodujú. Počas výbuchu rozptýlia do vesmíru kovové produkty svojej jadrovej fúzie v masívnom výbuchu svetla a energie.
Nebezpečenstvo pre život na Zemi
Výbuch supernovy dostatočne blízko našej planéty by priniesol katastrofické dôsledky. Zem by zasiahlo žiarenie silné natoľko, že by zničilo ozónovú vrstvu. Následne by ultrafialové žiarenie prenikalo na zemský povrch a spôsobilo by nenapraviteľné škody v ekosystémoch našej planéty.
Vymierania v ordoviku a devóne nastali približne pred 445 miliónmi a 372 miliónmi rokov. Každé z týchto vymieraní vyhubilo väčšinu druhov vtedy žijúcich na Zemi. Obe udalosti súviseli s výrazným úbytkom ozónovej vrstvy, čo viedlo vedcov k domnienkam o možnej úlohe supernov.
Prepojenie medzi vymieraniami a supernovami
Quintana a jeho kolegovia objavili pravdepodobné spojenie medzi vymieraniami a supernovami počas sčítania masívnych hviezd typu OB v okruhu jedného kiloparseku (približne 3 260 svetelných rokov) od Slnka.
Krátky život týchto hviezd umožňuje astronómom z ich súčasného počtu vypočítať rýchlosť ich vzniku a zániku v explózii supernovy.
Výskumníci napočítali 24 706 hviezd typu OB a vypočítali, že v celej Mliečnej dráhe dochádza k 15 až 30 výbuchom supernov za milión rokov.
Supernova musí vybuchnúť relatívne blízko našej Slnečnej sústavy, aby spôsobila katastrofu na Zemi. Vedci použili svoje údaje na výpočet výskytu supernov typu OB v okruhu 20 parsekov (vzdialenosť v astronomických jednotkách), čo predstavuje približne 65 svetelných rokov.
Výsledky ukázali, že v blízkosti Zeme dochádza k 2,5 výbuchom supernov typu OB za miliardu rokov – číslo, ktoré môže vysvetliť obidve vymierania, v neskorom ordoviku aj v neskorom devóne.
Momentálne nám nehrozí nebezpečenstvo
Našťastie sa v súčasnosti v blízkosti Zeme nenachádzajú žiadne hviezdy pred explóziou. Červené obrie hviezdy Antares a Betelgeuse sa síce blížia ku koncu svojho života, ale v kozmickom čase to znamená desaťtisíce až milión rokov. Navyše, obe hviezdy ležia stovky svetelných rokov od nás – príliš ďaleko na ovplyvnenie Zeme.
Existuje mnoho ďalších možných spúšťačov katastrofického vymierania, napríklad zblúdený asteroid alebo masívne sopečné erupcie. Ani jednému z týchto javov nedokážeme zabrániť, preto máme stále dostatok existenčných obáv.
Výskum supernov a ich vplyvu na život na Zemi poskytuje fascinujúci pohľad na kozmické prepojenia formujúce históriu našej planéty. Osud života na Zemi neoddeliteľne súvisí s procesmi vo vesmíre – od výbuchov vzdialených hviezd až po jemné zmeny v atmosfére našej vlastnej planéty.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: arxiv, sciencealert