Robertovi Kaliňákovi hrozí až 12 rokov väzenia: Podľa obvinenia korupciu organizoval

  • NAKA obvinila dvoch ľudí z podplácania
  • Ide o bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela
robert Kaliňák
TASR/Jakub Kotian
  • NAKA obvinila dvoch ľudí z podplácania
  • Ide o bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela

NAKA obvinila dve osoby pre podplácanie. „Vyšetrovateľ NAKA P PZ vzniesol dňa 01.02.2023 obvinenie osobám Robert K. a Jozef B. st. pre zločin podplácania podľa § 333 ods. 1, ods. 2 písm. b), ods. 3 Trestného zákona,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

Robert Kaliňák ako organizátor, Brhel zas mal Imreczemu vyplatiť 1 100 000 eur

Obvinené osoby mali poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie.

Podľa informácií Startitup ide o bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela staršieho. Potvrdili nám to dva od seba nezávislé zdroje.

Podľa paragrafu, podľa ktorého Robertovi Kaliňákovi a Jozefovi Brhelovi vzniesli obvinenie hrozí obom stíhaným dlhoročné väzenie. „Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu,“ píše sa v trestnom zákone.

Robert Kaliňák sa podľa uznesenia o vznesení obvinenia sa mal trestného činu dopustiť formou účastníctva ako organizátor podľa paragrafu 21. odsek 1. písmeno a) trestného zákona. 

Podľa informácií Startitup sa úplatok, pre ktorý Brhela a Kaliňáka stíhajú, týka bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Zjednodušene povedané, Imreczeho mal Kaliňák doslova nasadiť do vedenia finančnej správy, aby mu dával informácie napríklad o daňových kontrolách. Túto službu však od Františka Imreczeho podľa obvinenia nechcel zadarmo. 

„Obvinený Ing. Jozef Brhel na základe ‚dohody’ uzatvorenej Ing. Františkom Imreczem na základe odporúčania obvineného JUDr. Roberta Kaliňáka vyplatil v období rokov 2014 až 2018 ako kompenzáciu mzdy Ing. Františkovi Imreczemu celkovú sumu 1 100 000 eur, pričom obvinený Jozef Brhel požadoval od Ing. Františka Imreczeho počas jeho pôsobenia vo funkcii prezidenta finančnej správy SR lojálnosť a žiadal informácie z prostredia FSSR, ako napríklad zoznam subjektov, u ktorých mala byť vykonaná daňová kontrola na dani z príjmu právnických osôb, ktoré František Imrecze aj odovzdal v období od roku 2012 do minimálne roku 2017 vždy v obálke obvinenému Ing. Jozefovi Brhelovi v jeho kancelárii na desiatom poschodí hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave.“

Banská Bystrica, Mýtnik, Brh
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Taktiež mal obvinený Jozef Brhel požiadavky aj na obsadzovanie pozícií v rámci finančnej správy konkrétnymi osobami, ktoré odporučil, pričom týmto požiadavkám inžinier František Imrecze vyhovel a zabezpečil prijatie takto odporúčaných osôb na pozície v rámci FSSR,“ píše sa v obvinení, ktoré 1. februára vzniesol vyšetrovateľ NAKA.

V uznesení obvinenia, ktoré bolo vznesené 1. februára, figurujú iba dve mená a to bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela staršieho.

Začalo to po voľbách

Všetko sa to podľa uznesenia o vznesení obvinenia malo začať diať po voľbách v roku 2012. Potom ako sa 9.8.2012 stal Robert Kaliňák ministrom vnútra bol na základe jeho odporúčania do funkcie prezidenta Finančnej správy Slovenskej republiky vymenovaný František Imrecze.

„Pričom sa JUDr. Robert Kaliňák informoval aj na jeho platové pomery v komerčnej sfére a potom, ako Ing. František Imrecze informoval JUDr. Roberta Kaliňáka o svojom príjme ten zareagoval tak, aby si išiel Ing. František Imrecze urobiť ,dohodu o kompenzácii mzdy’ s obvineným Ing. Jozefom Brhelom a povedal Ing. Františkovi Imreczemu ,dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200 000 eur ročne, aby si bol v pohode’ a následne Ing. František Imrecze presne nezisteného dňa v mesiaci jún alebo júl 2012 na základe odporúčania JUDr. Roberta Kaliňáka uzatvoril s Ing. Jozefom Brhelom v kancelárii na 10. poschodí hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave ústnu ,dohodu’ o kompenzácii mzdy, kedy Ing. Jozef Brhel zadefinoval spôsob a tiež výšku sumy kompenzácie a podľa ktorej mala byť Ing. Františkovi Imreczemu ako kompenzácia mzdy medzi príjmom ako generálneho riaditeľa spoločnosti SAP Slovensko a príjmom ako pre prezidenta FS SR, čo predstavovalo sumu cca 200 000 eur/rok, vyplatená obvineným Ing. Jozefom Brhelom za každý začatý a ukončený rok na pozícii prezidenta FS SR suma vo výške 200 000 eur,“ píše vyšetrovateľka NAKA v popise spáchaného skutku.

Na základe spomínanej „dohody“ mal potom Jozef Brhel podľa vyšetrovateľky v presne nezistené dni vždy v priebehu prvého alebo druhého kvartálu roku, ktorý nasledoval po ukončenom roku na pozícii prezidenta finančnej správy vyplatiť vo svojej kancelári na 10. poschodí hotela DoubleTree by Hilton Bratislava v obálke formátu A4 alebo A5 v hotovosti v 500-eurových bankovkách Ing. Františkovi Imreczemu od roku 2014 až 2018 sumu vo výške 200 000 eur za každý predchádzajúci rok. 

„Potom ako dňa 19.9.2018 Ing. František Imrecze abdikoval na funkciu prezidenta FS SR ku dňu 30.9.2018, tak mu bola za rok 2018 vyplatená suma kompenzácie mzdy vo výške zníženej na sumu 100 000 eur v presne nezistený deň koncom roka 2018,“ popísala vyšetrovateľka v uznesení o vznesení obvinenia. 

Informácie, na základe ktorých bolo vznesené obvinenie bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a podnikateľovi Brhelovi, nevyplynuli len z priznania Františka Imrecze, ale aj z výsluchov podnikateľa Michala Suchobu, bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha ako aj z výsluchu bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry bližšie informácie k obvineniu bývalého ministra vnútra a podnikateľa Brhela neposkytol. „V danej veci prebiehajú procesné úkony pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, avšak vzhľadom na aktuálne štádium trestného konania, bližšie informácie nie je možné v súčasnom štádiu konania poskytnúť,“ napísali na sociálnej sieti Úradu špeciálnej prokuratúry. 

Vo výpovedi sa spomína aj Kažo

V súvislosti s prípadom vypočuli policajti aj podnikateľa Michala Suchobu, ktorý je tiež stíhaný vo viacerých kauzách. Michal Suchoba, respektíve jeho spoločnosť Allexis dodávala informačné systémy pre finančnú správu. Podľa jeho výpovede pred vyšetrovateľom NAKA sa rozhovoril o jednej debate s Jozefom Brhelom, ktorá sa odohrala v roku 2014.

„Kedy si od neho Jozef Brhel vypýtal finančné prostriedky za prvý rok pôsobenia na FS a to vo výške 700 000 eur a v nasledovnom roku pri ďalšej jeho požiadavke na 700 000 eur, kedy sa dostali do emotívnejšej výmeny názorov, kde mu vo svojom citovom rozpoložení povedal, Kažo (Peter Kažimír) dostáva 500 000 eur ročne. Kažo bol v tom čase ministrom financií a bol to človek, ktorý odsúhlasoval rozpočtové opatrenia a od neho záviselo financovanie, t.j. rozpočtové krytie na projekty spoločnosti Allexis na FR SR, čo bol dôvod resp. týmto dôvodil Jozef Brhel senior, prečo si dané peniaze od neho vypýtali,“ popísal v jednej z citovaných výpovedi v uznesení o vznesení obvinenia Kaliňákovi a Brhelovi podnikateľ Michal Suchoba. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá