Robíme to na Slovensku celý čas zle? Štúdia ukázala, aký je najlepší rozostup medzi dvomi dávkami vakcíny

  • Anglickí vedci vykonali štúdiu na 503 zdravotníkoch
  • Podstatou výskumu bol adekvátny časový odstup medzi dávkami vakcíny Pfizer
Výskum o čase medzi dávkami
Výskum o čase medzi dávkami , Unplash/nci, Unplash/schluditsch
  • Anglickí vedci vykonali štúdiu na 503 zdravotníkoch
  • Podstatou výskumu bol adekvátny časový odstup medzi dávkami vakcíny Pfizer

Anglický vedci prišli so zaujímavým postrehom ohľadom budovania kolektívnej imunity voči koronavírusu. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve financovalo štúdiu, ktorej podstatou bolo zistiť, kedy si jednotlivec po očkovaní vytvorí najvyšší stupeň imunity a kedy je pre človeka vhodná vakcinácia druhou dávkou. Základné body tejto štúdie popísal portál thegurardian.com vo svojom článku.

12-týždňový verzus 8-týždňový odstup

Na začiatku druhej vlny koronavírusovej pandémie Spoločný výbor pre očkovanie a imunitu v Anglicku prijal uznesenie, že pre vakcináciu je potrebný dvanásťtýždňový odstup medzi dávkami. Predpokladala to vtedy predbežná štúdia. Dôvodom tiež bol nízky počet vakcín v začiatkoch očkovania. Takisto však v tom čase boli v Spojenom kráľovstve k dispozícii len dva varianty vakcín, a to Oxford/Astra Zeneca a Pfizer. 

Vakcína
zdroj: Unplash/Mika Baumeister

Keďže sa počet chorých v Anglicku zvyšoval, v máji padlo rozhodnutie, že sa obyvateľstvo tejto krajiny bude očkovať s osemtýždňovým odstupom medzi dávkami. To malo zabrániť šíreniu vírusu nového typu Delta. 

Optimálny časový odstup medzi dávkami

Pôvodne sa vedci domnievali, že pomocou vakcíny Pfizer/BioNTech a štvortýždňovým odstupom medzi prvou a druhou dávkou očkovania sa v človeku dokáže vytvoriť adekvátne množstvo protilátok proti koronavírusovému ochoreniu spôsobenému variantom Delta. Na základe spomínanej štúdie však vedci prišli na množstvo skutočností, ktoré tento údaj vyvrátili.

Podľa nových zistení by sa tento interval mal zvýšiť na desať týždňov. To je vraj optimálny časový odstup, kedy si telo stihne vytvoriť imunitu a pripraviť sa na ďalšiu dávku vakcíny, ktorá je pre človeka najúčinnejšia. Dochádza tak k vyššej hladine takzvaných pomocných buniek T, ktoré sú pre imunitu kľúčové. 

Na Slovensku sa vakcína od firmy AstraZeneca podáva v rozostupe 12 týždňov medzi jednotlivými dávkami, na druhú dávku Pfizeru čakajú ľudia 4 týždne. Robí sa to tak vo všetkých krajinách, pretože to takto udáva výrobca. No zdá sa, že očkovací interval Pfizeru sa môže natiahnuť aj o niekoľko týždňov a s druhou dávkou sa vôbec netreba ponáhľať.

Pitch štúdia a účinky vakcinácie

Denník theguardian.com tiež uvádza, že na základe štúdie Pitch si vedci vybrali 503 zdravotníkov. Ochorenie koronavírusu z nich prekonalo 44%. Na spomínaných pracovníkoch bola vyskúšaná vakcína typu Pfizer. Jeho podstatou bolo zistiť, aký dlhý časový interval medzi dávkami vakcinácie je najúčinnejší.

Výskumníci polovicu zdravotníkov zaočkovali s odstupom štyroch týždňov medzi dávkami a tá ďalšia sa konala v intervale desiatich týždňov. V oboch prípadoch boli výsledkom štúdie silné imunitné reakcie T-buniek a protilátok v tele jednotlivcov. Dlhší časový interval medzi prvou a druhou dávkou vakcíny však viedol k zisteniu, že počas desiatich týždňov človek získa vyššiu hladinu protilátok, ktoré podporujú imunitnú pamäť. Okrem toho však zistili, že po prvom očkovaní je jednotlivec stále zraniteľný voči koronavírusu typu Delta a iným mutáciám. 

Očkovanie
zdroj: Unplash/dimhou

Výsledok štúdie

Na základe Pitch štúdie sa vedci zhodli na tom, že najlepšia možnosť, ako predísť ďalším nákazám nebezpečných mutácií koronavírusového ochorenia, je osemtýždňový odstup medzi prvou a druhou dávkou vakcinácie. Aj napriek tomu je však po prvej vakcíne človek zraniteľný a nemá vytvorený dostatočný počet ochranných buniek v tele. 

Zdroj: theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá