Robíš tieto chyby aj ty? Odborníčka prezradila, čoho sa vyvarovať, ak chceš uspieť

 • Dnešná doba je ako stvorená na podnikanie, spoločnosť je otvorená novým nápadom
 • Každý podnikateľ sa na začiatku stretne s mnohými prekážkami
 • Najlepšie je poučiť sa z chýb iných, vlastné sú zbytočné a drahé
Tatra4
Slováci robia na začiatku podnikania chyby, inšpirovať sa môžu tými najlepšími. Freepik.com, TASR
 • Dnešná doba je ako stvorená na podnikanie, spoločnosť je otvorená novým nápadom
 • Každý podnikateľ sa na začiatku stretne s mnohými prekážkami
 • Najlepšie je poučiť sa z chýb iných, vlastné sú zbytočné a drahé

Rozhodnúť sa pre vlastné podnikanie a byť sám sebe šéfom je pre mnohých ľudí ten najväčší kariérny míľnik. Avšak všetci podnikatelia sa na začiatku stretávajú s rôznymi úskaliami, ktoré musia prekonať. 

Na začiatok je potrebné pochopiť, že každý úspešný podnikateľ sa stretol s prekážkami. Výhodou pre začínajúcich podnikateľov je, že sa môžu inými firmami nielen inšpirovať, ale aj poučiť sa z ich chýb.

„Robiť chyby je prirodzené. Je lepšie poučiť sa z chýb iných ako z tých vlastných, pretože tie sú zbytočné a drahé. V Tatra banke pomáhame podnikateľom prostredníctvom bankových produktov a nebankových riešení cez našich partnerov,“ povedala Ivana Zlatá, produktová špecialistka Tatra banky.

Tatra banka vznikla v roku 1990 ako prvá súkromná banka so zahraničným know-how v celom Československu a vôbec prvá súkromná banka na Slovensku. Je to banka, ktorá je priam posadnutá inováciami a inšpirujú sa ňou aj ďalšie finančné inštitúcie. 

Jej cieľom bolo od začiatku vybudovanie stredne veľkej univerzálnej banky so širokou škálou služieb pre rovnako široký okruh klientov. V Startitup sme sa pozreli na jej začiatky a zhrnuli rady a tipy, ktoré pomôžu s rozbehnutím vlastného biznisu.

Veľkú časť klientely tvoria firmy a podnikatelia

Tatra banka je zameraná na digitálne bankovníctvo a veľkú časť jej klientely tvoria firmy a podnikatelia. Je lídrom v inováciách a klientom sa snaží pravidelne prinášať novinky, ktoré im zjednodušia život.

Ako prvá priniesla napríklad internet banking v mobile, bezkontaktnú platobnú kartu Visa, mobilné platby, hlasovú či tvárovú biometriu.

Tatra banka v súčasnosti poskytuje komplexné bankové služby a zároveň je lídrom v oblasti asset manažmentu, firemného a privátneho bankovníctva. Pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska. Pozri si, ako rozbehnúť podnikanie →

Interiér pobočky Tatra banky Banská Bystri ca
zdroj: Tatra banka - Interiér pobočky Tatra banky v Banskej Bystrici.

Získavanie klientov a budovanie značky netreba podceňovať

Tatra banka začínala od nuly, v dnešnej terminológii by sme povedali, že ako startup. Vznikla na tzv. zelenej lúke a dostala sa medzi trojicu najväčších bánk. Bol to veľký úspech, pretože ako jediná z tej trojice pred rokom 1989 neexistovala.

Bola to doba obmedzených zdrojov, malého klientskeho základu a potreby budovať značku a dôveryhodnosť. Tatra banka si zakladala na akvizícii klientov a dnes ich má 1 milión. 

Ako na to: Začínajúci podnikateľ by mal presne pochopiť potreby, záujmy a preferencie svojej cieľovej skupiny. Dôkladný výskum trhu a analytické údaje mu pomôžu pochopiť, kto sú jeho potenciálni zákazníci a čo od neho očakávajú. 

Ak má napríklad podnikateľ e-shop, podstatná je aj kvalita a rýchlosť doručeného tovaru. S tým môže pomôcť aj Tatra banka, ktorá poskytuje rôzne benefity pre začínajúcich podnikateľov. Zisti viac o benefitoch →

tbin113c
zdroj: Tatra banka - S akvizíciou klientov dlhodobo banke pomáha aj rozšírená sieť bankomatov, čo je silná konkurenčná výhoda.

Náročné začiatky

Vznik bankového sektora nebol jednoduchý a banky sa museli vysporiadať s rôznymi prekážkami. Prvou prekážkou bolo, že bankový sektor vznikal v Prahe, do ktorej prúdil zahraničný kapitál. 

Druhou prekážkou, s ktorou sa bankový sektor musel popasovať, bol nedostatok personálu najmä na manažérskych a vedúcich postoch. Okrem toho boli banky nedostatočne vybavené, čo malo za následok, že nezvládali narastajúci rozsah bankových operácií. 

Tatra banka bola od začiatku priekopníkom v inováciách, a tak v prvom rade investovala do automatizácie služieb. So značkou sa spája celý rad inovácií – v roku 1992 sa zapojila do medzinárodného platobného systému SWIFT.

O dva roky neskôr začala realizovať svoj kartový projekt. Ako prvá začala pre svojich klientov vydávať medzinárodnú kreditnú kartu Visa. 

Hoci je to dnes už samozrejmosťou, Tatra banka mala už vo svojich začiatkoch online spojenie medzi jednotlivými pobočkami. V roku 2010 ako prvá banka na slovenskom trhu zrušila bankový poplatok za vklad hotovosti na účet fyzickej osoby, ktorý kritizovali klienti aj odborná verejnosť. 

V roku 1995 mala Tatra banka prístup ku všetkým trom refinančným programom a túto pozíciu si udržala aj v nasledujúcich rokoch. O rok neskôr jej ratingová agentúra udelila ohodnotenie, ktoré v tej dobe na Slovensku predstavovalo najvyšší stupeň. 

Ako na to: Digitalizácia účtovníctva, prehľadný e-shop či online marketing – okrem toho, že sprehľadnia chod firmy, digitalizácia je v súčasnej dobe nevyhnutná pre každého podnikateľa. Pozri si nástroje na zlepšenie podnikania →

microsoftteams-image-99
zdroj: Tatra banka - Digitalizácia je nevyhnutnosťou v podnikaní. Uvedomuje si to aj Tatra banka, ktorá je dhodobo lídrom v inováciách.

4 tipy pre začínajúcich podnikateľov:

 1. Iba nápad nestačí, dôležité je mať vytrvalosť.
 2. Začiatky sú náročné, požiadať o pomoc nie je hanba.
 3. Inovácie sú pre každého podnikateľa, inovovať a zlepšovať sa treba neustále.
 4. Podnikateľ by mal mať na začiatku podnikania vlastné úspory.

Pozri si ďalšie rady a tipy, ako sa vyhnúť chybám pri podnikaní →

Na podnikanie nebola nikdy vhodnejšia doba

Dnešná doba je mimoriadne priaznivá na začatie podnikania – okrem toho, že spoločnosť je otvorená novým nápadom, internet a digitalizácia umožňujú podnikateľom dosiahnuť globálny trh s minimálnymi nákladmi a obmedzeniami. 

Zároveň majú začínajúci podnikatelia možnosti, ako si začiatky uľahčiť. Jednou z prvých vecí, s ktorými sa začínajúci podnikateľ stretne, je otvorenie podnikateľského účtu v banke.

Napríklad Tatra banka ponúka podnikateľský účet na rok za 0 eur a k tomu aj rôzne zľavy či benefity. Takýto účet zároveň umožňuje využívať aj špecifické bankové produkty a služby, ktoré sú určené podnikateľom. 

Tatra banka má bohaté skúsenosti s firmami a začínajúcimi podnikateľmi – ako jediná banka pre nich ponúka aj poradenstvo a benefity.

Interiér pobočky Tatra banky s hotovostným pracoviskom
zdroj: Tatra banka - Tatra banka získava jedno ocenenie za druhým.

Najväčšie úspechy

 1. Milión klientov: Tatra banka pôsobí na trhu už viac ako 30 rokov. V roku 2022 pokorila hranicu 1 milión klientov. Získať spokojných klientov je alfou a omegou pre každého začínajúceho podnikateľa.
 2. Najinovatívnejšia digitálna banka na svete: Tatra banka sa v roku 2019 stala najinovatívnejšou digitálnou bankou spomedzi 300 prihlásených bánk z celého sveta. V roku 2023 získala ocenenie Banka roka, aj Najlepšia banka pre digitálne riešenia. Za tento rok získala ďalšie ocenenia: Najlepšia privátna banka na Slovensku, Najlepšia banka Slovenska či Najlepší správca aktív na Slovensku.
 3. Najlepšie privátne bankovníctvo: ocenenie najlepšieho slovenského privátneho bankovníctva pre domácich klientov (Slovak Republic’s Best Domestic Private Bank) si za rok 2023 podľa magazínu Euromoney odniesla Tatra banka. Euromoney už viac ako 20 rokov rozhoduje na regionálnej aj globálnej úrovni o najlepšom privátnom bankovníctve. Podľa magazínu dominuje banka tiež v digitálnych riešeniach pre svojich privátnych klientov. Okrem toho má v správe už viac ako 3 miliardy eur aktív privátnych klientov. 

Pozri si, ako začať podnikať →

Tatra banka v číslach:

 • 70 pobočiek po celom Slovensku,
 • 6 firemných centier,
 • 363 bankomatov.

Pobočka Tatra banky_Nivy_Bratislava
zdroj: Tatra banka - Pobočka Tatra banky v obchodnom centre Nivy v Bratislave.

Najnovšie videá

Trendové videá