Robot zvládne dvojhodinovú operáciu za menej ako 3 minúty! Majú ešte lekári v budúcnosti miesto?

  • Niektoré chirurgické zákroky trvajú aj viac ako 6 hodín. To by sa však malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Vedci vyvinuli robota, ktorý uľahčí prácu nielen doktorom, ale aj pacientom.
header
pixabay.com
  • Niektoré chirurgické zákroky trvajú aj viac ako 6 hodín. To by sa však malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Vedci vyvinuli robota, ktorý uľahčí prácu nielen doktorom, ale aj pacientom.

Riskantné operácie ako je napríklad operácia mozgu vyžadujú veľkú dávku sústredenia, hlavne zo strany chirurgov. Každý jeden pohyb skalpela musí byť dobre premyslený, pričom každý zlý pohyb môže znamenať nešťastie. Tieto operácie často trvajú aj niekoľko hodín a neustála sústredenosť dokáže unaviť aj toho najskúsenejšieho chirurga.

Výskumný tím z univerzity v Americkom Utahu vyvíja robota, ktorý by mal túto prácu uľahčiť a hlavne až niekoľkonásobne urýchliť. Podľa CNN by tento robot dokázal zvládnuť operáciu mozgu, ktorá bežne trvá viac ako dve hodiny na dve a pol minúty! Výskum bol publikovaný v časopise Neurosurgical Focus, v ktorom sa tím vedcov vyjadril, že tento robot bude príkladom toho, že aj roboty dokážu zvládať zložité operácie. Prostredníctvom údajov získaných z tomografie pacienta, je robot navádzaný hlavne v citlivých miestach mozgu. Človek, ktorý súčasne kontroluje prácu robota, dokáže na displeji vidieť miesta, ako sú nervy a žily, a navádzať robota tak, aby sa im vyhol.

„Dokážeme robota naprogramovať tak, aby dokázal bezpečne vŕtať do ľudskej lebky, a to len prostredníctvom dát, ktoré dostaneme z výsledkov tomografie (CT sken) pacienta“, povedal William Couldwell, neurochirurg a zároveň hlavný líder výskumného tímu.

zdroj foto: pixabay.com

Okrem toho, že by tieto roboty ušetrili kopec času lekárom a ich pacientom, dokázali by ušetriť aj nemalé množstvo financií. Skrátila by sa tak doba hospitalizácie pacientov a znížili celkové náklady na každého pacienta. Automatizácia v oblasti zdravotníctva tak prináša nové možnosti, ako poskytnúť zdravotnú starostlivosť väčšiemu počtu ľudí. To všetko za kratší čas a menej peňazí.

Vieš si predstaviť, že by roboty v budúcnosti kompletne ovládli operačné sály a lekári by ich len z diaľky kontrolovali?

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech