Ultimátne robotické psy majú potenciál zmeniť to, ako vyzerá vojna. Superzbraň má strieľať ľudí

  • Spoločnosť Ghost Robotics vytvorila novú zbraň
  • Ide o robotov v tvare psov, ktorí majú na chrbte pripevnenú pušku
  • Viacerí sa však obávajú využitia týchto strojov, keďže sú určené na zabíjanie ľudí
Psie roboty
Psie roboty, Facebook/S.W.O.R.D. International
  • Spoločnosť Ghost Robotics vytvorila novú zbraň
  • Ide o robotov v tvare psov, ktorí majú na chrbte pripevnenú pušku
  • Viacerí sa však obávajú využitia týchto strojov, keďže sú určené na zabíjanie ľudí

Spoločnosť Ghost Robotics je výrobca štvornohých robotov nazývaných Q-UGVs. Už niekoľko rokov vyrába psích robotov pre armádu. Bolo ich možné vidieť nielen na veľtrhoch v Detroite, ale aj na leteckej základni na Floride. 

Stroj je navrhnutý na zabíjanie

V období od 11. do 13. októbra sa vo Washingtone konala výročná konferencia, na ktorej boli vystavené psie roboty s puškou pripevnenou v puzdre na chrbte. Informuje o tom aj portál Popular Science

Futurism má k tomuto vynálezu nie práve priaznivý názor. Nesúhlasí s tým, že by svet mali ovládnuť roboty. Vraj ide o nočnú moru, ktorá ožije. Stroj je navrhnutý tak, aby zabíjal s precíznosťou vojaka. 

Oficiálna stránka Ghost Robotics na svojom Twitteri zverejnila fotku, na ktorej je robotický pes s puškou vyobrazený v celej svojej kráse. 

„Je to smutné. V akom svete je to dobrý nápad? Stavím sa, že polícia slintá, keď si predstaví, že ho použije,“ napísal jeden z užívateľov Twitteru pod príspevok. 

Je známych iba pár informácií. Podľa tých zverejnených však ide o stroj s názvom SPUR, alebo bezpilotná puška špeciálneho určenia od výrobcu zbraní Sword International. 

„SPUR bol špeciálne navrhnutý tak, aby poskytoval presnú paľbu z bezpilotných platforiem, ako je napríklad štvornásobný robot Ghost Robotics Vision-60,“ píše sa na oficiálnej stránke spoločnosti

„Ponúka bezpečné, komorové, jasné a palebné schopnosti, ktoré umožňujú bezpečné a spoľahlivé nasadenie zbraňového systému – poskytuje operátorovi možnosť nabiť a zaistiť zbraň na diaľku.“

Portál Futurism uviedol aj to, že ide o znepokojujúci nový stroj. Síce nie je známe, či je navrhnutý tak, aby bol diaľkovo ovládaný, no údajne by sme sa mali obávať každého takéhoto robota, ktorý vie zabíjať. 

„Zbraň, ktorá je zo stredu pripevnená k trupu robota, ho transformovala z biochemickej zvláštnosti na hrôzostrašnú chiméru. Svet videohier sa zrazu stal stal skutočným,“ píše sa v článku, ktorý zverejnil portál Popular Science

Zabíjanie ľudí v súlade so zákonmi

V minulosti bolo takýchto podobných zbraní vytvorených už niekoľko. Prostredníctvom bývalého amerického ministra obrany a vojaka Jamesa Mattisa „letalita“ bola ústredným bodom marketingu vojenských produktov. Zbraň mala umožňovať vojakom splniť ciele misie, alebo chrániť bojovníka.

„Letalita“ ako nové slovo znamenalo, že všetko je potrebné vysvetliť z hľadiska konečného vojenského cieľa, a to zabíjania ľudí v súlade so zákonmi vojny a s pridelenou úlohou. 

Zdroje: Sworddefense, Popular Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie