Robotizácia viac nových pracovných miest vytvorí ako zničí. Najnovšie štatistiky dávajú ľuďom nádej

  • Umelá inteligencia predstavuje podľa OECD pre pracovné miesta menšie riziko, než sa zdá.
  • Šéf Bank of England varuje pred hrozbou práce umelej inteligencie.
  • Najnovšia štúdia Svetového ekonomického fóra odhaduje, že robotizácia vytvorí viac ako 50 mil. nových pracovných miest.
amazonaws.com
  • Umelá inteligencia predstavuje podľa OECD pre pracovné miesta menšie riziko, než sa zdá.
  • Šéf Bank of England varuje pred hrozbou práce umelej inteligencie.
  • Najnovšia štúdia Svetového ekonomického fóra odhaduje, že robotizácia vytvorí viac ako 50 mil. nových pracovných miest.

Milióny pracovných miest bude čoskoro pravdepodobne nahradených automatizáciou, ale robotov sa podľa správy Svetového ekonomického fóra (WEF) báť nemusíme. Odborníci z WEF predpovedajú, že roboty do roku 2022 nahradia viac ako 75 miliónov pracovných miest na celom svete, ale zároveň vytvoria viac ako 133 miliónov iných, nových pracovných miest, čo už neznie tak negatívne. Ďalej tvrdia, že pokrok v oblasti výpočtovej techniky uvoľní pracovníkov, rozviaže im ruky a otvorí im cestu za novými výzvami a úlohami.

Iné zdroje a odborníci však varujú a snažia sa znížiť toto nadšenie, pretože neexistuje žiadna záruka nahradenia stratených pracovných pozícií. WEF uviedlo, že roboti a algoritmy výrazne zlepšia produktivitu existujúcich pracovných miest a v nasledujúcich rokoch povedie k vytvoreniu mnohých nových.

V dôsledku toho by sme videli viac analytikov, vývojárov softvéru a špecialistov v oblasti sociálnych médií, ako aj pracovných pozícií založených na „výrazne ľudských vlastnostiach“, ako sú pracovníci služieb zákazníkom a učitelia. Avšak, skupina odborníkov zo WEF tvrdí, že prínosy by prišli uprostred nahrádzania pracovných pozícií robotmi, nakoľko niektoré pozície sa stávajú stále viac nadbytočnými.

Síce to na prvý pohľad vyzerá tak, že roboty rýchlo nahrádzajú pozície v účtovných firmách, továrňach a poštách, rovnako ako aj sekretárske úlohy a pokladničné práce, no v rámci takéhoto turbulentného obdobia by pracovníci museli byť rekvalifikovaní, čím by aktualizovali a zdokonalili svoje zručnosti a schopnosti.“ uviedli

Zároveň WEF vyzvala vlády jednotlivých štátov, aby pre pracovníkov, ktorých pracovné pozície sú ohrozené a čoskoro stratené, pripravili bezpečnostné siete. V auguste hlavný ekonóm Bank of England Andy Haldane varoval, že roboti by mohli zničiť tisíce britských pracovných miest.

„Škála straty pracovných miest (v štvrtej priemyselnej revolúcií) bude pravdepodobne rovnaká, ako miera prvých troch priemyselných revolúcií.“

Andy ďalej uviedol, že spoločnosti budú musieť rozšíriť a zakomponovať inovatívne spôsoby na vytvorenie nových „ľudských“ pracovných miest, ale či sa im to podarí, je otázka, na ktorú stále nepoznáme odpoveď. Spoločnosť PricewaterhouseCoopers v júli predpovedala, že umelá inteligencia vytvorí toľko pracovných miest v Spojenom kráľovstve, ako by tomu bolo v priebehu nasledujúcich 20 rokov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: zerohedge.com

K problematike sa vyjadrilo aj OECD a to v apríli tohto roku, keď nesúhlasilo s prognózou Oxfordskej univerzity z roku 2013, ktorá tvrdila, že v USA bolo 47% a v Spojenom kráľovstve viac ako 35% vysoko rizikových pracovných miest, ktoré budú počas nasledujúcich 20 rokov automatizované. OECD namiesto toho zostavila vlastnú štatistiku, kde v USA sa jedná približne o 10% a v Spojenom kráľovstve 12%, čo však môže znamenať, že pracovníkom, ktorí tvoria rozdielový percentuálny podiel, sa výrazne zmenia ich úlohy a pozícia.

zdroj: weforum.org; bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech