Rodičovský príspevok za neprijaté dieťa sprísnia. Zisti, kedy máš nárok na kompenzáciu

  • Komu dieťa do škôlky neprijmú, môže požiadať o rodičovský príspevok
  • Od januára 2025 sa ale proces získania kompenzácie ešte viac sťaží
Deti na prelieskach v škôlke a peniaze.
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, Freepik/@ededchechine
  • Komu dieťa do škôlky neprijmú, môže požiadať o rodičovský príspevok
  • Od januára 2025 sa ale proces získania kompenzácie ešte viac sťaží

Rodičia v týchto dňoch zisťujú, či ich dieťa prijali do škôlky. Aj keď sa počet miest v triedach zvyšuje, niektoré žiadosti zostávajú nevybavené.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, ak dieťa neprijmú, rodičia môžu žiadať o rodičovský príspevok. Tento rok je to však naposledy podľa jednoduchších pravidiel. Od januára bude proces získania kompenzácie ešte náročnejší.

S kapacitou majú problém takmer po celom Slovensku

Deti si užívajú zábavu, zatiaľ čo mamy premýšľajú, či sa budú môcť vrátiť do práce. Lea z Novej Dubnice už podala žiadosť o miesto v škôlke.

„Stále čakám na rozhodnutie o prijatí do škôlky. Som zvedavá, známym už prišli, čo majú mladšie deti, že nebudú prijatí,“ uviedla Lea pre tvnoviny.sk. „Jediné, čo by mi vychádzalo, že dať výpoveď v práci alebo súkromná škôlka,“ dodala. 

Jana už dostala jedno rozhodnutie. Dieťa v jej obci neprijali, takže teraz skúša Hlohovec. V meste je sedem škôlok a neprijaté deti si medzi sebou posúvajú.

Problémy s kapacitou v škôlkach majú aj bratislavské satelitné obce. Napríklad v Bernolákove dostali cez 300 žiadostí, ale prijať môžu len sto detí.

„Je to veľmi zlé, lebo sa nám nedostali ani všetky 4-ročné deti, ktoré majú právo na prijatie,“ uviedla riaditeľka pre tvnoviny.sk. 

Kedy získaš nárok na peniaze?

Niektoré deti prijme iná škôlka, kde otvárajú nové triedy. Miesta z Plánu obnovy pomáhajú, ale nie vždy to situáciu vyrieši. Tento rok musia škôlky prijať aj 5-ročné a 4-ročné deti.

Štát ponúka rodičovský príspevok ako náhradu v takýchto prípadoch. Získať ho však nie je jednoduché, čo ukazuje nízky počet poberateľov – v apríli to bolo asi 1 200 rodičov. Potrebuješ rozhodnutie o neprijatí zo spádovej škôlky a dieťa musí mať tri roky do konca leta. Ak dostaneš miesto v inej štátnej škôlke, nárok na peniaze strácaš.

škôlka
zdroj: freepik

Od budúceho roka budú mať trojročné deti garantované miesto. Štát očakáva dostatok miest a chystá sprísnenie podmienok na kompenzáciu. Budeš sa musieť odvolať proti rozhodnutiu o neprijatí. Ak starosta oznámi voľné miesta v susednej obci, musíš dieťa prihlásiť tam. Až keď ho tam neprijmú, získaš nárok na peniaze.

Vláda a parlament ešte musia rozhodnúť o nových pravidlách. Plánujú ich zaviesť od januára 2025.

Rodičovské bonusy sa výrazne scvrknú

Ako sme ťa už informovali, je pravdepodobné, že tento rok je posledný, v ktorom si pracujúci rodičia môžu z daní odrátať 200 eur na dieťa ako bonus. Od januára by mal tento odpočet klesnúť takmer o tretinu. Vláda tiež uvažuje o tom, že podpora detí sa bude odvíjať od príjmu rodiny. Podľa nej si už nemôžeme dovoliť súčasný systém. 

Podľa zákona by mal daňový bonus na menšie deti od roku 2025 klesnúť o 40 eur, a to na 100 eur. Na rozdiel od súčasnej situácie, od veku dieťaťa 15 rokov, bonus klesne na 50 eur mesačne. Zamestnanci pocítia nižšiu čistú výplatu už od januára. Podnikatelia zas zaznamenajú zmeny neskôr, keď budú podávať daňové priznania.

Aktuálna vláda uznáva, že si nemôžeme dovoliť udržať daňový bonus v súčasnej forme do budúcnosti. Existuje však šanca, že ešte pred koncom tohto roka príde s novým návrhom na úpravu daňovej úľavy na deti od januára.

Vo svojom programe deklarovala zámer nastaviť daňový bonus tak, aby bol sociálne spravodlivejší. Teraz je otázkou, pri akých príjmoch rodín by vládna koalícia navrhla zníženie bonusu.

Či vláda predloží vlastné riešenie alebo nechá podporu detí automaticky klesnúť podľa súčasného zákona, sa dozvieme v najbližších mesiacoch. Situácia by mala byť jasnejšia po predstavení nového konsolidačného balíčka.

Zdroje: tvnoviny.sk, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá