Rodinná včelia farma prežila komunizmus, dnes našli skvelú alternatívu k plastovým sáčkom

  • Tomáš založil ekologický obchod so včelími obalmi na potraviny
  • Kuklito obrúsky sú na dlhodobé použitie, pretože ich zloženie neprepúšťa vlhkosť a zabraňuje vzniku plesní
  • Včelie obaly sú tak dokonalou alternatívou k jednorázovým igelitovým sáčkom alebo papierovým servítkam
ilustračný obrázok Unsplash/Kuklito
  • Tomáš založil ekologický obchod so včelími obalmi na potraviny
  • Kuklito obrúsky sú na dlhodobé použitie, pretože ich zloženie neprepúšťa vlhkosť a zabraňuje vzniku plesní
  • Včelie obaly sú tak dokonalou alternatívou k jednorázovým igelitovým sáčkom alebo papierovým servítkam

Kto by nechcel zdravšie žiť a ešte k tomu aj chrániť prírodu od plastov? Túto myšlienku zrealizoval do praxe Tomáš Bátovský, keď založil obchod udržateľných výrobkov Kuklito. So včelími produktami sa skamarátil oveľa skôr, keďže už jeho otec ho naučil základom práce s voskom.

Táto oblasť sa mu tak zapáčila, že sa jej venuje doteraz, a to výrobou včelích obalov na potraviny. Ekologické obrúsky sú navrhnuté tak, aby slúžili ich majiteľom čo najviac, no najmä odbremenili životné prostredie od igelitových sáčkov.

zdroj: Kuklito

Rodinná včelia farma

Originálny názov včelích obalov Kuklito vytvoril Tomášov brat Marek.  Obchod sa venuje trvalo udržateľným výrobkom, pričom vychádza zo slova „kukla”, ktorá chráni svoj obsah pred poškodením, rovnako ako aj obaly chránia potraviny pred vonkajšími vplyvmi.

Obaly sa začali vyrábať v polovici minulého roka, no najskôr išlo len o zábavu či pokusy, ktorými chcel Tomáš s rodinou  urobiť radosť kamarátom a známym. Jednou z nich bola tiež Zuzka Maťašovská. Tá ich pri návšteve svojho adoptovaného včelstva inšpirovala a podnietila ku komerčnému predaju. Začiatky včelích výrobkov však siahajú ešte ďalej.

zdroj: Kuklito

„Základy práce s včelami a ich produktami mi dal môj otec. Od malička sme spolu s bratmi vyrastali v tomto prostredí, preto pre nás bolo vytvorenie rodinnej včelej farmy veľmi prirodzené. Včely sú unikátne tvory a ak sa o ne začnete trochu zaujímať, tak sa ponoríte do veľkého množstva informácií, ktoré dokáže často prekvapiť a inšpirovať. To nás priviedlo aj k včelím obalom Kuklito,” objasnil Tomáš Bátovský.

zdroj: Kuklito

Obaly na potraviny bez plastov

Kuklito nie je produkt na jedno použitie, ale skutočná alternatíva k jednorazovým obalom. Ide o investíciu do budúcna, ktorá sa používateľom včelích obalov vráti v podobe zdravšieho a krajšieho životného prostredia.

Veľa ľudí si dokonca vyrába včelí obal svojpomocne doma. Iní si zase produkt kúpia, pretože v ňom vidia dostatočnú pridanú hodnotu. A práve o tom je Kuklito, obchod venovaný udržateľným výrobkom pre lepší život v súlade s prírodou.

zdroj: Kuklito

Poradenstvo v tejto oblasti zatiaľ Kuklito neposkytuje, avšak vždy zákazníkom vysvetľuje, aké benefity a možnosti voskové obrúsky prinášajú. Tento obchod neoslovuje len nadšencov ekológie, ale i ľudí, ktorí obaly radi používajú.

Nenáročná starostlivosť

Ekologické obaly na potraviny sa skladajú z včelieho vosku, bavlny, jojobového oleja a propolisu. Neprepúšťajú vlhkosť a zabraňujú vzniku plesní, preto ich po použití stačí utrieť a opláchnuť len studenou vodou.

zdroj: FB Kuklito

Štyridsať rokov včelárskej práce

Kuklito má tiež zaujímavú históriu, kedže je produktom včelej farmy MaryBee, ktorej začiatky siahajú až do roku 1980. Voskové výrobky sú výsledkom poctivej včelárskej práce, ktorú robí rodina Bátovských už takmer štyridsať rokov.

V súčasnosti sa chcú odlíšiť a zaujať ľudí najmä unikátnymi fotkami včelích obrúskov. Kuklito tiež lokálne spolupracuje s bezobalovými obchodmi, medzi ktoré patrí napríklad Pytlík v Leviciach. A pravidelne ich môžete stretnúť na Zero Waste festivale – Food Feste v Trenčianskych Tepliciach.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK