Rok 2020 bol jednoznačne rokom Podcastov. Týchto 10 si musíš vypočuť, každá sekunda v nich stojí za to

  • V roku 2020 vyšlo na našom kanáli mnoho podcastov
  • Naši moderátori vyspovedali zaujímavé osobnosti z politiky, cestovateľov a mnoho iných
Screenshot/YouTube/Startitup
  • V roku 2020 vyšlo na našom kanáli mnoho podcastov
  • Naši moderátori vyspovedali zaujímavé osobnosti z politiky, cestovateľov a mnoho iných

Keďže budeš kvôli lockdownu nútený byť viac doma, mal by si mať nejaký plán. V prípade, že žiaden nemáš, jeden ti v tomto článku prinášame. V roku 2020 sa na kanáli Startitup podcasty na Spotify objavilo nesmierne veľa zaujímavých rozhovorov. My sme spomedzi všetkých vybrali TOP 10, ktoré si musíš vypočuť!

1. Kristína Kövešová 

Na prvé miesto sme sa rozhodli dať rozhovor s investigatívnou novinárkou Kristínou Kövešovou, ktorú môžeš poznať z TV Markíza. Známa je najmä vďaka kauzám ako psie zabíjačky, či pedofília. V podcaste novinárka hovorí o rizikách svojho povolania, o podpore fanúšikov a o iných problémoch na Slovensku.

„Mnoho policajtov je ochotných pomôcť, no nájdu sa aj takí, ktorí si len vezmú plat a neriešia nič navyše. Stretla som sa aj s takými, ktorí sa v pohode nechajú podplatiť mafiou,“ hovorí novinárka v podcaste. „Dokonca som sa stretla aj s takými, ktorí mali zákaz so mnou komunikovať,“ tvrdí.

2. Arpád Soltész

Druhé miesto patrí taktiež novinárovi a autorovi bestselleru Sviňa. Arpád hovorí v podcaste o svojich názoroch na aktuálnu vládu a zároveň ju porovnáva s tou predchádzajúcou. Čo má spoločné Matovič s Mečiarom?

„Za čo by som pochválil túto vládu? Rezort spravodlivosti je v dobrých rukách, ministerke sa darí robiť pozitívne zmeny. Zatiaľ som však nevidel nič mimoriadne úspešné. Som k nej tolerantný kvôli korone, pretože jej uberá veľa času a energie. Vidím ale neschopnosť akceptovať, že nie sme majstri sveta. Kritika je vnímaná ako útok. Ani Mečiar nezačínal tak z ostra ako Matovič,“ konštatuje Arpád v rozhovore.

3. Zdenko Hoschek

Vypočuť by si si mal aj rozhovor so Zdenkom Hoschekom, zakladateľom portálu ZľavaDňa.sk a iných projektov. V podcaste sa dozvieš o Zdenkovom vyhorení, ktoré ho dobehlo a donútilo seknúť so starým životným štýlom. Rozhodol sa, že sa odsťahuje mimo mesta a začal sa venovať farmárčeniu. Tento podcast je skvelou inšpiráciou pre pracantov, ktorí nechápu, že oddych je dôležitý.

„Peniaze človeka uspokoja, ale len krátkodobo. Mne sa vytratila sebarealizácia. Chýbala mi vlastná spokojnosť, stratil som vlastnú pridanú hodnotu pre veci. Začal som byť vyhorený, nespokojný, nespával som. Ja som tieto faktory ale nevnímal a ignoroval ich. Kvôli tomu som sa začal viac trápiť,“ opisuje svoj problém Zdenko. 

4. Marián Petrík – Farmhouse

Na štvrté miesto sa dostal Marián Petrík, majiteľ predajní Farmhouse. Hneď v úvode sa dozvieš odpoveď na otázku, či je mäso vražda. Podľa Mariána je Slovensko jedným z najlepších producentov mäsa v rámci Európy, za čo môžu prísne predpisy. V rozhovore sa dozvieš aj zaujímavosti o mäse a o produktoch, ktoré by si si mal v mäsiarstve všímať.

„Normálny farmár na Slovensku vyprodukuje ošípané a trvá mu to 8-10 mesiacov. To isté však dokáže vyprodukovať iný farmár za 4 mesiace, no potrebuje na to rastové hormóny, antibiotiká. Samozrejme, má dvojnásobný zisk a je mu jedno, či je to zviera nadopované. Na Slovensku sa to ale sleduje,“ hovorí Petrík v rozhovore. 

5. Andrea Peniakova – Hacker Zdravia

Andrea je certifikovaná inštruktorka a lektorka jogy a pilates. V podcaste sa dozvieš, že tomuto druhu cvičenia na začiatku sama nedôverovala, pretože sa venovala basketbalu a považovala sa za aktívneho športovca. Sama tvrdí, že už po mesiaci cvičenia jogy si na sebe všimla výrazné zmeny. Ak teda plánuješ začať s jogou, určite si vypočuj tento podcast!

„Je tam rozdiel v motivácii. Ja som od pohybu chcela, aby mi prinášal radosť. Pilates a joga sú veľmi pomalé cvičenie, na ktoré sa musíš extrémne sústrediť. Musíš sa vedieť spomaliť a naučiť sa pomaly dýchať. veľa ľudí do toho nejde, lebo ich to nebaví. Mne to tiež nedávalo radosť na začiatku,“ hodnotí svoje začiatky v podcaste Andrea. 

6. Tomáš Rozár

Šancu daj aj rozhovoru s Tomášom Rozárom, ktorý je pilotom helikoptér a súkromných lietadiel. Dozvieš sa, že skúsený pilot sa bojí turbulencií, a že viezol svetové hviezdy ako sú Lady GaGa, Will Smith či exprezident USA Bill Clinton. Tomáš hovorí o svojom životnom príbehu, o svojom cenníku a iných zaujímavostiach.

„Nemáme také pravidlá ako linky. Ak si lietadlo prenajímaš, môžeš ísť kam chceš a môžeš si so sebou vziať kohokoľvek. Jediné, čo nemôžeš, je drogovať. Zapáliť si ale môžeš, veď si za to platíš. Mali sme problém s jedným známym spevákom, ktorého nejdem menovať. Nadával letuškám a aj nám. Väčšina klientov sú však dobrí ľudia – sadnú s do lietadla a nepovedia ani slovo,“ hovorí o svojich zážitkoch Tomáš. 

7. Ivan Mego

Pozvanie do štúdia prijal aj investigatívny novinár Ivan Mego, ktorý sa so Šimonom rozprával o bývalej a súčasnej mafii, o svojom postoji k verdiktu v kauze Kuciak a o tom, koho vlastne za mafiána považovať môžeme. Myslia si novodobí mafiáni, že sú celebrity?

„Novodobá mafia je odlišná od Černáka. Vtedy to boli gangy, ktoré niekedy niekoho ubili. Novodobí mafiáni veria v to, že akýkoľvek boj proti ním by bol márny, pretože by stroskotal na štátnych štruktúrach, kde sa dnes ukazujú vzájomné väzby. V minulosti to bola len spolupráca jednotlivcov, dnes sú to ale celé stromy, “ hovorí Ivan Mego.

8. Michal Kovačič

Moderátor a žurnalista Michal Kovačič sa venuje politickému dianiu v relácii Na Telo. V rozhovore prezradil, kto je podľa neho najlepším rétorom v histórii slovenskej politiky a aj to, prečo je na škodu, že medzi politickými rivalmi stále funguje vulgárnosť. Zároveň sa dozvieš odpoveď na otázku, či Michal neplánuje vstúpiť do politiky. 

„Myslím, že všetci politici sa starostlivo školia a tí vyškolení rozmýšľajú nad odpoveďami. Všetci menia taktiku, aby dosiahli najlepší výsledok. Oni rozmýšľajú nad otázkami, ktoré môžem položiť a teda vedia používať diskutérske úskoky,“ konštatuje Michal

9. Erika Marinová

Slovenská rodinná firma Dowina je známa vďaka exkluzívnym gitarám, ktoré distribuuje do celého sveta. Aj napriek tomu, že značku na Slovensku pozná málokto, v Japonsku, Francúzsku, USA či Holandsku si svojich fanúšikov našla. O vzniku tejto značky nám prišla porozprávať jej riaditeľka Erika Maťo Marinová.

„Ako malé deti sme doma balili struny, aby sa to potom predávalo. Všade sme mali hudobné nástroje. Nemôžeš obísť niečo, s čím vyrastáš. Našim najvýraznejším prvkom je zvuk. Keď človek našu gitaru chytí a zahrá si, povie si, že toto chce doma. Stále však máme čo doháňať,“ hovorí o zameraní firmy Erika.

10. Miro Bača

Miro Bača je videomejker, youtuber, influencer a cestovateľ, ktorého preslávil najmä projekt Fenomény sveta. V podcaste ZmUPované hovoril o Srí Lanke, ktorá si veľmi rýchlo získala jeho srdce. V krajine strávil mesiac, počas ktorého sa stretol s príjemnými, no aj s menej príjemnými situáciami. 

„Z odtoku vyšiel veľký, čierny a chlpatý pavúk, na aké zo Slovenska nie som zvyknutý. Hneď som išiel za domácim, či by ho mohol zlikvidovať. On bol, samozrejme, ochotný, no nechcel ho zabiť. Keď pavúka našiel, začal sa veľmi smiať. Vraj to je len mláďa. Mláďa, ktoré bolo veľké ako moja ruka,“ opisuje jeden z menej príjemných zážitkov Miro. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech