Rok 2020 bude rokom masívnej výroby elektro áut. Ich predaj sa podľa analytikov rekordne zvýši

  • Počet modelov elektrických vozidiel, ktoré majú Európania k dispozícii, sa podľa údajov spoločnosti IHS Markit do konca roku 2020 zvýši z menej ako 100 na 175
  • Do roku 2025 bude zákazníkom k dipozícii viac ako 330
unsplash.com
  • Počet modelov elektrických vozidiel, ktoré majú Európania k dispozícii, sa podľa údajov spoločnosti IHS Markit do konca roku 2020 zvýši z menej ako 100 na 175
  • Do roku 2025 bude zákazníkom k dipozícii viac ako 330

Nová ponuka elektrických vozidiel  bude reagovať na rýchlo sa rozvíjajúci trh, pretože dopyt po vozidlách s benzínovým pohonom postupne klesá . Podľa predpovedí spoločnosti Bloomberg New Energy Finance sa predaj elektro modelov vo Veľkej Británii zvýši zo 3,4 % všetkých vozidiel predaných v roku 2019 na 5,5 % v roku 2020 – alebo z 80 000 v tomto roku na 131 000 v roku 2020, informoval The Guardian.

zdroj: unsplash.com

Predpovede ukazujú, že do roku 2026 bude predaj elektrických vozidiel predstavovať už pätinu predaja vo Veľkej Británii. Podobné predpovede spoločnosti LMC Automotive naznačujú, že v roku 2020 sa v EÚ predá 540 000 elektrických vozidiel. V priebehu roka 2019 to bolo 319 000.

Konzultanti spoločnosti Deloitte taktiež odhadujú, že trh dosiahne bod zlomu v roku 2022, kedy sa budú náklady na vlastníctvo elektrického vozidla pohybovať na rovnakej úrovni ako v prípade áut so spaľovacím motorom. 

Európska únia určila nové limity na emisie CO2 z áut

V doprave vzniká takmer 30 percent všetkých emisií oxidu uhličitého v EÚ, pričom cestná doprava na nich podieľa zo 72 percent. Únia si preto stanovila za cieľ obmedziť emisie CO2 z dopravy do roku 2050 o 60 percent v porovnaní s úrovňou emisií v roku 1990. 

Ide o veľmi ambiciózny plán, najmä ak si uvedomíme, že zatiaľ čo v iných odvetviach produkcia CO2 klesá, v doprave naopak s rastúcou mobilitou emisie rastú. Zastavil sa aj trend vývoja vyššej palivovej účinnosti nových áut. Po trvalom poklese emisií, ktoré produkujú novo vyrobené autá, boli u nových áut v roku 2017 namerané vyššie emisie CO2 – v priemere o 0,4 gramu na kilometer viac v porovnaní s vozmi vyrobenými v roku 2016.

Európska únia preto zavádza nové ciele znižovania emisií oxidu uhličitého. Poslanci tieto nové pravidlá prijali na plenárnom zasadnutí. Emisné limity by mali do roku 2030 klesnúť o 37,5 % pre nové osobné autá a o 31% pre dodávky. Poslanci schválili aj návrh na zníženie emisií CO2 z nových nákladných vozidiel – do roku 2030 by mali v porovnaní s rokom 2019 klesnúť o 30%. Trh sa musí novým normám samozrejme prispôsobiť.

Volkswagen sa na rozmach e-áut aktívne pripravuje

Nemecká automobilka chce dosiahnuť svoj cieľ vyrobiť 1 milión elektrických áut do konca roka 2023, teda o dva roky skôr, než pôvodne plánovala. Do roku 2025 chce vyrobiť 1,5 milióna elektromobilov svojho modelového radu ID, informuje TASR. Produkcia modelu ID.3 sa spustila v novembri v závode v Zwickau. To je prvý sériovo vyrábaný elektromobil Volkswagenu, ktorý tiež bude základom pre ďalšie modely.

Volkswagen sa chce stať lídrom v oblasti elektromobilov, čelí však tvrdej konkurencii iných výrobcov, ktorí v tejto oblasti pôsobia dlhšie, ako je americká automobilka Tesla. Koncern Volkswagen oznámil, že  do roku 2024 investuje 11 miliárd eur do vývoja elektromobility v rámci svojej kmeňovej značky VW a ďalších 33 miliárd eur do vývoja v rámci ostatných značiek skupiny.

Tesla už zajtra dodá prvú várku Model 3 zo závodu v Šanghaji 

Americký výrobca elektromobilov Tesla začne s dodávkami vozidiel Model 3 vyrobenými v šanghajskom závode v pondelok 30. decembra. Uviedol to pre agentúru Reuters zástupca spoločnosti. Tesla začala s výstavbou závodu v Šanghaji, čo je prvý závod mimo územia Spojených štátov, v januári tohto roka. Výrobu spustila v októbri po tom, ako získala od úradov oficiálne povolenie na začatie produkcie, informovala TASR.

Prví 15 zákazníci, ktorí si autá 30. decembra prevezmú, sú zamestnanci Tesly, dodal zástupca americkej spoločnosti. Odštartovanie dodávok zákazníkom v tento dátum znamená, že Tesla prichádza s dodávkami áut v rekordnom čase, iba 357 dní od začatia výstavby závodu. Autá vyrábané v Číne by sa mali predávať po 45.825 eur, pričom čínska vláda poskytne ešte dotácie.

Šanghajský závod je súčasťou plánov automobilky posilniť svoju pozíciu na najväčšom automobilovom trhu na svete a zároveň minimalizovať vplyv americko-čínskej obchodnej vojny. Závod, prvý v Číne, ktorý je v 100-percentnom vlastníctve zahraničnej firmy, podporuje aj čínska vláda. Ako oznámilo čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií, Model 3 vyrábaný v Číne zaradili na zoznam nových energetických áut oslobodených od dane z obratu.

Zdroje: theguardian.com, TASR, europarl.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech