Rok 2022 bude horúci: Toto je 5 najočakávanejších áut, ktorých sa dočkáme tento rok

  • Motoristi sa môžu tešiť, toto je 5 najočakávanejších modelov áut pre rok 2022
  • Luxus, rýchlosť, ale aj bezpečnosť a niekoľko technických inovácií
  • Tieto autá nie sú lacnými záležitosťami, kupovať si ich bez poistenia je šialenosť
Audi GT e-tron
  • Motoristi sa môžu tešiť, toto je 5 najočakávanejších modelov áut pre rok 2022
  • Luxus, rýchlosť, ale aj bezpečnosť a niekoľko technických inovácií
  • Tieto autá nie sú lacnými záležitosťami, kupovať si ich bez poistenia je šialenosť

Ani rok 2022 napriek všetkým udalostiam nebude ochudobnený o novinky v automobilovom priemysle a na trh príde hneď niekoľko nových modelov áut od renomovaných spoločností.

Najvýraznejšou zmenou bude zastúpenie elektromobilov. Ako sa ženie vpred technický pokrok pri vývoji batérií elektromotorov a ľudia hľadajú stále viac „zelených“ alternatív v rámci autodopravy, tohto trendu sa chytajú aj auto výrobcovia, ako napríklad BMW, ktoré na trh uvedie svoje úplne prvé, čisto elektrické vozidlo.

Toto je podľa portálu Openroadautogroup 5 najočakávanejších modelov áut od renomovaných značiek. Opäť prinesú niekoľko inovácií, ktoré predurčia aj budúci vývoj áut.

1. Land Rover – Range Rover 2022

Ďalší prírastok do rodiny Jaguar Land Rover je nový model SUV Range Rover v luxusnom prevedení. Vyžaruje z neho sila a na jeho jazdné schopnosti sa budú môcť vodiči opäť spoľahnúť.

Toto SUV vyššej triedy poháňa 6-valcový motor MHEV a 5,0-litrový motor V8. Pre čo najväčšie pohodlie a praktickosť výrobcovia ponúknu užívateľom skutočne priestranné vnútro.

Čisto elektrický model Range Roveru firma chystá na rok 2024.

zdroj: Jaguar Land Rover / Nový model Range Rover poháňa 6-valcový motor MHEV a 5,0-litrový motor V8.

2. 2022 BMW – THE i4

Priaznivci značky BMW sa dočkajú úplne prvého čisto elektrického Gran Coupé. Očakáva sa vysoká miera komfortu, ktorá je s touto značkou úzko spätá už roky. Má ísť o luxusné päťdverové auto vhodné na každodenné jazdenie.

Motor bude predstavovať piatu generáciu technológie BMW eDrive zameranej na športovú jazdu. Maximálna hodnota výkonu motora dosiahne až 400 kW/544 km. Tento elektromobil bude mať dojazd až do 590 km a podľa výrobcov nulové emisie.

Nový BMW THE i4 bude dostupný vo verzii eDrive a M50.

zdroj: BMW / Tento elektromobil The i4 od BMW bude mať dojazd až do 590 km a podľa výrobcov nulové emisie.
Drahé autá, drahé opravy

Tento rok očakávané najnovšie modely áut nebudú rozhodne najlacnejšie kúsky, šoféri by preto pri kúpe mali určite uvažovať aj nad vhodným poistením. Prípadná oprava nového auta v autorizovanom servise môže vyjsť poriadne draho.

Výber poistenia na auto je, našťastie, široký, niektoré poisťovne na trhu, ako napríklad Kooperativa, ponúkajú po novom aj komplexné poistenie auta so všetkými poisteniami a pripoisteniami na jednej zmluve.

3. 2022 Porsche Taycan GTS Sport Turismo

Ďalším očakávaným elektromobilom je športový model Taycan od Porsche. Ľudí láka na tradične rýchlo rozpoznateľný dizajn, ktorý padne do oka nejednému fanúšikovi športových áut. Model GTS kombinuje elegantný vzhľad s priestornejším vnútrom oproti predchádzajúcim modelom a tiež s technicky pokročilým kokpitom.

Motor bude mať výkon 440 kw (598PS) a vďaka výkonnej batérii Performance Plus bude nový model disponovať dojazdom až 416 kilometrov podľa normy WLTP. 800-voltová architektúra dokáže vyvinúť nabíjací výkon 270 kW, čím by sa malo za optimálnych podmienok dosiahnuť nabitie batérie na dojazd cca 99,8 kilometra (62 míl).

Porsche je známe aj svojou rýchlosťou a nový model umožní zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy.

zdroj: Porsche / Motor nového Taycan GTS Sport Turismo od Porsche bude mať výkon 440 kw a vďaka výkonnej batérii Performance Plus bude nový model disponovať dojazdom až 416 kilometrov.

4. 2022 Audi e-tron GT

Aj Audi prichádza s novým modelom elektromobilu, e-tron GT, ktorý bude mať 4 dverí a 5 sedadiel. Špecialitou je 800 V lítium-iónová batéria integrovaná do podlahy, ktorá sa pre dojazd 100 km nabije za cca 5 minút. V kombinácii so systémom rekuperácie bude mať nový model dojazd až 487 km. 

Typické proporcie modelu Gran Turismo – plochá, široká karoséria a dlhý rázvor kolies – dopĺňajú aj funkčné detaily. Medzi ne patria napríklad inteligentné otvory pre prívod chladiaceho vzduchu vpredu, aerodynamický tvar podbehov kolies či výrazný zadný difúzor. Vďaka tomu bude možné aktívne prispôsobiť aerodynamiku podľa aktuálnej jazdnej situácie.

Audi ponúka možnosť skombinovať navzájom rôzne farby laku a disky, čím si môže každý svoj model trochu personalizovať.

zdroj: Audi / Špecialitou nového Audi e-tron GT je 800 V lítium-iónová batéria integrovaná do podlahy, ktorá sa pre dojazd 100 km nabije za cca 5 minút.

5. Subaru 2022 BRZ

Fanúšikov rýchlych áut prichádza potešiť aj prémiový model Subaru BRZ. So zabudovaným celkom novým 2,4-litrovým motorom s priamym vstrekovaním bude dosahovať maximálny výkon 228 koní a zároveň poskytne viac ako 15% nárast krútiaceho momentu pri 83,46 kg stopách.

K vysokému výkonu prispejú aj 18-palcové kolesá, špeciálne Michelin Pilot gumy či brzdy s vylepšenou zastavovacou silou. K dispozícií bude ako model s manuálnou, tak aj s automatickou prevodovkou.

zdroj: Subaru / K vysokému výkonu nového modelu Subaru prispejú aj 18 palcové kolesá, špeciálne Michelin Pilot gumy či brzdy s vylepšenou zastavovacou silou.

Motoristickou novinkou je aj nový model poistenia

S novinkami v motoristickom svete neprichádzajú len auto výrobcovia, ale aj poisťovne. Ponúkajú nové modely poistenia áut, kedy na uzatvorenie rôznych poistení a pripoistení stačí jedna zmluva.
zdroj: Kooperativa / Plusom komplexných nových modelov poistení je okrem výhodnejšej ceny aj väčšia prehľadnosť v zmluvách a rýchlejšia komunikácia s poisťovňou.

S novinkami v motoristickom svete neprichádzajú len auto výrobcovia, ale aj poisťovne. Ponúkajú nové modely poistenia áut, kedy na uzatvorenie rôznych poistení a pripoistení stačí jedna zmluva.

Výhody komplexného poistenia áut sú rôzne a závisia od konkrétnej poisťovne, ale napríklad produkt AutoMat od Kooperativa prichádza s cenou, ktorá je výhodnejšia, čím viac poistení a pripoistení si človek na jednu zmluvu uzatvorí. Zároveň k balíku zadarmo pridáva službu Kooperativa Meteo, ktorá včas upozorní pred nebezpečnými zmenami počasia.

Plusom komplexných nových modelov poistení je okrem výhodnejšej ceny aj väčšia prehľadnosť v zmluvách a rýchlejšia komunikácia s poisťovňou v prípade, že treba niečo v súvislosti s poistením vybaviť.

Nevedomosť ťa môže stáť veľa peňazí

Mnohí Slováci si neuvedomujú rozdiel medzi PZP a napríklad havarijným poistením.

Skratka PZP predstavuje povinné zmluvné poistenie, ktoré musí mať na svoje auto vybavené každý vodič, ako prikazuje zákon. Oproti tomu havarijné poistenie je dobrovoľné pripoistenie, spojené s niektorou z komerčných poisťovní. Ako komerčný produkt má veľa variantov, poisťovne sa navzájom predháňajú v benefitoch či poistnom plnení.

PZP finančne kryje škody poškodeným, no nie vinníkom nehody. Na to slúži práve havarijné poistenie.

Nepoistiť si auto zvyčajne nie je dobrý nápad – Slováci chcú na havarijnom poistení síce ušetriť, no radšej odporúčame pozorne si porovnať ponuku poisťovní a nájsť ponuku za rozumné peniaze, ktorá dáva zmysel a obsahuje všetko potrebné.

Nový model autopoistenia pre všetky situácie

Napríklad Kooperativa prináša nový model poistenia auta so všetkými poisteniami aj pripoisteniami na jednej zmluve pod názvom AutoMat, ktoré v sebe zahŕňa:

  • havarijné poistenie
  • PZP
  • službu zadarmo, ktorú predstavuje služba Kooperativa Meteo, spoľahlivo upozorňujúca na extrémne počasie formou SMS výstrah
  • voliteľné pripoistenia ako: poistenie GAP, predĺžená záruka, asistenčné služby, batožina, čelné sklo, pripoistenie osôb

Minimálny rozsah je PZP a havarijné poistenie so službou zadarmo, ak si ju klient želá využívať. Čím viac poistení a pripoistení si však klienti vezmú, tým bude finálna suma za služby nižšia.

Pozri si viac informácií na webe Kooperativa

Zdroje: Land Rover, BMW, Porsche, Audi, Subaru

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá