Rok 2023 prinesie veľké zmeny pre mnohých Slovákov. Dôchodkový strop sa zruší a to je len začiatok

  • Tieto zmeny majú podľa Sociálnej poisťovne pomôcť mnohým Slovákom
  • Nové pravidlá budú vyzerať takto
dochodcovia
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Kiefer Likens
  • Tieto zmeny majú podľa Sociálnej poisťovne pomôcť mnohým Slovákom
  • Nové pravidlá budú vyzerať takto

Na prelome roka 2022 na 2023 prichádzajú veľké zmeny. Ako na svojej stránke informuje Martin Tomčala, „súčasnosti sa každý rok zvyšuje dôchodkový vek o 2 mesiace a podľa legislatívy by sa malo zvyšovanie dôchodkového veku zastaviť na veku 64 rokov.“

V prípade žien sa do úvahy berie nielen počet detí, no existuje aj tabuľka ako príloha zákona o sociálnom poistení. Tá občanom narodeným do roku 1966 stanovuje, kedy nastáva ich dôchodkový vek. 1.januára 2023 však začne platiť zákon o sociálnom poistení, podľa ktorého by tabuľka odchodu do dôchodku mala byť zamenená za premennú, ktorou bude stredná dĺžka života.

Čo je stredná dĺžka života?

Vzhľadom na to, že slovenská populácia starne, táto zmena je potrebná. Slováci sa totiž dožívajú čoraz vyššieho veku a ľudia v produktívnom veku tak nedokážu odviesť Sociálnej poisťovni toľko, aby dokázali zabezpečiť dôchodky pre všetkých dôchodcov. 

„Zrušenie dôchodkového stropu znamená, že vďaka pomalému a pravidelnému zvyšovaniu dôchodkového veku až k hranici 70 rokov, bude pre štát udržateľnejším variantom, ako podporovať dôchodcov aj naďalej,“ vysvetľuje odborník s tým, že pre osoby narodené do 1966 bude tabuľka odchodu platiť aj naďalej. Ľuďom, ktorí sa narodili v roku 1967 a neskôr, bude dôchodkový vek vypočítaný na základe zmien strednej dĺžky života. 

Pod strednou dĺžkou života rozumieme priemerný počet rokov pri nezmenených úmrtnostných pomeroch. Ovplyvňujú ju rôzne faktory, pričom môže ísť o úroveň života, vojenský stav štátu a prostredie. Táto dĺžka nie je konštantná a určuje sa samostatne pre ženy a mužov. 

Dva roky pred termínom

Sociálna poisťovňa tiež po novom bude môcť priznať nárok na predčasný dôchodok najskôr dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku, a to ak dosiahne sumu niečo cez 375 eur. Nárok však môže vzniknúť aj po 40 odpracovaných rokoch. 

Podľa poisťovne môže predčasný starobný dôchodok pomôcť osobám, ktoré tesne pred dovŕšením dôchodku prišli o prácu s tým, že možnosť nájsť si novú je málo pravdepodobná. Pomôže však aj tým, ktorí si prácu dlhodobo nedokážu nájsť a nemajú iné možnosti riešenia svojej ekonomickej situácie. 

Už 1. novembra 2022 vznikol nárok na predčasný starobný dôchodok iba vtedy, ak je suma predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Táto suma bola vyčíslená na 375,10 eura mesačne, pričom do 31. októbra to bolo 281,40 eura mesačne. Zvyšné podmienky nároku sa nemenia. Je však potrebné získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia a mať najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku. 

„Od 1. januára 2023 sú podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok alternatívne, a to v závislosti od toho, či poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov. Zákon pritom vymedzuje, ktoré obdobie sa považuje za odpracovaný rok, pričom taxatívne vylučuje niektoré obdobia,“ uvádza agentúra SITA s tým, že ide o doby štúdia, nezamestnanosti, politického alebo odborného školenia a doby dodatočného doplatenia poistného na dôchodkové poistenie za dobu štúdia a dobu evidencie uchádzača o zamestnanie.

Tieto obdobia sa teda do štyridsiatich odpracovaných rokov nezarátajú.

Kto má nárok na predčasný dôchodok? 

V prípade, že poistenec získal minimálne 40 odpracovaných rokov, nevzťahuje sa naňho podmienka chýbajúcich najviac dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Z toho vyplýva, že ak poistenec bude žiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku viac ako dva roky pre dovŕšením dôchodkového veku, bude na posúdenie nároku na dôchodok potrebné najskôr posúdiť, koľko odpracovaných rokov získal.

Ak získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nárok na predčasný starobný dôchodok mu vznikne, ak je suma jeho predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6 násobok sumy životného minima, teda 375,10 eura mesačne.

Suma predčasného starobného dôchodku, ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, bez ohľadu na to, koľko mu chýba do dovŕšenia dôchodkového veku, sa pritom znižuje o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku. To sa vzťahuje aj na poistenca zúčastneného na starobnom dôchodkovom sporení.

„Ak bol predčasný starobný dôchodok priznaný pred 1. januárom 2023 a poistenec získal do dovŕšenia dôchodkového veku najmenej 40 odpracovaných rokov, Sociálna poisťovňa v zmysle prechodného ustanovenia určí sumu predčasného starobného dôchodku od 1. januára 2023 s novým percentuálnych znížením o 0,3 % , a to najneskôr do 31. decembra 2026,“ píše sa na webe Sociálnej poisťovne

Zdroje: SITA, Sociálna poisťovňa 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá