Ronaldovi a Neymarovi sa otvárajú dvere do Iránu. Vzťahy medzi krajinami sa výrazne zlepšili

  • Medzi Saudskou Arábiou a Iránom došlo k dohode
  • Futbalisti ako Ronaldo, Neymar či Benzema budú môcť hrať aj v Iráne
Cristiano Ronaldo futbal
TASR/AP Photo/Amr Nabil, AP
  • Medzi Saudskou Arábiou a Iránom došlo k dohode
  • Futbalisti ako Ronaldo, Neymar či Benzema budú môcť hrať aj v Iráne

Vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Iránom sa mimoriadne zlepšili, čo bude po novom citeľné už aj v športovom prostredí. Futbalové hviezdy ako Cristiano Ronaldo, Neymar či Karim Benzema, ktoré prednedávnom prestúpili do tamojšej najvyššej futbalovej súťaže Saudi Pro League, tak majú nové možnosti.

Spolu so svojimi klubmi budú môcť počas tejto sezóny odohrať svoje vonkajšie zápasy na ázijskej Lige Majstrov proti iránskym klubom na ich pôde. Vzťahy medzi krajinami sa výrazne zlepšili, a tak sa po ôsmich rokoch všetko vráti späť do starých koľají.

Nebudú musieť hľadať neutrálne ihrisko

Ázijská futbalová konfederácia v pondelok (4. 9.) prehovorila o „prelomovej dohode“ medzi saudskoarabskou a iránskou futbalovou federáciou, ktorá umožní tímom z oboch týchto krajín odohrať vzájomné domáce i vonkajšie zápasy bez toho, aby museli hľadať neutrálnu pôdu.

Tím Cristiana Ronalda, Al Nassr, by mal hrať proti iránskemu Persepolisu v Teheráne už 19. septembra, uvádza AP. Odvetný zápas sa odohrá 27. novembra na rijádskom štadióne Al-Awwal Park. 

Cristiano Ronaldo v zápase za Portugalsko a Marek Hamšík v zápase za Slovensko
zdroj: TASR/AP, Ărni Torfason,TASR/Michal Svítok

K poslednému zápasu tímov zo Saudskej Arábie a Iránu na domácom trávniku v skupinovej fáze alebo vyraďovacích kolách došlo pred ôsmimi rokmi, teda v rámci ázijskej Ligy Majstrov v roku 2015. Mužské reprezentácie oboch krajín sa proti sebe v oficiálnom medzištátnom zápase naposledy stretli v roku 2012.

Dlhodobé diplomatické napätie medzi oboma krajinami sa postupne zmierňuje a iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amirabdollahian počas minulého mesiaca navštívil Saudskú Arábiu. Šlo o prvú takúto návštevu 59-ročného politika po ôsmich rokoch.

Nejde pritom o jedinú takúto konfrontáciu

Odkedy v roku 2016 nadobudlo účinnosť rozhodnutie AFC o využívaní neutrálnych priestorov, saudskoarabské a iránske kluby vylosované do Ligy majstrov využívali štadióny v Dubaji a Dauhe. Tímy z Iránu hrali svoje zápasy v saudských mestách počas pandémie COVID-19, kedy sa na zápasy medzi tímami z viacerých krajín využívali jednotlivé miesta s prísnymi zdravotnými pravidlami.

Žreb ázijskej Ligy majstrov prebehol 24. augusta a postaral sa o vylosovanie zápasov medzi tímami z Iránu a Saudskej Arábie v troch z piatich skupín v západnej časti Ázie. Vo východnom regióne sú na programe zápasy ďalších piatich štvorčlenných skupín.

Futbalista Neymar a peniaze, úplatok
zdroj: TASR/AP, Martin Baumann

Tím Al Hilal, v ktorom pôsobí aj brazílska hviezda Neymar, by mal hrať v Iráne proti mužstvu Nassaji Mazandaran 2. októbra. Klub Al Ittihad s Karimom Benzemom by sa mal stretnúť so Sepahanom v ten istý deň. Odvetné zápasy v Saudskej Arábii sú naplánované na 12. decembra.

„Vášniví fanúšikovia v Saudskej Arábii, Iráne a celej Ázii sa teraz môžu tešiť na novú vzrušujúcu kapitolu klubového a reprezentačného futbalu,“ uviedol AFC a dodal, že tímy krajín budú „bojovať v duchu súťaženia a kamarátstva“.

Zdroj: AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá