Rovnaká Tesla má všade inú cenu. Kde ju kúpiš najlacnejšie a koľko musíš robiť, aby si si ju mohol dovoliť?

  • Európania koncom roka ukázali, že majú o Teslu vážny záujem
  • Rozdiel cien v krajinách, kde je Tesla najlacnejšia a najdrahšia, je takmer 5-násobný
  • Ak zohľadníme aj priemerné platy, najdostupnejšiu ju majú ľudia z jednej európskej krajiny. Indovia sa jej nedočkajú ani po opakovanej reinkarnácii
  • Prečo Slovensko ako jediné z Európy na zozname nefiguruje a ktorý náš sused má pre Teslu najlepšie ceny?
Tesla ceny
Tesla a Unsplash/ Melissa Walker Horn
  • Európania koncom roka ukázali, že majú o Teslu vážny záujem
  • Rozdiel cien v krajinách, kde je Tesla najlacnejšia a najdrahšia, je takmer 5-násobný
  • Ak zohľadníme aj priemerné platy, najdostupnejšiu ju majú ľudia z jednej európskej krajiny. Indovia sa jej nedočkajú ani po opakovanej reinkarnácii
  • Prečo Slovensko ako jediné z Európy na zozname nefiguruje a ktorý náš sused má pre Teslu najlepšie ceny?

Elektromobilom sa darí aj vďaka podpore jednotlivých štátov či emisnému tlaku na automobilky. Vlani dosahovali nové, výrazné rekordy v predajnosti, a trend pokračuje. A darí sa aj Elonovi Muskovi, majiteľovi automobilky Tesla, ktorý sa pred zhruba dvomi mesiacmi stal najbohatším človekom na Zemi.

Vo veľkej miere za to vďačí práve svojej kalifornskej automobilke. V priebehu roka narástla hodnota jej akcií o vyše 500 %, čo ihneď katapultovalo Muska na prvé miesto. Médiá si preto kanadsko-amerického vizionára s juhoafrickými koreňmi i jeho elektromobily, zdá sa, všímajú ešte viac než kedykoľvek predtým.

Tesla zvýšila počet vyrobených áut a slušne jej ide aj samotný predaj, v čom sa tiež môže pochváliť viacerými rekordmi a prvenstvami. Hoci najväčšiemu záujmu sa stále teší doma v USA a potom v Číne, kde aj kvôli tomu otvorila svoju ďalšiu fabriku, počet jej fanúšikov výrazne stúpa aj v Európe.

zdroj: Tesla

Dôkazom toho je napríklad záver minulého roka, kedy sa Tesla Model 3 dostal, pre mnohých nečakane, medzi tri najpredávanejšie autá v celej Európe, tesne za Volkswagenom ID.3 a Golfom. Dostať sa na starom kontinente, ktorý si celkom potrpí na vlastných značkách (obzvlášť najväčšie trhy Nemci či Francúzi) medzi tri najpredávanejšie autá už rozhodne niečo znamená.

Spoločnosť Budget Direct sa rozhodla, že si na Teslu posvieti naprieč celým svetom a porovná, koľko stojí napríklad doma v Amerike, v jednotlivých krajinách Európy, v Rusku, v Číne a na ďalších trhoch.

Rozdiely medzi cenami sú niekde až niekoľkonásobné. Kde si teda kúpiš Teslu najlacnejšie a kde za cenu, za ktorú by si mal inde 5 rovnakých vozidiel?  Bližšie sa pozrieme aj na náš región strednej Európy, kde sú medzi krajinami taktiež výrazné rozdiely a obzvlášť jeden z našich susedov má ceny Tesly naozaj nízko.

Doma je doma. V tejto krajine hovoria autám nie

Budget Direct sa zameral na štyri modely Tesla a ich ceny (zahrňujúce aj dane štátov), z ktorých urobil v jednotlivých krajinách výslednú priemernú cenu, koľko tam automobily Tesla stoja. Šlo o modely S, X, Y a 3.

Ak sa nepodarilo nájsť reklamné inzeráty na nové autá, použili sme cenu reklamných inzerátov na predaj automobilov s najazdenými kilometrami menej ako 1 000 km,“ vysvetľuje svoj postup firma Budget Direct.

Najlacnejšie Tesly sú vo svojej domovskej krajine, teda v USA, kde sa priemerná cena týchto vozidiel pohybuje okolo 60 000 dolárov, čo je necelých 50 000 eur. USA je teda „najlacnejšie miesto sveta pre nákup Tesly,“ zdôrazňuje spoločnosť.

donald trump
zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Naopak, najdrahšie, takmer 5-násobne vyššie ceny Tesly v porovnaní s USA, nájdeme v Singapure. Pýtať si za nové Muskove vozidlo 300 000 dolárov, teda skoro 250 000 eur, je tu bežnou praxou.

Krajina chce zamedziť používaniu áut, a tak na všetko, čo má motor a štyri kolesá, uvalila vysoké dane. Singapurský minister životného prostredia Elonovi Muskovi jasne odkázal, že ani jeho vozidlá nebudú výnimkou a svoj sľub dodržal.

zdroj: Budget Direct

Slovensko by si v zozname hľadal márne, hoci všetky ostatné európske krajiny v ňom nájdeš. Kalifornská automobilka u nás oficiálne predáva len Model 3, preto nás Budget Direct doslova obišiel. Cena základnej verzie Modelu 3 je u nás pre zaujímavosť okolo 50 000 eur.

Najlacnejšie vozidlá Tesla majú v našom regióne jednoznačne Maďari a Rumuni, kde sa ich priemerná cena pohybuje pod 80 000 dolárov, teda vyše 66 000 eur. Druhá najlacnejšia v našom susedstve je Ukrajina, tretie je Poľsko.

zdroj: Budget Direct

Ak zoberieme do úvahy priemerné platy

Budget Direct pripravil aj rebríček, v ktorom bral do úvahy priemerné platy v jednotlivých štátoch. USA opäť dopadli veľmi dobre, no líder sa zmenil.

Vozidlá Tesla sú najdostupnejšie pre Nórov, ktorých priemerný ročný príjem presahuje 66 000 dolárov, čo je vyše 55 000 eur (vyše 4 500 eur za mesiac) a elektromobily kalifornskej automobilky tu patria medzi najlacnejšie nielen v Európe, ale i vo svete. Priemerný Nór si na novú Teslu vie zarobiť zhruba za rok – ak by všetky zarobené peniaze investoval len do auta.

zdroj: Budget Direct

Opakom v rebríčku je India, kde na Teslu môžu ľudia asi rovno zabudnúť nielen v tomto živote, ale aj v tých reinkarnovaných. Cena týchto vozidiel tam patrí medzi svetovo najvyššie a priemerný ročný plat tu nepresahuje ani 1 500 eur, čo je len vyše 100 eur za mesiac. Veľmi zle v porovnaní cien Tesly a miestnych platov dopadli aj Indonézia, Uzbekistan či severoafrické krajiny ako Maroko a Egypt.

Výrazne červená farba svieti aj u našich susedov na Ukrajine, naopak, najsvetlejšia je v spomínanom Maďarsku a v Rakúsku. Priemerný Slovák by podľa Teslamagazin.sk na novú Teslu robil vyše 5 rokov – samozrejme len v prípade, ak by každé jedno euro investoval iba do tohto auta a 5 rokov žil, ako sa povie, zo vzduchu.

zdroj: Unsplash
Zdroje: Budget Direct, Tesla magazín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech