Rozbitá cesta alebo nelegálna skládka? Vďaka týmto aplikáciám bude aj tvoje mesto krajšie

  • Škodu odfotíš, pošleš, aplikácia fotku posunie príslušným úradom a tie poveria servis, ktorý závadu opraví
  • Cez mestské aplikácie sa však dopátraš aj k oznamom od úradov či tipom na dobrú reštauráciu
  • Škodu odfotíš, pošleš, aplikácia fotku posunie príslušným úradom a tie poveria servis, ktorý závadu opraví
  • Cez mestské aplikácie sa však dopátraš aj k oznamom od úradov či tipom na dobrú reštauráciu

Odfotíš, postneš a oni prídu a opravia to. Cez mestské aplikácie môžeš nahlásiť škody, ktoré zbadáš na verejných majetkoch, ale takisto sa dopátraš k oznamom od úradov či tipom na dobrú reštauráciu. Čo všetko ti ponúkajú aplikácie, ktoré si jednoducho môžeš stiahnuť na svoj smartfón?

Už sa ti určite stalo, že si išiel po ulici a zbadal si narazenú lampu či jamu v chodníku veľkú ako detský bazén. Ak patrí medzi ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie v meste, mal by si poznať pár aplikácií, cez ktoré škodu odfotíš, pošleš, aplikácia fotku posunie príslušným úradom a tie poveria servis, ktorý závadu opraví.

Mesto vo vrecku

Aplikácia Mesto vo vrecku ti umožní nahlásiť akýkoľvek podnet alebo závadu vo svojom okolí. Stačí, keď pošleš fotku s presnou lokáciou. Taktiež umožňuje posielať upozornenia na závady anonymne, bez nutnosti prihlásenia sa. Takže sa nemusíš báť, že za tebou príde nahnevaný starosta, keď budeš poukazovať na každú možnú závadu, ktorú nájdeš.

Podnety môžu byť zamerané aj na zlepšenie životného prostredia. Napríklad, ohlásiť tu môžeš skládku či znečistenie vody v okolí.

Lepšia obec

Aplikácia funguje na podobnom princípe. Problém odfotíš, manuálne zadáš adresu s popisom, alebo povolíš GPS súradniciam automatické získanie polohy. Správa o škode poputuje do samosprávy obce a mesta a ak úradník podnet príjme, pípne ti na aplikácii notifikácia.

Softvér používajú nielen občania, ale aj mestský úrad pre digitalizáciu a efektívnejšie riadenie práce. „Lepšia obec je momentálne nasadená a používaná v Senci, Likavke, Kravanoch nad Dunajom a v Žiari nad Hronom. Ďalšie mestá pribudnú v najbližších dvoch mesiacoch,“ informovala nás hovorkyňa spoločnosti Resco Lucia Zimanová.

Virtuálne

Virtuálne je rozšírená aplikácia, ktorá má pre používateľov skôr turistický a kultúrny rozsah. Vieš si v nej nájsť hotel či kultúrne podujatie v 140 miestach a vyše 500 obcí na Slovensku. Dá ti tipy na dobré gastro, no nájdeš v nej aj uverejnené pracovné ponuky, ktoré jednotlivé obce hľadajú.

Bratislava City

Je podobnou turistickou aplikáciou, v ktorej nájdeš všetko z nášho hlavného mesta. Od reštaurácií, po hotely, bary, turistické okruhy či iné atrakcie.

Fungujúca Bratislava

Aplikácia patrí medzi ďalšie, prostredníctvom ktorých môžeš nahlásiť závady, ktoré v Bratislave nájdeš.

Nielen v Bratislave, ale aj v menších mestách je čoraz väčší trend, že si samosprávy začínajú zakladať aplikácie pre svojich občanov. Pred nedávnom  so svojou novinkou prišla aj Dunajská Streda.

Aplikáciu si do mobilného zariadenia stiahlo už približne 850 používateľov. Ako uviedla samospráva mesta, dôležitým prvkom aplikácie je ohlasovanie porúch. Takéto hlásenia prijíma mesto najmä v oblasti odpadov, verejného osvetlenia či ciest,“ informuje TASR.

Aplikácie majú však aj niektoré mestské časti.

Ak podobná aplikácia ešte u teba nie je, môžeš dať podnet obci alebo uvedeným spoločnostiam, ktoré sa chcú rozširovať o ďalšie miesta.

Zdroj: TASR, Mesto vo vrecku, Lepšia obec, Virtuálne,Bratislava City, Fungujúca Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK