Nesprav rozhodnutia, ktoré budeš o päť rokov ľutovať. Toto je návod, ako im predísť

  • Premárnené šance či nesplnené sny, všetci sa musíme v živote popasovať s výčitkami
  • Prekvapivo sem patrí aj nedokončené vzdelanie, kvôli ktorému ľudia nemohli dosiahnuť svoj potenciál
  • Ako sa môžeš týmto rozhodnutiam vyvarovať?
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Premárnené šance či nesplnené sny, všetci sa musíme v živote popasovať s výčitkami
  • Prekvapivo sem patrí aj nedokončené vzdelanie, kvôli ktorému ľudia nemohli dosiahnuť svoj potenciál
  • Ako sa môžeš týmto rozhodnutiam vyvarovať?

Všetci sme len ľudia a robíme chyby. Niektoré s nami zostávajú iba krátko a ľahko na ne zabudneme, iné však môžu zmeniť celý náš život. Ľudia najčastejšie ľutujú pracovné rozhodnutia, ktoré zastavili ich kariérny rast, pokazili im povesť či im nedovolili naplno využiť vlastný potenciál. Aké rozhodnutia ľutujeme najčastejšie a ako sa im môžeme vyvarovať?

Sny iných ľudí

Vzťahy sú v našom živote, samozrejme, veľmi dôležité. Často pre ne však obetujeme viac než by sme mali. Kvôli svojim partnerom sa vzdáme vysnívanej práce v inom meste, kvôli rodičom ideme študovať iný odbor, než by sme chceli, kvôli kamarátom si zase vyberieme firmu, ktorá nám nemusí sedieť.

Život máš len jeden, v prvom rade si musíš plniť svoje vlastné sny, až potom mysli na ostatných. Ak kvôli nim obetuješ príliš veľa, nakoniec to môže pokaziť aj samotný vzťah, a ty budeš druhých viniť zo svojho nešťastia.

Steve Jobs podľa CNBC povedal: „Tvoj čas je obmedzený, nestrácaj ho žitím sna niekoho iného. Nenechaj dogmy, aby ťa uväznili, čo znamená žiť podľa myšlienok iných. Nenechaj, aby ťa názory iných pripravili o tvoj vnútorný hlas. A najdôležitejšie zo všetkého, nestrácaj odhodlanie na to nasledovať svoje srdce a intuíciu, oni už vedia, kým chceš byť. Všetko ostatné je druhoradé.“

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Strach z nových vecí

Mnohí z nás sa boja zlyhania, je to prirodzené, no tento strach nám nemôže brániť v tom, skúšať nové veci. Ak sa pokúsiš o niečo nové, čo si ešte nikdy predtým nerobil, existuje 50 % šanca, že sa ti to podarí a budeš úspešný. Pokiaľ to však ani len neskúsiš, tvoja šanca sa rovná nule.

Neboj sa púšťať do nových vecí, buď otvorený a prekonávaj svoj strach. Iba tak zistíš, v čom si naozaj dobrý a budeš mať možnosť poučiť sa na svojich chybách.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Nedokončené vzdelanie

Možno sa ti zdá, že veľa úspešných a slávnych ľudí odišlo zo školy a darí sa im dobre, avšak oveľa vyšší počet ľudí toto rozhodnutie ľutuje. Tí, ale nie sú dostatočne zaujímaví a úspešní na to, aby sa o nich bežne písalo. Britský The Guardian spravil medzi svojimi čitateľmi prostredníctvom Twitteru prieskum o tom, čo vo svojom živote najviac ľutujú a jednou z najčastejších odpovedí bolo nedostatočné vzdelanie.
 
„V 80. rokoch som nešiel študovať na umeleckú školu. Chcel som si nájsť prácu. Našiel som ju. Stále som na tom istom mieste,“ povedal jeden z respondentov. „Nešiel som na univerzitu. To ma znevýhodnilo na celý život. Nikdy som nebol schopný využiť svoj potenciál,“ hovorí ďalší.
 
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Premárnené príležitosti

Nech už ta brzdí čokoľvek, zapamätaj si, že niektoré veci v tvojom živote prídu iba raz. Nebude žiadna druhá šanca urobiť to znova a inak a ty si musíš vybrať, či do toho ideš alebo nie.

Ponuka na vysnívanú prácu sa už nikdy nemusí opakovať a pokiaľ necháš svoj strach rozhodovať za seba, pravdepodobne, si tým pokazíš budúcnosť. Tie najlepšie veci často prichádzajú neočakávane a hoci sa možno práve vtedy nebudeš cítiť pripravený, nenechaj si ujsť jedinečnú príležitosť.

„Bol som príliš vystrašený na to, aby som riskoval neúspech v tom, čo som miloval, tak som radšej uspel v oblasti, pre ktorú necítim žiadnu vášeň,“ povedal ďalší čitateľ The Guardian.

„Ľutujem, že som počúvala svojho otca, keď mi povedal, že môj hlas je pre spev príliš slabý,“ priznala sa čitateľka.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Príliš veľa času stráveného v práci

Práca je dôležitá, no jedinečné okamihy s rodinou a priateľmi by si kvôli nej nemal zanedbávať. Medzi jedny z najčastejších výčitiek ľudí patrí podľa Forbes aj to, že sa nedostatočne venovali svojej rodine. Nájsť balans medzi súkromným životom a prácou je umenie, ale pre tvoje psychické zdravie šťastie je to nevyhnutné.

Zdroje: CNBC, TheGuardian, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech