Rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl v SR nebolo zatiaľ prijaté, oznamuje ministerstvo obrany

  • Akékoľvek rozhodnutia tohto druhu budú podľa rezortu obrany v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány SR
  • Kroky budú závisieť od vývoja situácie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service
  • Akékoľvek rozhodnutia tohto druhu budú podľa rezortu obrany v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány SR
  • Kroky budú závisieť od vývoja situácie

Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl na Slovensku nebolo zatiaľ prijaté. V stanovisku k medializovaným informáciám o možnom vyslaní jednotiek NATO na Slovensko v súvislosti s krízou na Ukrajine to uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa rezortu akékoľvek rozhodnutia tohto druhu budú v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány SR, a to prioritne v závislosti od ďalšieho vývoja bezpečnostnej situácie.

Len jednou z možných alternatív

V NATO sú štandardne pri každej kríze posudzované všetky možné alternatívy vývoja situácie. Návrh vojenských expertov na prípadné posilnené spoločné pôsobenie ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie vychádza zo skúseností, ktoré NATO získalo z pôsobenia v krajinách Pobaltia a v Poľsku v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu Ruskou federáciou a na ozbrojený konflikt prebiehajúci na ukrajinskom Donbase či v Luhansku a je len jednou z možných alternatív ďalšieho vývoja,“ konštatuje ministerstvo.

Na základe pripravovaných vojenských scenárov a odporúčaní bude podľa rezortu následne prebiehať odborná a predovšetkým politická diskusia o tom, ktoré z navrhovaných opatrení sú primerané danej situácii a s ktorými opatreniami sa stotožnia všetky členské krajiny NATO.

Rezort dodáva, že najvyšší ústavní činitelia, rovnako ako vláda SR, aj naďalej veľmi detailne a poctivo sledujú aktuálnu bezpečnostnú situáciu a vyhodnocujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať na zaistenie bezpečnosti občanov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá