Rozhovor, ktorý sa Rusku nehodí: Ovečkin môže za desaťtisíce mŕtvych, hovorí hokejová legenda

  • Český hokejista je známy svojimi protiruskými názormi
  • Vyšiel rozhovor, v ktorom kritizuje českú vládu, Putina, no aj Ovečkina
dominik hašek
TASR/Dano Veselský, Jozef Ďurník
  • Český hokejista je známy svojimi protiruskými názormi
  • Vyšiel rozhovor, v ktorom kritizuje českú vládu, Putina, no aj Ovečkina

O hokejovej legende Dominikovi Hašekovi je známe, že od začiatku vojny na Ukrajine je proti pôsobeniu zahraničných hráčov v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige, či proti účasti Rusov na medzinárodných podujatiach.

Jeho názory si všimol aj Anton Anisimov z ruskej televíznej stanice Match TV, ktorý ho požiadal o rozhovor. Hašek s ním súhlasil, no podmienkou bolo, aby bol sformulovaný tak, ako boli Hašekom zaslané odpovede. Rusi však dohodu nedodržali a rozhovor dodnes nevyšiel, v dôsledku čoho brankár interview publikoval na českom portáli iSport.

Svoje názory Hašek zastáva aj napriek tomu, že v minulosti pôsobil v ruskom klube Spartak Moskva. „Bolo mi cťou a vždy na to budem spomínať. Aj na svojich spoluhráčov, členov realizačného tímu a fanúšikov,“ hovorí.

Dodáva však, že o to viac na všetkých Rusov apeluje, aby urobili všetko, čo je v ich silách a pomohli zastaviť agresiu krajiny na Ukrajine. 

Hneď prvá otázka rozhovoru sa týkala českého útočníka Dmitrija Jaškina, ktorý je ruského pôvodu. Na jeho adresu sa totiž Hašek pred týždňom vyjadril, že podporuje fašizmus. Dôvodom je prestup hráča do KHL. 

„Veľmi ma to mrzí. Práca českého občana v Ruskej federácii je podporou ruského režimu, vojny na Ukrajine, a teda nebezpečenstvo pre našu krajinu a jej občanov. Neviním však toho chlapca ani jeho agenta, ale vládu a parlament ČR, že doteraz neprijal zákon, ktorý to zakazuje,“ uviedol Hašek na Twitteri. 

V najnovšom rozhovore potvrdil, že nekritizuje hráča, ale českú vládu s tým, že by súhlasil so zákazom, podľa ktorého by Česi nesmeli pracovať v Rusku. „Práca z definície vytvára hodnoty. To znamená, že českí občania u vás svojou prácou vytvárajú hodnoty pre ruský štát,“ skonštatoval.

Máte to, čo ste si zvolili

V rozhovore tiež upozornil na to, že doposiaľ nikde neoznačil Rusov za fašistov. Uviedol však, že na čele Ruska stojí osobnosť, ktorá je takmer nad zákonom, ktorá určuje zákony a ovplyvňuje štátne a neštátne médiá. „Na čele Ruska je človek, ktorý bráni ľuďom zhromažďovať sa a verejne ho kritizovať. To znamená, že mnohé formy fašizmu politika Ruska vyžaruje.“

Redaktor sa Hašeka opýtal aj na hviezdu NHL Alexandra Ovečkina, ktorý sa netají tým, že Vladimira Putina podporuje. Na sociálnej sieti Instagram má dokonca profilovú fotografiu, na ktorej je práve s ruským prezidentom.

„Alex podporoval Putina už vo voľbách po anexii Krymu. Podporuje ho aj teraz. V jeho prípade nejde o malú, ale veľkú zodpovednosť za desaťtisíce mŕtvych. A to ako Ukrajincov, tak aj ruských mužov a chlapcov,“ rozhorčuje sa bývalý brankár.

V rozhovore mal Hašek možnosť vyjadriť sa aj k ruským športovcom, ktorí boli suspendovaní. „Je mi ľúto, že nemôžete súťažiť, no rozhodol o tom človek a ľudia, ktorých ste si vy a vaši rodičia zvolili,“ konštatuje.  

Zdroj: iSport

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá