ROZHOVOR: Slovenské sestry-dvojičky tvoria „marvelovské“ komiksy, superhrdinovia sa venujú závažným spoločenským témam

  • Jedna rada kreslí, druhá píše. Sestry Jančové tvoria dokonalý tím
  • Tlač posledného komiksu sponzorovalo aj ministerstvo kultúry
  • Ďalší je súčasťou EcoTour, ktorý vzdeláva deti a mládež o ekológii
Sestry Jančové Startitup.sk
sestryjancove.sk
  • Jedna rada kreslí, druhá píše. Sestry Jančové tvoria dokonalý tím
  • Tlač posledného komiksu sponzorovalo aj ministerstvo kultúry
  • Ďalší je súčasťou EcoTour, ktorý vzdeláva deti a mládež o ekológii

Kedysi boli takmer na nerozoznanie, dnes sestry Jančové odlíšiš podľa rozdielnej farby vlasov – nebavilo ich, keď si ich mýlili. Ivana je blondína a veľmi rada píše poviedky, príbehy a najnovšie aj komiksy. Jej sestra Zuzana preferuje skôr tmavšie, prípadne červené vlasy a veľmi rada kreslí. Obe sestry tak tvoria dokonalý tím na to, aby spolu vytvárali komiksy, ktoré tak milujú.

Na konte ich majú už niekoľko a každým ďalším sú ich mená viac a viac počuť. Vymysleli vlastný komiksový svet so slovenskými hrdinami, no ich príbehy v sebe skrývajú oveľa viac. Vždy sa venujú nejakej dôležitej spoločenskej téme či nesú odkaz mladým ľuďom.

zdroj: sestryjancove.sk

O ich komiksoch a aké posolstvo nám chcú prostredníctvom nich odovzdať, ale aj o ďalších pripravovaných projektoch, sme sa porozprávali priamo so sestrami Jančovými. Reč padla aj na najbežnejšiu komiksovú otázku: DC alebo Marvel? Spýtali sme sa, čo si myslia o tom, že ich najobľúbenejšiu komiksovú postavu Batmana v novom filme stvárni Robert Pattinson, ale nevynecháme ani zvyšok slovenskej komiksovej scény. Čo jej podľa sestier tak dlho chýbalo?

Ako vznikol nápad vytvoriť prvý, vlastný komiks?

Bolo to počas vysokej školy kvôli jednému predmetu, kde od nás chceli vytvoriť niečo kreatívne. Dlho sme tápali, čo spraviť a znamením bol Stan Lee, ktorý odišiel do komiksového neba. Prejavili sme mu teda týmto naším nápadom zároveň aj úctu.

zdroj: Zuzana Jančová

Týkal sa práve školského prostredia. O čom presne bol?

Hlavným hrdinom komiksu bol Peter, ktorý bol typický lenivý študent. Nechcelo sa mu učiť, ale chcel, aby bola na neho mama hrdá. Počas cesty do obchodu, keď sa chcel vyhnúť otravnej kamarátke, spadol do kanála.

Tam našiel superokuliare, ktoré mu „priviedli“ do života superinteligentného Šprta. Toho počuje len vtedy, keď nosí svoje okuliare. Háčik bol v tom, že hoci Šprt mohol urobiť všetky skúšky namiesto neho, neurobil to. Namiesto toho mu ukázal to, že všetky skúšky zvládne Peter aj sám.

Nápad prišiel asi kvôli tomu, že sme boli občas ako Peter. Niekedy bolo fakt ťažké prekonať sa učiť sa na skúšky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUZANA JANČOVÁ | Ilustrátorka (@zuzi_jancova)

Ako máte pri tvorbe rozdelené úlohy?

Ivka vymýšľa dej, scenár a robí lettering. Ja (Zuzka) kreslím, od základnej skice, inking a coloring jednotlivých scén a starám sa celkovo o vizuálnu stránku komiksu.

Stalo sa, že ste sa nezhodli a pohádali?

Áno, samozrejme, že sa aj pohádame, ale väčšinou sú to len neškodné hádky, vďaka ktorým prídeme na dobré a cool nápady.

Koľko komiksov dnes už máte na konte? Môžeme si ich stručne predstaviť?

Komiks Peter: Skúška sme už spomínali. V nadväznosti naň sme začali vytvárať Artúr – Čierny Peter, kde sa tiež objavila postava Petra a Šprta. Ide o príbeh, kedy už Peter neštuduje, ale snaží sa nájsť si prácu. No na jeho ceste ho čakajú nástrahy. V príbehu sa objavuje nová postava menom Artúr, ktorý získa jeho okuliare.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUZANA JANČOVÁ | Ilustrátorka (@zuzi_jancova)

Ďalším komiksom, ktorý sme začali vytvárať, bol Eco&Tank, ktorý sa venuje ekologickým témam. Po ňom nasledoval komiks Demo&Diana. Ten vznikol ako podpora mladých vyjadriť si svoj názor pred voľbami. Tieto postavy sú však úzko späté so svetom Petra z prvého komiksu a v druhej sérií, ktorá ešte nie je hotová, sa spoločne púšťajú do boja proti superzločincovi.

Najnovším komiksom je Čiernovlasý princ, ktorý je iný než všetci ostatní a tým trpí. Má čierne vlasy, zatiaľ čo všetci v kráľovstve ich majú červené. Preto túto postavu čaká veľmi zaujímavý osud a pochopí, že byť iný je normálne. Ide o príbeh, ktorý sme vytvorili podľa predlohy Pavla Dobšinského.

Zdá sa, že každý z vašich komiksov naráža na nejakú zložitú spoločenskú tému.

Ako sme už spomenuli, náš komiks Eco&Tank je zameraný na tému ochrany životného prostredia a v našich ďalších komiksoch sme sa venovali témam ako napríklad demokracia či diskriminácia. Snažíme sa, pravdupovediac, venovať aktuálnym problémom, ktoré trápia svet. Preto sa vyskytujú v našich komiksoch tieto spoločenské témy. Je to pre nás prijateľná forma, ako povedať svetu niečo dôležité.

Váš posledný komiks Čiernovlasý princ vyšiel s podporou ministerstva kultúry. Ako ste sa k pomoci dostali a na čo ste ju využili?

Zapojili sme sa do jednej z výziev, ktoré zverejnilo Ministerstvo kultúry na svojej web stránke. Konkrétne sme sa si vybrali program Kultúra znevýhodnených skupín, pre ktoré sme projekt vytvorili.

Financie, ktoré sme získali sme využili na tlač a distribúciu našich komiksov v počte 1000 ks. Všetky tieto výtlačky putovali znevýhodneným skupinám, na príklad deťom do detských domov, škôl a iným znevýhodneným skupinám.

zdroj: sestryjancove.sk

Povieš mi viac komikse, ktorý bol inšpirovaný príbehmi Pavla Dobšinského?

Ide o príbeh z kráľovstva, kde majú všetci červené vlasy, len princ ich má čierne. Preto by ho v kráľovstve nikdy neprijali za svojho kráľa. Kráľ sa nakoniec rozhodne poslať syna preč z kráľovstva, aby mu v meste, kde vedia meniť vlasy, tie jeho zmenili.

No to nikto ešte netuší, aký osud na princa čaká, pretože objavuje veľké tajomstvo v jeho živote. Hoci sa po piatich rokoch vracia späť a jeho vlasy sú stále čierne, ale po ťažkom boji so zlým oplanom konečne jeho vlasy zmenia farbu. Teda, tak končila rozprávka, ktorej sme dali pokračovanie. Čiernovlasý princ nakoniec získa svoju farbu vlasov späť a ukáže svetu, že byť iným nie je vôbec zlé.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Blondie (@ivana_jancova)

Predtým ste spolupracovali napríklad so spevákom Thomas Puskailerom, ako táto spolupráca fungovala?

Spolupráca s Thomasom prebiehala, tak že sme spolu vymysleli ekologický komiks Eco&Tank: Zelená liga. Thomas nám pomáhal a korigoval naše scény, keďže sme len začínali, viac hláv – viac rozumu, ako sa hovorí.

Komiks Eco&Tank sa stal súčasťou jeho EcoTour, ktoré organizoval pre deti, aby ich naučil viac o ekológii. Prvú epizódu rozdával deťom na týchto koncertoch. Pokračovanie si mohli prečítať na instagramovom profile @ecoatank alebo na webe.

S Thomasom spolupracujeme doteraz, pretože aktuálne pracujeme na 2. sérii komiksu Eco&Tank, ktorý je prístupný na našom webe alebo na spomínanom instagramovom profile.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUZANA JANČOVÁ | Ilustrátorka (@zuzi_jancova)

Na akých komiksoch a projektoch teda aktuálne pracujete?

Na druhej sérií Eco&Tank, ktorá by mala skončiť približne v lete. Každý mesiac uverejňujeme nový diel na Instagrame. Popritom si navrhujeme plán ostatných komiksov, keďže vidíme priestor na ich pokračovanie. Okrem komiksov ale pracujeme aj na detskej knihe o superhrdinovi Skokovi, ktorého si mal možnosť vidieť v našom poslednom komikse Čiernovlasý princ.

Máte už aj svoj fanklub, ktorý sa nevie dočkať ďalších príbehov svojich hrdinov?

Keď sa obzrieme spätne, tak vidíme ozajstný rozdiel čo sa týka čitateľov. Hlavne v tom, že spočiatku sa do komiksov ľudia zahryzli hlavne po vizuálnej stránke. Teraz sa začínajú dívať na naše komiksy viac do hĺbky a skúmajú skrytú pointu. Pomaličky smerujeme k splneniu nášho cieľa, ktorým je inšpirovať, vzdelávať a motivovať a byť lepšími vďaka slovenským superhrdinom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUZANA JANČOVÁ | Ilustrátorka (@zuzi_jancova)

Ako sa dá k vašim komiksom dostať? Kde ich môže náš čitateľ nájsť?

Naše komiksy sú prístupné pre všetkých v online verzii na našej web stránke sestryjancove.sk. Náš posledný komiks Čiernovlasý princ je prístupný aj v tlačenej verzii, ale keďže bol sponzorovaný Ministerstvom kultúry, tak všetky výtlačky už putovali deťom do detských domovov či škôl.

zdroj: Ivana Jančová

Máte nejaké sny, ciele, čo sa vašej tvorby týka?

Našim snom je, aby sa Eco&Tank trošku viac rozšíril, možno aj do sveta. Keďže ide o slovenských superhrdinov, ktorí chcú zachrániť našu planétu a učia to, čo by sa dalo využiť vlastne v celom svete. Určite snívame o tom, aby by boli naše komiksy v kníhkupectvách medzi zvyšnými komiksami, možno hneď niekde vedľa tých Marvel a DC.

Ktorý superhrdina alebo komiks vás najviac vtiahol do tohto farbeného sveta?

Najradšej čítame príbehy od DC Comics, konkrétne Batmana alebo ostatných členov Justice League. Samozrejme, že komiksy od Marvel tiež radi čítame, ale tie skôr v online podobe. Superhrdinov a superhrdinské filmy a seriály máme radi asi odjakživa, ale ku čítaniu komiksov sme sa dostali len pred pár rokmi.

zdroj: Zuzana Jančová

zdroj: Zuzana Jančová

Isto ste zachytili, že nového Batmana stvárni Robert Pattinson. Mnohí tento výber vopred kritizujú. Viete si ho v roli svojho obľúbeného temného superhrdinu predstaviť?

Je pravda, že tento herec je známy ako Edward Cullen a nie každý si vie predstaviť tohto upíra ako nového bojovníka za spravodlivosť. Keďže sme veľké fanúšičky Batmana, tak sme nevedeli, čo si máme o tomto výbere myslieť, ale, pravdupovediac, po pozretí traileru, ktorý vyzerá dosť cool a sľubuje skvelú atmosféru i príbeh, sa na to veľmi tešíme.

Veríme, že film bude spracovaný tak, ako si predstavujeme. Možno si vďaka role Batmana už nebudeme priraďovať Pattinsona k Twillightu. Necháme sa prekvapiť.

Všetci pri komiksoch riešia otázku: DC alebo Marvel? U vás teda DC kvôli Batmanovi?

To je práveže veľmi ťažká otázka (smiech). Obe komiksové štúdia patria medzi top na svete a aj v našich srdciach. Nedokážeme si vybrať len jedno, pretože superhrdinovia a ich príbehy, či už spracované v komikse alebo filme, nás neustále inšpirujú.

Naše najobľúbenejšie postavy z DC Comics sú Batman, Barry Allen, Shazam, Stargirl a z Marvel je to zas Iron Man, Scarlet Witch, Captain America, Dr. Strange, Ms. Marvel a iné. Ťažko sa rozhodnúť len pre jednu stranu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUZANA JANČOVÁ | Ilustrátorka (@zuzi_jancova)

Je nejaká komiksová scéna aj na Slovensku? Poznáte nejaké iné slovenské komiksy či slovenských autorov, ktorí vás zaujali?

Poznáme pár titulov od slovenských autorov, ale nie sú to superhrdinské komiksy ako tvoríme my. Popravde, práve preto, že na Slovensku nám chýbajú diela o superhrdinoch, ochraňovaní sveta, boji za spravodlivosť, ktoré by mohli byť pre Slovákov motiváciou, sme sa rozhodli začať s našou tvorbou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá