ROZHOVOR: Štefan Klein stojí za slovenským lietajúcim autom: Lietajúci taxík by ťa mohol odviezť za hodinu do Košíc

  • Štefana Kleina pravdepodobne netreba bližšie predstavovať
  • Jeho projekt lietajúceho auta už pozná azda každý
Ilustračný obrázok
instagram/kleinvision_official
  • Štefana Kleina pravdepodobne netreba bližšie predstavovať
  • Jeho projekt lietajúceho auta už pozná azda každý

Adam Šipoš sa v rámci relácie Let’s Talk Business rozprával so Štefanom Kleinom, ktorý je pilotom a slovenským vynálezom, ktorý stojí za slovenským lietajúcim autom, AirCar.

Náš redaktor ho navštívili priamo na letisku v Nitre, kde pre Startitup ukázal prototyp číslo 1 naživo. Ak ťa podobná téma nadchla, Štefana Kleina si môžeš vypočuť naživo na podujatí Slovakia Tech Forum, ktoré sa uskutoční 14. a 15. septembra.

Slovenský vynálezca bude rozprávať o alternatívnych projektoch budúcnosti v doprave a pre Startitup prezradil, že AirCar bude počas podujatia vystavené. Budeš mať teda možnosť prezrieť si ho na vlastné oči.

Prednáškou Štefana Kleina ale jeho „pobyt“ na Slovakia Tech Forum nekončí. Uviedol, že plánuje ostať celý deň a vypočuť si tak aj ďalších spíkrov.

Kedy si budeme môcť kúpiť prvé lietajúce auto?

Odpoveď nie je úplne jednoznačná, nakoľko sú pred nami rôzne certifikačné fázy. Tie sa môžu natiahnuť. To je v leteckom svete úplne bežné. Sme vo fáze testovania prototypu 1, na ktorom už sme nalietali 46 hodín a absolvovali zhruba 200 štartov. Začíname aj druhé štádium, výsledkom ktorého by už mal byť prototyp, ktorý spĺňa certifikačné parametre.

Môžeme povedať, že sa do 4 rokov objaví na trhu?

Možno aj skôr. Keď absolvujete prvé základné lety a program v kategórii Experimental, je vám umožnené začať komerčnú aktivitu v ďalšej kategórii. Budeme pracovať na tom, aby sme proces čo najviac urýchlili. Myslím si ale, že zhruba do troch rokov by sme ho mohli dostať na trh ako konkrétny výrobok.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: klein-vision.com, slovakiatech.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie