Rozkladá vlastný rezort, nepotrebujeme ju vidieť v pseudokroji. Šimkovičovú už kritizujú aj folkloristi

  • Stanovisko ľudí pôsobiacich v oblasti folklóru a ľudovej kultúry
  • Martina Šimkovičová podľa viacerých hlasov z kultúry oslabuje svoj rezort
Šimkovičová, folklor
  • Stanovisko ľudí pôsobiacich v oblasti folklóru a ľudovej kultúry
  • Martina Šimkovičová podľa viacerých hlasov z kultúry oslabuje svoj rezort

Situácia v slovenskej kultúre sa vyostruje. Ľudia, ktorí sa venujú tradičnej ľudovej kultúre, sa rozhodli vyjadriť jasný postoj k aktuálnemu dianiu.

Svoje stanovisko na podporu umenia zverejnili aj na platforme Otvorená kultúra.

Stanovisko zástupcov tradičného folklóru a ľudových tradícií

„Sme ľudia, ktorí sa venujú tradičnej ľudovej kultúre. Niektorí dnes, iní v minulosti, no spája nás to, že ju vnímame ako niečo, čo je pre nás dôležité, niečo, čo tvorí súčasť nášho sebavyjadrenia a napĺňa nás. Mnohí z nás ju na báze dobrovoľníctva uchovávajú vo svojom voľnom čase popri zamestnaní a rodine. Pre iných je oblasťou, ktorej sa venujú celoživotne a profesionálne. Sú medzi nami aj tí a tie, ktorí folklór aktívne nepestujú, ale majú k ľudovej kultúre jednoducho blízko – chodia na folklórne festivaly, podporujú činnosť spolkov a združení v tejto oblasti, sledujú dianie vo folklorizme, obdivujú ľudové remeslá, tradičnú architektúru a pod.,“ informujú na úvod v stanovisku. 

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová podľa viacerých aktérov z kultúrnej obce postupne rozkladá vlastný rezort, tvrdia vo vyhlásení zástupcovia ľudovej kultúry.

Kritizujú, že pôsobenie ministerstva od jej nástupu sprevádzajú konflikty, spory a verejné útoky, oneskorené grantové výzvy, znevažovanie odborníkov a výmena vedenia kľúčových kultúrnych inštitúcií za nekompetentných nominantov. Problémom je podľa nich aj politizácia Fondu na podporu umenia či novela zákona o neziskových organizáciách. 

„Tradičnú ľudovú kultúru (často zjednodušene označovanú ako ,folklór‘) pani ministerka často vyzdvihuje ako niečo ,hodnotnejšie‘, ,lepšie‘ alebo ,pravé‘. História ukazuje, že takéto hodnotové rozdeľovanie kultúrnych prejavov môže viesť k ťažko uhasiteľným problémom. Dôsledkom sú škody, ktoré devastujú a oslabujú kultúru ako celok. Ubližuje všetkým – aj tým, ktorých sa snaží vyzdvihnúť. Chceme zdôrazniť, že my všetci, ktorí kultúru spoluvytvárame, sme pre Slovensko rovnako dôležití,“ píšu.

„Všetci sme sa ocitli v situácii, keď namiesto toho, aby sme podporení Ministerstvom kultúry svoju činnosť skvalitňovali, zachraňujeme pred samotným Ministerstvom kultúry to, čo sa dá,“ dodávajú. 

Ministerka kultúry v pseudokroji

„Nepotrebujeme vidieť ministerku kultúry v pseudokroji na festivaloch. Nepotrebujeme počuť osobnú predstavu pani ministerky o tom, čo je pravé, slovenské. Nepotrebujeme, aby pani ministerka určovala, ktoré oblasti kultúry a umenia majú právo na život, ani to, ako majú tvoriví ľudia tvoriť,“ píšu vo vyhlásení. 

Zástupcovia ľudovej kultúry žiadajú, aby Ministerstvo kultúry vytváralo odborné, stabilné a predvídateľné prostredie pre fungovanie celého sektora. Očakávajú, že rozhodnutia rezortu aj jeho nominantov budú smerovať k podpore a rozvoju kultúry. 

Otvorená kultúra informovala prostredníctvom sociálnej siete Facebook, že choreograf Vladimír Mišík a ďalší zástupcovia folklórnej komunity pozývajú verejnosť na protest s názvom „Folklór na podporu umenia“. Cieľom podujatia je upozorniť na to, že aj ľudia pôsobiaci v oblasti tradičnej kultúry potrebujú odborné, demokratické, transparentné a predvídateľné prostredie pre svoju činnosť.

Protest sa uskutoční 15. mája 2025 o 17:00 na bratislavskom Námestí SNP. Organizátori vyzývajú všetkých, ktorým záleží na stave slovenskej kultúry, aby prišli vyjadriť svoju podporu.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Otvorená kultúra, Facebook 

Najnovšie videá

Trendové videá