„Rozmlátim ti tú sprostú papuľu. Rodine hrozili zabitím.“ Pročko prehovoril o drsných vyhrážkach (VIDEO)

  • Jozef Pročko otvorene priznal, akým vyhrážkam musel zatiaľ čeliť
  • Prezradil, že hrozby zašli tak ďaleko, že musel kontaktovať políciu
Jozef Pročko rozpráva
Startitup/Dominik Bízik
  • Jozef Pročko otvorene priznal, akým vyhrážkam musel zatiaľ čeliť
  • Prezradil, že hrozby zašli tak ďaleko, že musel kontaktovať políciu

Poslanecký job má aj svoje odvrátené a temné stránky. Medzi ne patrí napríklad vlna hejtu, ktorej musia politici často čeliť. Tiež sa stáva, že objektívna kritika prerastie do nechutných vyhrážok. Tým v minulosti už museli čeliť viacerí známi politici aj súčasnej vládnej garnitúry.

Čerstvo pre Startitup otvoril tému poslanec za klub Obyčajných ľudí Jozef Pročko. Prekvapil aj tým, že hejterské odkazy zašli až tak ďaleko, že musel kontaktovať strážcov zákona.

„Rozmlátim ti tú tvoju sprostú papuľu“

„Dnes mi jeden pán napísal, dávaj si pozor, stretnem ťa na ulici a rozmlátim ti tú tvoju sprostú papuľu,“ odpovedal poslanec za OĽANO v deň hlasovania o termíne predčasných volieb. Reagoval tak na našu otázku ohľadom vyhrážok adresovaných zákonodarcom.

„Vyhrážajú sa mojej rodine, mojim deťom, smrťou, zabitím,“ opísal otvorene Pročko. Práve nedávno sa na chodbách parlamentu a v médiách riešila aj otázka bezpečnosti Igora Matoviča, na ktorého naďalej dohliada štátna ochranka.

Pročko zároveň pripomenul jeden z protestov z roku 2022, na ktorom sa objavili aj známe tváre extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu. Demonštranti sa zhromaždili na ulici pred domom Igora Matoviča v Trnave a pred vchod umiestnili rakvu. „Fašistickí voliči robia niečo, čo tu v histórii Slovenska ešte nebolo,“ okomentoval poslanec. Zároveň ešte priblížil, že v minulosti musel ohľadom drsných vyhrážok kontaktovať aj strážcov zákona. 

Vraj to bola sranda

„Kontaktoval som aj políciu. Podal som aj trestné oznámenia. Chlapík prišiel vypovedať a povedal, že to bola sranda,“ zaspomínal Pročko. Spomínané trestné oznámenie podal približne pred vyše rokom.

Odvtedy, ako priznal, podobné vyhrážky už s políciou ani nerieši. „Pretože vám pošlú list a potom povedia, že oni to nepísali, že to oni sa nevyhrážali,“ poznamenal. 

Matovič dostal v obálke náboje

Aj spomínaný Igor Matovič má s niečím podobným bohaté skúsenosti. V roku 2017 napríklad súd riešil obálku s dvoma ostrými nábojmi, ktoré boli adresované redakcii regionálnych novín, ktoré v tom čase patrili Matovičovi.

Manželka Pavlína odniesla obálku následne na políciu. V roku 2017 Matovič na emotívnej tlačovke zase prezradil, že počas venčenia psa si ho zastavil neznámy muž a s hrozbou, že si ho „nájde vlak“.

Stančíkovi sa vyhrážali obesením

Napätá atmosféra panovala aj v súvislosti s odobrením bezpečnostnej dohody Slovenska so Spojenými štátmi. Tú odklepli zákonodarcovia a poriadne si ich v tom čase podala časť opozície. Smerák Ľuboš Blaha napríklad vo svojom facebookovom statuse označil všetkých, ktorí boli za dohodu, a tak niektorých fanúšikov poštval na poslancov. Andrej Stančík ešte v tom čase pre Startitup priznal, že musel čeliť nechutným vyhrážkam.

„Frekvencia vyhrážok sa určite zvýšila. Toto je prerazenie dna politickej kultúry. Je to nebezpečné vyhrážanie ohľadom zmluvy, ktorú ešte sám Smer začal v minulosti prerokúvať. Ak sa niekomu niečo stane, krv na rukách budú mať poslanci Smeru, ĽSNS a Republiky,“ vyrukoval v tom čase emotívne Stančík.

Toho sme sa opýtali aj to, ako konkrétne hrozby vyzerali. Vyhrážky mi chodili messengerom a aj mailom. Písali mi, že keď ma vonku uvidia, tak nech len počkám, a že budeme visieť. Jedna pani sa mi rovno vyhrážala, že ma ona obesí,“ šokoval poslanec.

Zdroje: JOJ, TV Markíza, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá