Rozmýšľaš kam na výlet? Tieto špeciálne linky ťa v lete vezmú za krásami Slovenska

  • Už dnes od 1. júna začne premávať Malokarpatský expres v Bratislavskom kraji
  • Na Slovensku okrem neho jazdí aj Záhoráčik, Horehronský expres, Gemerský expres a Elektrická tatranská železnica
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
  • Už dnes od 1. júna začne premávať Malokarpatský expres v Bratislavskom kraji
  • Na Slovensku okrem neho jazdí aj Záhoráčik, Horehronský expres, Gemerský expres a Elektrická tatranská železnica

Slovensko je malá, no zato rozmanitá krajina, ktorá určite stojí za spoznávanie. Neexistuje na to snáď lepší čas ako teplé jarné a letné mesiace. Slovenské regióny preto aj tento rok spúšťajú špeciálne expresy, ktoré ťa zavezú na atraktívne turistické miesta. Špeciálne linky spúšťa Bratislavský, Banskobystrický aj Košický kraj. Kam a odkedy sa s nimi môžeš zaviezť?

Malokarpatský expres

Bratislavský samosprávny kraj spúšťa spolu s dopravnou spoločnosťou Slovak Lines Malokarpatský expres. Ten začne premávať už túto sobotu 1. júna na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň. V autobuse je ako bonus dostupný aj sprievodca, ktorý bude rozprávať zaujímavosti o daných lokalitách a odporučí najatraktívnejšie miesta v ich okolí. Cestujúci si so sebou môžu prepraviť aj bicykle.

K dispozícii sú celodenné alebo jednorazové lístky. Celodenný ťa vyjde na 4 € a jednorazový na 2 €. Ak navyše vlastníš bratislavskú mestskú kartu, využiť ju môžeš aj na tejto trase a za cestu nemusíš zvlášť platiť. Autobus bude premávať  každú sobotu a nedeľu, aj počas sviatkov až do septembra. Viac o tejto možnosti prepravy sa dozvieš TU.

zdroj: Ilustračná obrázok (Flickr, Janusz Jakubowski)

Záhoráčik

Od 27. apríla vozí turistov aj špeciálny vlak Záhoráčik. Spája všetky zaujímavé turistické miesta na trase medzi Záhorskou Vsou a Plaveckým Podhradím. Premávať bude každú sobotu, nedeľu a v období sviatkov až do 13. októbra. V čase spustenia prevádzky bude sprístupnená aj Plavecká jaskyňa, kde bude pri prehliadkach zabezpečený aj sprievodca.

Podľa informácií My Záhorie prepravil Záhoráčik za minulú sezónu takmer osemtisíc ľudí. Projekt Záhoráčik spustil v roku 2017 Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

zdroj: Flickr Bratislavská župa

Horehronský expres

Nostalgické historické jazdy si môžu turisti vychutnať v Banskobystrickom kraji na dvoch trasách, a to z Brezna cez Červenú Skalu po Mlynky a z Brezna na Salaš Zbojská. Vlaky tu premávajú cez najkrajšie zákutia Horehronia a cestujúci sa dostanú ako za oddychom, tak aj k aktívnej turistike a cyklotrasám. Vo vlakoch budú aj autentickí doboví sprievodcovia, ktorí majú za úlohu doplniť historickú atmosféru vlaku. Ponúkať sa budú buchty a malých cestovateľov zabaví animačný program. Viac sa dozvieš TU.

Gemerský expres

Aj Košický kraj má svoj turistický vláčik, ktorý premáva od mája až do júna. Jazdí na troch trasách, a to Košice-Plešivec, Plešivec-Muráň a Plešivec-Slavošovce. Vláčik premáva každú sobotu cez atraktívne lokality, akými sú Turniansky hrad, Zádielska tiesňava, Krásnohorská jaskyňa či Granárium. Za celú trasu Košice-Muráň-Slavošovce zaplatíš 14 eur a za skrátenú trasu 5 eur aj so spiatočným lístkom. Viac sa dozvieš TU.

Tatranská elektrická železnica

Nejde o nový ani sezónny projekt, no turistický expres, ktorý kedysi v Tatrách fungoval ešte v časoch druhej svetovej vojny, nahradila už moderná elektrická železnica. Počas celého roku vozí domácich aj turistov po najznámejších tatranských lokalitách na trase medzi drevenicou Danielov Dom a Vyšnými Hágmi. Medzi jeho zastávky patria mestá ako Starý Smokovec, Štrbské pleso či Tatranská Lomnica.

zdroj: Wikimedia (Tatransky)

Zdroj: Slovak lines, My Záhorie, Vlaky, Vylety.kosiceregion, Vysoké Tatry

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK