Rozpad Sovietskeho zväzu bol ilegálny, tvrdí ruský poslanec. Navrhuje násilné obnovenie hraníc ZSSR

  • Poslanec Jednotného Ruska Jevgenij Fjodorov navrhuje obnoviť hranice Sovietskeho zväzu
  • V žalúdku mu leží aj nezávislosť Litvy
duma
TASR/AP, Mikhail Metzel Wikimedia/Národné oslobodzovacie hnutie
  • Poslanec Jednotného Ruska Jevgenij Fjodorov navrhuje obnoviť hranice Sovietskeho zväzu
  • V žalúdku mu leží aj nezávislosť Litvy

Rozpad Sovietskeho zväzu (ZSSR) sa pre množstvo Rusov spája s negatívnymi asociáciami. Výnimkou nie je ani ruský prezident Vladimir Putin, ktorý ho nazval ako „najväčšiu tragédiu 20. storočia“. Podľa mnohých expertov sa práve vojnou na Ukrajine snaží o návrat Sovietskeho zväzu.

Ruský prezident nie je jediný, komu sa cnie za Sovietskym zväzom. Poslanec vládnej ruskej strany Jednotné Rusko Jevgenij Fjodorov vypracoval návrh zákona pre Štátnu dumu, v ktorom navrhuje obnovenie hraníc Sovietskeho zväzu.

Návrh zákona obhajuje tým, že rozpad Sovietskeho zväzu bol nelegálny, preto je možný aj ich návrat, a bývalé štáty ZSSR spadli do špirály násilia.

„Celé územie ZSSR je nestabilné. Všade naokolo prebiehajú vojenské akcie. Príbeh s Ukrajinou je už stý. Predtým to bol Tadžikistan, Podnestersko, Gruzínsko a mnohé ďalšie. To znamená, že porušenie zákona z 90., 91. vyvolalo neustále konflikty, a aby sme ich zastavili, budeme sa musieť vrátiť k podstate, do pozície zákona,“ uviedol Fjodorov v rozhovore na Telegrame.

Poslanec sa vyjadril, že bývalé Sovietske republiky sa dostali do konfliktu so súčasnou Ruskou federáciou. Podobné konflikty podľa poslanca budú pokračovať aj v budúcnosti. Zákonodarca preto navrhuje obnovu Sovietskeho zväzu, a to aj násilím. Začiatok takejto obnovy podľa neho už nastal na Ukrajine, kde Rusko minulý rok nevyprovokovane znova napadlo svojho suseda.

„Všetky bývalé republiky sa skôr alebo neskôr dostanú do konfliktu s Ruskom alebo s ním budú bojovať. Je to iba otázka času. Niektoré z nich teraz nie, napríklad Bielorusko. Gruzínsko s nami už bojovalo, Ukrajina tiež. Plne sa to týka aj Arménska,“ vysvetlil.

Vyzýval k použitiu jadrových zbraní na USA

Poslanec sa tiež dotkol svojej obľúbenej témy, a tou je nezávislosť Litvy, ktorá v minulosti bola násilne pričlenená k Sovietskemu zväzu. Dnes je pobaltská krajina členom Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie (NATO). Fjodorov tvrdí, že Litva by nemala patriť do NATO a jej návratom do ZSSR by sa mali zaoberať špeciálni právnici.

Poslanec už v minulosti navrhoval zrušiť dekrét o nezávislosti Litvy. Podľa neho bolo uznesenie Štátnej rady ZSSR nezákonné, pretože „porušilo Ústavu ZSSR“, pripomína týždenník Korrespondent.

Pre obyvateľov Pobaltských štátov by si prial podobný osud ako počas Stalinizmu, keď obyvatelia Litvy, Lotyšska a Estónska boli v tisícoch deportovaní do pracovných táborov na Sibíri. Fjodorov navrhol zriadenie takýchto táborov znova, pričom by do nich pridal aj Ukrajincov.

Fedorov_Duma.gov.ru
zdroj: Duma

Zákonodarca je pre svoje kontroverzné výroky dobre známy, už v minulosti tvrdil, že Moskva má nárok na územia Ukrajiny, Kazachstanu, ale aj Bieloruska.

Pre svoju podporu vojny na Ukrajine sa dostal na sankčný zoznam Spojených štátov. Práve USA označuje vo svojich konšpiráciách za vinníka všetkého, čo sa deje v Rusku.

Fjodorov Spojené štáty v roku 2014 nepravdivo obvinil, že sa pokúšajú zostrojiť prevrat moci, ktorý má viesť k rozpadu Ruska a uchmatnutiu ruských prírodných zdrojov.

Zo smrti vodcu ruskej opozície Borisa Nemcova v roku 2015 neďaleko Kremľa obvinil americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA).

Poslanec tiež navrhoval použitie jadrových zbraní na testovací areál v Nevade, pričom by použitie týchto zbraní malo byť varovanie pre USA.

Okrem USA a Západu je pre Fjodorova nepriateľom aj rocková hudba, ktorá je podľa neho „sabotážou vyvolanou USA“.

Zdroje: Korrespondent, Telegram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá