Rozpoznať bankovky a ich hodnotu pomáha umelá inteligencia

APPS 1
Microsoft

Štatistiky WHO hovoria, že na svete žije 285 miliónov ľudí s poruchou zraku a až 39 miliónov z nich je úplne nevidiacich. Bežné činnosti ako nakupovanie a platenie v obchode sú pre nich náročnejšie ako pre vidiaceho človeka. Napríklad ako rozpoznajú bankovku cudzej meny a jej hodnotu, keď sú na dovolenke?

Česká firma Hayaku sa pokúsila popasovať sa s touto výzvou a vyvinula mobilnú aplikáciu Cash Reader, ktorá rozpoznáva milióny druhov bankoviek svetových mien. Stačí len namieriť telefón smerom na bankovku a aplikácia vysloví hodnotu ihneď, ako sa objaví v zábere. Nezáleží na uhle ani na svetelných podmienkach.

Riešenie, špeciálne navrhnuté pre nevidiacich a slabozrakých, ponúka veľké písmená a kontrastné prostredie. Ak ste v hlučnom dave alebo nechcete, aby okolie počulo, aké bankovky máte v peňaženke, prepnete si na tichý režim a hodnota bankovky bude vyjadrená určitým počtom vibrácií.

Spoločnosť Hayaku s pomocou konzultantov z Microsoftu dotvorila riešenie Cash Reader s využitím Microsoft Azure a Custom Vision AI počas podujatia AI for Accessibility Hackathon.

zdroj: Microsoft

Knižnica fotiek bankoviek v aplikácii momentálne obsahuje až 7 miliónov obrázkov bankoviek rôznych mien používaných na celom svete. Množstvo fotografií vyzbierali najmä s pomocou obyčajných ľudí, ktorí im bankovky posielali poštou na spracovanie a testovanie.

Slabozrakým a ľuďom s problémami s čítaním pomôže s rozpoznávaním cien produktov aj ďalšia užitočná aplikácia Shelf Inspector od českého machine learning štúdia DataSentics.

Stačí odfotiť produkt na polici a aplikácia prečíta názov a cenu produktu. Vďaka tomuto riešeniu budú slabozrakí počas nakupovania rýchlejší, flexibilnejší a nezávislí od pomoci okolia.

Rovnako ako v prípade Cash Reader sa aj vývojári Shelf Inspector zúčastnili na AI for Accessibility Hackathone a získali expertnú pomoc od Microsoftu. Aplikácia Shelf Inspector beží na Microsoft Azure.

zdroj: Microsoft

„Venujem sa využívaniu technológií viac ako 20 rokov a čoraz viac som presvedčený o tom, že sú veľkým pomocníkom tam, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť. V tomto hackathone sa nám zišlo niekoľko silných projektov, ktoré môžu pomáhať nevidiacim a slabozrakým na celom svete.

Je vidieť, že keď sa spojí nadšenie, kreativita a technológie, vzniknú úplne nové riešenia, ktoré majú silu meniť životy k lepšiemu. Na vývoji oboch víťazných aplikácií sa podieľali aj ľudia so zrakovým postihnutím, takže si ju tvorili aj pre seba a vedeli vychytať zaujímavé detaily.

Tento rok sme mali celý hackathon online. Bola to nová skúsenosť a vôbec to neubralo na nadšení všetkých tímov a ich schopnosti prezentovať svoje nápady,“ hovorí Dalibor Kačmář, riaditeľ pre technologické štandardy a expert na umelú inteligenciu  Microsoftu Česká republika a Slovensko.

Cieľom programu AI pre dobro (AI for Good), v rámci ktorého sa uskutočnil spomínaný AI for Accessibility Hackathon,  je podporiť vývoj inovatívnych riešení, ktoré využívajú umelú inteligenciu pre dobro spoločnosti. Autori užitočných a inovatívnych projektov môžu od Microsoftu získať finančnú podporu, technológie či expertízu.

Spoločnosť na program celkovo na päť rokov vyčlenila 115 miliónov dolárov. „V Microsofte veríme, že moderné technológie ako umelá inteligencia dokážu nájsť riešenia na globálne problémy. Každoročne pozývame odvážnych ľudí z Česka i zo Slovenska, aby využili naše granty a pomohli tak zlepšiť život ľudí so špeciálnymi potrebami, prispieť k zlepšeniu riadenia trvalo udržateľných zdrojov, kultúrneho dedičstva či v oblasti humanitárnej pomoci,“ uviedol Rudolf Urbánek, generálny riaditeľ Microsoftu Česká republika a Slovensko.    

zdroj: Microsoft

Grantová podpora je určená pre vývojárov, neziskové organizácie, akademický sektor, vedcov a vynálezcov aj firemné projekty. Celoročne môžu záujemcovia požiadať o Microsoft granty AI pre dobro, ktoré sa venujú oblastiam: Umelá inteligencia pre život bez bariér (AI for Accessibility) a Umelá inteligencia pre životné prostredie (AI for Earth) .

Prečítajte si a inšpirujte sa ďalšími úspešnými projektmi, ktoré získali podporu z programu AI pre dobro.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá