Rozpráva 30 jazykmi a stretneš ho kúsok od Slovenska. Polyglot ti ukáže, ako sa učiť cudzie reči

  • Podujatie sa uskutoční 15. až 19. mája
  • Stretnutie polyglotov sa bude konať na Vysokej škole ekonomickej v Prahe
  • Príde približne 700 ľudí zo 70 krajín
Na snímke Praha a fotografia účastníkov stretnutia polyglotov.
Ilustračné foto Freepik/photoangel, Polyglot Gathering
  • Podujatie sa uskutoční 15. až 19. mája
  • Stretnutie polyglotov sa bude konať na Vysokej škole ekonomickej v Prahe
  • Príde približne 700 ľudí zo 70 krajín

Už tento týždeň v dňoch 15. až 19.5. sa bude na Vysokej škole ekonomickej v Prahe konať podujatie s názvom Polyglot Gathering (teda Stretnutie polyglotov).

Organizátor v tlačovej správe uvádza, že sa ho zúčastní približne 700 ľudí, hovoriacich viacerými cudzími jazykmi z viac ako 70 krajín sveta, napríklad aj z Japonska, Taiwanu, Brazílie, USA a ďalších.

Polyglot Gathering je neformálne každoročné podujatie, ktoré sa po prvýkrát konalo v Berlíne v roku 2014. Odvtedy sa teší veľkej obľube medzi nadšencami cudzích jazykov po celom svete. Tento rok ho vôbec po prvýkrát budú organizovať polygloti v Prahe. Táto akcia sa stala najväčším stretnutím jazykových nadšencov celosvetovo.

Organizátorom stretnutia je medzinárodné občianske združenie E@I (Edukácia@Internet) so sídlom na Slovensku, ktoré stojí za mnohými úspešnými portálmi na výučbu rôznych jazykov.

Vytvorilo mimo iného napríklad aj prvý a zároveň jediný bezplatný viacjazyčný web na vyučovanie slovenčiny pre cudzincov (www.slovake.eu) či stránku o jazykoch EÚ (www.lingvo.info). Sú tiež autormi pohybovej hry s názvom Vortoj na precvičovanie slovíčok.

Zvučné mená

Koordinátor združenia Peter Baláž hovorí, že ich hlavným cieľom je vytvárať a poskytovať bezplatné vzdelávacie nástroje – väčšina z nich je práve na učenie sa jazykov.

„Nie je to náhoda, pretože naše združenie vzniklo práve vďaka medzinárodnému jazyku – esperanto. Dokonca tento jazyk používame v našom združení ako hlavný pracovný jazyk, keďže sme medzinárodná komunita. K jazykom teda máme blízko, preto aj organizujeme viaceré podujatia, ktoré sa jazykov či vzdelávania všeobecne týkajú,“ vysvetlil.

Dopĺňa, že stretnutie do Prahy priviedli vďaka spolupráci s esperantistami, ktorí akciu v Berlíne založili a zorganizovali tam aj prvé ročníky. Následne od nich prebrali štafetu, a tak si teraz polygloti budú môcť užiť Prahu a ešte aj spoznať češtinu. 

Medzi najznámejších polyglotov, ktorí sa zúčastnia podujatia v Prahe, patrí napríklad Richard Simcott, ktorý ovláda viac ako 30 jazykov a patrí k najuznávanejším súčasným polyglotom. Sám je organizátor podobnej akcie pre polyglotov, ktorá sa koná na jeseň: Polyglot Conference.

„Ďalšími, ktorých hodno spomenúť, sú napr. Tim Keeley, americký profesor, žijúci v Japonsku, autor knihy ,Život v 30 jazykoch‘, Brrian Loo Soon Hua z Malajzie, jazykovedec, ktorý skúma domorodé jazyky Austrálie, ale aj Severnej Ameriky, či Elisa Polese z Talianska, jazyková učiteľka, koučka a autorka,“ vymenoval Baláž.

Je to pre každého

Znalosť mnohých jazykov však nie je podmienkou účasti, prízvukuje organizátor. Baláž tvrdí, že stačí, keď budeš otvorený, zvedavý a budeš mať chuť sa učiť niečo nové. „Prichádzajú k nám aj ľudia, čo vedia 1-2 cudzie jazyky, ale chcú sa zlepšiť v nich alebo sa doučiť iné/nové jazyky. Počet vôbec nie je rozhodujúci, skôr ochota vytrvať,“ uviedol.

Počas štyroch dní ťa čaká množstvo zaujímavých aktivít. Primárne sa budeš môcť zúčastniť prednášok polyglotov na rôzne témy súvisiace s jazykmi. Väčšina prednášok je v angličtine, ale nechýbajú ani iné jazyky, ako napr. taliančina, španielčina, nemčina, ukrajinčina či priamo čeština.

Tešiť sa môžeš na učenie rôznych jazykov, zlepšovanie prízvuku či nadobúdanie novej slovnej zásoby. Zúčastniť sa môžeš aj na workshopoch, kde spoznáš jazyk z pohľadu človeka, ktorý sa ho chce naučiť ako cudzí jazyk.

Workshopy tiež môžu zahŕňať akúkoľvek aktivitu od tvorenia básní, improvizácie, pletenia až po jogu či národné tance. Stačí len, aby si mal chuť sa zapojiť.

Koncerty aj herná zóna

Baláž tiež láka na takzvanú jazykovú výzvu. Počas nej majú polygloti 50 dní na to, aby využili všetok svoj „knowhow“ o učení sa jazykov. A tiež, aby sa pokúsili sa naučiť sa konkrétny jazyk. V tomto ročníku si môžu vybrať medzi češtinou alebo jazykom esperanto.

Budú si tak môcť otestovať svoje schopnosti, prístupy k učeniu sa cudzieho jazyka ako aj metódy, techniky, usilovnosť a vôľu. Všetci odvážlivci si potom zmerajú sily  počas ústnej skúšky. Tá bude zameraná na plynulosť, interakciu, gramatickú presnosť a slovnú zásobu. Najšikovnejší budú odmenení vecnými cenami.

Okrem zaujímavých prednášok sa môžeš tešiť aj na viacjazyčné koncerty či hernú zónu, kde si môžeš zahrať spoločenské hry. Nájdeš tu aj zónu bez angličtiny, kde je povolený akýkoľvek jazyk okrem angličtiny či jazykovú kaviareň a mnoho iného.

„Špecialitou, na ktorú sa všetci tešia, bude i ochutnávkový Culinary festival. Počas neho budeš môcť zdieľať s ostatnými účastníkmi delikatesy či špecifické nápoje svojej krajiny. Značnej obľube sa teší aj takzvané Polyglot Expo,“ stojí v tlačovej správe.

Tu zas účastníci prezentujú svoje aktivity: autori kníh svoje diela, tvorcovia aplikácií či softvérov na učenie sa jazykov ich produkty. Zúčastňujú sa aj firmy, ktoré sa venujú prekladu a robia tu nábor nových spolupracovníkov.

Hlavným cieľom organizátorov bolo vytvoriť pre účastníkov množstvo príležitostí spoznať iných ľudí, ktorí obľubujú jazyky, a nadviazať nové priateľstvá. A rekordný počet prihlásených v tomto roku potvrzduje, že je o takéto podujatie skutočne veľký záujem.

Zdroje: TS Polyglot Gathering 2024, Polyglot Gathering

Najnovšie videá

Trendové videá