Rudolf Letko: Každý ťah štetca a vrzgot papiera mi pripomína, že som človekom

  • Je úspešným grafickým dizajnérom, partnerom v štúdiu Bigname a na Slovensku je o ňom rozhodne počuť. Nie každý totiž ovláda umenie kaligrafie tak, ako Rudolf Letko. Presvedčí ťa, že ručne písané písmo jednoducho má niečo do seba!
23798605_10213135107366796_101717781_o
archív Rudolfa Letka
  • Je úspešným grafickým dizajnérom, partnerom v štúdiu Bigname a na Slovensku je o ňom rozhodne počuť. Nie každý totiž ovláda umenie kaligrafie tak, ako Rudolf Letko. Presvedčí ťa, že ručne písané písmo jednoducho má niečo do seba!

Ahoj Rudo, na začiatok nám prosím prezraď niečo o sebe – odkiaľ si a čo si vyštudoval?

Pochádzam s ultra malej dedinky Milochov, kde som šťastne prežil svoje detstvo a bezambicióznu mladosť. Študoval som na Škole Úžitkového Výtvarníctva v Lednických rovniach dizajn skla a jeho ručné spracovanie. Táto škola mi dala všetko potrebné pre moju profesionálnu súčasnosť.

Po štyroch rokoch strednej školy sa mesto Nitra stalo nielen stanicou mojej vysokej školy, kde som študoval hudobnú a výtvarnú výchovu, ale aj miestom viac ako desaťročného hľadania mojej profesionálnej budúcnosti.

Pred dvomi rokmi som sa stal partnerom v spoločnosti Bigname, kde zodpovedám za všetok vizuálny výstup a mám tu česť pracovať s partiou naozaj skvelých ľudí pre klientov snov.

Si nielen skúsený grafický dizajnér, ale vedieš tiež kurzy kaligrafie. Čo ťa na tvojej práci aktuálne najviac napĺňa?

Ak poviem, že ma napĺňa úplne všetko, myslím to vážne. Samozrejme, sú aj chvíle, keď má človek kyslejšie v ústach, ale takých momentov je naozaj veľmi málo. Jednoducho v mojom pracovnom živote je prevaha tých svetlých dní, vďaka čomu som dospel k tak ťažko uveriteľnému tvrdeniu. No a keď sa ešte hlbšie zamýšľam, tak na mojej práci ma najviac napĺňa to, že to nie je práca.

Poďme rovno k tomu, čo priviedlo mladého chalana práve ku kaligrafii?

Všetko to začína v detstve. Nebol som ten typ decka, ktoré sa ponevieralo po svojom okolí a na čele malo napísane slovo NUDA. Stále som niečo vyhútal, čo bolo možné realizovať vlastnými rukami. Keď do môjho života prišla éra leteckých modelov, tak som okrem závislosti od zápachu KANAGONU začal v sebe objavovať určitú schopnosť trpezlivého prístupu. Zo školských predmetov, kde som svoju trpezlivosť dokázal plnohodnotne uplatniť, to bola jedine výtvarná výchova.

Potom prišla stredná umelecká škola a tam sme mali predmet písmo. A bum! Tu to všetko začalo. Po strednej som sa písmu veľmi vzdialil a cestu k nemu som si našiel až niekedy v časoch po vysokej škole. Kaligrafia sa začala stávať čoraz populárnejšiou a mňa štvalo, že tomu rozumiem a kašlem na to. Čiže ku kaligrafii ma priviedli spomienky a kaligrafická osveta na internete.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Rudolf Letko

Ako vnímaš prepojenie dizajnu a kaligrafie? Je pre dizajnéra nápomocné, keď ovláda umenie písma?

Grafický dizajn chápem ako komunikačný tok vizuálnych prvkov, ktoré vytvárajú veľmi silný dialóg s jeho užívateľom. Písmo má v skupine vizuálnych prvkov grafického dizajnu naozaj dominantné postavenie. Grafický dizajnér, ako používateľ písma, by mal ovládať okrem jeho používania aj stavebné princípy a poznanie charakteru jednotlivých štýlov písma. Kaligrafia, alebo spoznanie ručne písaného písma, je pre dizajnéra veľké plus, cez ktoré sa k spomínaným dôležitým poznatkom o písme rýchlo prepracuje.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Rudolf Letko

Čo ťa motivuje k tomu, aby si v 21. storočí písal ručne, keď tu máme moderné technológie? :) V čom je to čaro?

Mojou najväčšou motiváciou je originalita prejavu. Týmto samozrejme nechcem nejako nadhodnocovať svoje „schopnosti“, skôr mám na mysli to, že každý jeden ťah ručne písaného písma je originálny. A práve tie moderné technológie sú pre mňa faktom, ktorí okrem určitých technologických vymožeností so sebou prináša aj takú hnusnú sterilitu. Každý jeden ťah štetca a vrzgot papiera mi pripomína to, že som človekom, že mám svoje schopnosti a netúžim ich napodobňovať nejakým algoritmom. Motivuje ma túžba objaviť niečo nové na poli toľkých objavov, akým je kaligrafia.

Zdá sa, že dnes kaligrafia zažíva takú malú renesanciu. Vieš nám povedať niečo k tomu, kedy toto umenie vzniklo?

Ručne písané písmo a najmä jeho majstri realizátori tu boli a budú. Čiže tento kult na svojej sile nikdy nepoľavil. Osobne to vnímam tak, že renesanciu skôr zažíva propagácia ručného písma ako písmo samotné. A do odpovede na otázku, kedy vlastne toto umenie vzniklo, by som sa nechcel púšťať. Som naozaj mizerný historik. Je to najmä z toho dôvodu, že písmo sa snažím vnímať ako nástroj súčasnej vizuálnej komunikácie a nie ako historizujúci prvok.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Rudolf Letko

Kde v dnešnom svete, v ktorom prevažuje online komunikácie, môžeme kaligrafiu využiť? Napíšeš sám niekedy niekomu list namiesto správy na Facebooku?

Poznanie kaligrafie so sebou neprináša len ten pocit pekného písania. Kaligrafia je v prvom rade neuveriteľným analyzátorom, vďaka ktorému spoznám nielen to, ako je daný symbol napísaný, ale objavujem aj svoje senzomotorické schopnosti či úroveň sústredenosti.

No a s tým „onlajnom“ je to veľmi zaujímavé. Paradoxom je, že často práve online používa kaligrafické či iné ručné písmové prejavy ako predmet svojej komunikácie. Ku príkladu taký gigant, akým je Apple, uvádzal nový iPad aj cez diela žijúcej kaligrafickej legendy, akou je Jake Weidmann. No a s tým písaním listov to je aj v mojom prípade na pováženie. Síce píšem viac menej každý deň, ale korešpondencia je u mňa tak trošku na bode mrazu.

Na prvý pohľad sa javí kaligrafia ako niečo len pre talentovaných. Dokáže sa takto naučiť písať ktokoľvek?

Talent neexistuje! A ak niečo také, ako talent je, volajme to trpezlivosť či predpoklad k trpezlivosti. Poznám výborného remeselného kresliara, ktorý je excelentný filozof a ešte excelentnejší výrobca tabakových fajok. Alebo matematika, ktorý je výborným jazzovým klaviristom a ešte lepším animátorom. Nielen títo, ale aj mnohý iní z kategórie multidisciplinárnych bláznov, ktorých poznám, spája trpezlivosť a nie talent. Čiže kaligrafia, rovnako ako aj mnoho iných disciplín, je pre tých trpezlivejších.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Rudolf Letko

Musí sa aj taký “majster kaligrafie” ako ty učiť stále niečo nové alebo už všetko ovládaš?

To slovo majster sa mi naozaj páči. Avšak som len jeden z mnohých autodidaktov, ktorý sa každým dňom či ťahom učia niečo nové. K tak závažnému titulu, akým je majster kaligrafie, ma čaká ešte dlhá cesta.

Aké ďalšie veci ťa v živote napĺňajú radosťou, ako rád tráviš voľný čas?

Som čerstvý a ten najšťastnejší otec na svete! Tým pádom mám o náplň vo svojom voľnom čase postarané. :) 

Gratulujeme a prajeme veľa spokojných otcovských chvíľ, popísaných papierov a osobných úspechov. :) 

Viac o Rudovej tvorbe nájdeš na jeho Instagrame.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá